Слово на свято Воскресіння Христового

«Христос воскрес, і все творіння радіє!»

Світле Христове Воскресіння — найрадісніше й найбільше свято в житті православного християнина. Це — Велика подія в історії всього людства, яка є основним принципом розвитку та оновлення Православної Церкви. Йдеться, в першу чергу, про розміщення релігійних пріоритетів. Первинним для християнина є людське буття у світлі Воскресіння Христова, Євангельського Одкровення й неземної радості про Воскреслого Господа Іісуса, вторинним залишаються строгі аскетичні вправи, естетика, культурологічні аспекти.


Ікона Воскресіння Христового

Сучасний християнин — той, у якому «оселився» Воскреслий Бог. І тому якщо в церковній практиці християнства немає радості воскресіння, постійного духовного відновлення прагнення до нескінченного пізнання, досконалості в чеснотах Христа, творчого пориву духу, а є тільки відданість букві закону, уставу, правилам і заборонам — це помилковий шлях духовного буття християнина. Дріб’язковість, фанатизм і обрядовірство, які проникають у церковне парафіяльне буття, не тільки руйнують християнську любов, соборність, але й спотворюють основи християнського богослов’я й благовіствування.

Наголосимо, що справжнє православне богослов’я — це проголошення Христа Воскреслого, Котрий воскрешає і нас, дає нам силу любити, творити та протистояти ворожим силам зла. Людство творить нові цивілізації, віртуальні світи й планети, але зміст справжнього життя вислизає від нього. І саме християни, здолавши страх і обмеженість, мають проповідувати світу зміст людського буття в єдності з Воскреслим Христом Спасителем. Життя має сенс, воно безмірно радісне, тому що є Господь, Христос, Який переміг сили пекла та зруйнував царство сатани.


«Христос воскрес, і все творіння радіє!» (художник Сергій Позняк)

Зазначимо, що християни актуалізують перемогу Господа над сірістю, буденністю й мороком буття. Християнство продовжує свій духовний подвиг, бій за Царство Христове. Церква — це Христове воїнство, що бореться за вічні абсолютні цінності Євангелія, милосердя, справедливість і Правду Божу. В руках християн — не щит та меч, а Живоносний Хрест, Євангеліє, Чаша Христова зі Святими Дарами, у серці — богослов’я воскресіння та оновлення світу, а на вустах — слова: «Нехай Воскресне Бог, і розбіжаться вороги Його, і побіжать від лиця Його ненависники Його!» І полем бою є не тільки серце людини, але й соціальна платформа розвитку сучасного людства. Це, в першу чергу, сфера виховання, освіти, наукових досліджень, журналістика, політика та соціальне служіння, сповнене милосердя та милості Божої.

Воскресіння Христове нагадує нам про відновлення й воскресіння нашого життя, про квітучу весну всього людства. «Христос Воскрес!» — вічні слова-мед християнства, яке проголошується у безмежному просторі Всесвіту.


Протоієрей Діонісій Мартишин, завідувач кафедри українознавства, православ’я та теології МАУП

Пасха Христова — радісна проповідь християнства, ніби музика слави й прославлення, ніби яскраве тепле полум’я Єрусалимських свічок Живоносного Гробу Господнього, сонячне світло благодаті Божої, яке зігріває та просвіщає серця віруючих християн на землі.

Протоієрей Діонісій Мартишин

Поділитися посиланням: