Навчання

Меню

Видавнича діяльність духовно-просвітницького Центру імені Святих Апостолів при МАУП

«Книги — то живі істоти»

Цілком зрозуміло, що Православна Церква в Україні завжди шукала і шукає діалогу з державою, громадянським суспільством та сучасною молоддю. Церква постійно підтримує виші хоча б тому, що вищі навчальні заклади постійно опікуються духовно-моральним вихованням людини, дбаючи про духовну гармонію людської особистості. Слід зауважити, що Українська Церква зберігає цінності українського народу, бо у нього є власна історія релігії, духовні ідеали, культура та філософія. З точки зору богослов’я Церкви, саме духовні цінності найважливіші, попереду так званих загальнолюдських цінностей. Втрачаючи релігію, віру, власну історію і культуру, народ втрачає і державу, можливість її розбудовувати, зміцнювати. Варто зауважити, що релігія — це не винятково приватна справа кожної окремо взятої людини, як десятиліттями стверджувала комуністична ідеологія.

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан), Предстоятель Української Православної Церкви (1935 — 2014)

Духівник Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира, митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко) та протоієрей Діонісій Мартишин, завідувач кафедри українознавства, православ’я та теології МАУП

Насильницька політика безбожної радянської влади у ХХ столітті щодо зламу релігійної віри, духовної культури народу була не лише чітко продумана, а й блискуче реалізована у так звані червоні часи «виховання» нової людини комунізму. Насамперед нищилася Церква, ламалися духовні традиції віруючих людей, заборонялося богослужіння, вивчення Слова Божого. Не менш складною була ситуація з видавництвом духовної літератури. Єдиним вирішальним важелем для збереження і подальшого розвитку духовних засад українського народу є розбудова духовної парадигми буття сучасної людини. Саме питання власної релігії, історії, мови, культури мають бути стрижнем національної ідеї України.

Протоієрей Діонісій Мартишин біля пам’ятника Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Володимиру (Сабодану), Предстоятелю Української Православної Церкви (Музей пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира)

Музей пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира

Саме тому видавнича діяльність є пріоритетною у місії духовно-просвітницького Центру імені Святих Апостолів при МАУП. Церква постійно розглядає видавничу діяльність як важливий складник духовно-просвітницького служіння, духовного розвитку людини, ефективний засіб церковного благодатного впливу на соціум, внутрішніх і зовнішніх комунікацій кожної людини. Професор Юрій Бондар наголошує: «Книга стала засобом гуртування і вироблення спільності на засадах насамперед християнської віри, а також традиційних морально-етичних цінностей, «духовним клеєм»», що з’єднував державу в спільний культурно-історичний простір». «Бо книги — то живі істоти», — писав відомий український письменник Роман Іваничук (1929 — 2016).

  • Протоієрей Діонісій Мартишин у кабінеті Блаженнішого Митрополита Володимира (Музей пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира)

  • Микола Федорович Головатий, доктор політичних наук, професор, заслужений працівник народної освіти України та протоієрей Діонісій Мартишин, доктор богословських наук, професор Міжнародної Кадрової Академії

  • Презентація наукових видань МАУП. Протоієрей Діонісій Мартишин (doc. ThDr. Denis Martyšin, PhD.), завідувач кафедри українознавства, православ’я та теології МАУП; протоієрей Ян Шафін (prof. ThDr. Ján Šafin, PhD.), декан Православного богословського факультету Пряшівського університету у Пряшеві (Pravoslávna bohoslovecká fakulta Prešovskej univerzity v Prešove)

  • Участь в організації та роботі міжнародних науково-практичних конференцій. Протоієрей Діонісій Мартишин з учасниками міжнародної конференції «Свобода віросповідання: проблема дискримінації і переслідування християн»

  • Протоієрей Діонісій Мартишин з представником Святого Престолу, архієпископом Йозефом (Ендером) (Римсько-Католицька Церква)

Варто акцентувати, що консолідуюче значення в житті українського суспільства мала подвижницька діяльність та церковне служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира (Сабодана) (1935 — 2014), який розумів видавництво як засіб утвердження богословської думки Церкви. До цього варто додати, що сьогодні пам’ять про Блаженнішого Митрополита Володимира об’єднує усіх. Сучасне молоде покоління має знати, що Блаженніший Митрополит Володимир не лише належав до когорти шанованих і великих церковних ієрархів Українського Православ’я, а також був справжнім богословом, науковцем, соціальним мислителем та провідником духовної ідеї відродження й оновлення української культури, історії й богословської освіти. Архіпастир завжди говорив, що без діалогу культурних та політичних еліт не може існувати та повноцінно розвиватися Українська Держава та нація. Надаючи першочергового значення духовній просвіті України, дорогий Владика виокремлював важливість актуального завдання воцерковлення українського суспільства, прилучення громадян України до духовних скарбів Православної Церкви. Не менш важливими для усіх громадян України, які прагнуть свободи та демократії, а також і для соціальної думки Православ’я, є глибокі роздуми Блаженнішого Митрополита Володимира, який постійно повторював слова: «Бог звільняє людину від тоталітарного та ідеологічного рабства і об’єднує у колі Своєї любові». Поза сумнівом, митрополит Володимир був провідником Українського Православ’я, носієм й оборонцем українських цінностей та національної ідентичності, всебічно сприяв розвитку видавництва Центру, чудово розуміючи, що значну роль у розбудові соціальних комунікацій людини відіграє книга.

  • Протоієрей Діонісій Мартишин з відомим істориком Вороніним Віктором Миколайовичем, доктором історичних наук, директором Центру організації наукової роботи та інновацій в освітньому процесі МАУП

  • Видавнича діяльність є пріоритетною у місії духовно-просвітницького Центру імені Святих Апостолів при МАУП

  • Наукове співробітництво МАУП та Православного богословського факультету Пряшівського університету у Пряшеві. Протоієрей Ян Шафін (prof. ThDr. Ján Šafin, PhD.), декан Православного богословського факультету Пряшівського університету у Пряшеві (Pravoslávna bohoslovecká fakulta Prešovskej univerzity v Prešove) та протоієрей Діонісій Мартишин (doc. ThDr. Denis Martyšin, PhD.), завідувач кафедри українознавства, православ’я та теології МАУП

  • Власна історія релігії, духовні ідеали, культура та філософія

Розмірковуючи щодо ролі книги у житті суспільства, проблем книговидавництва, варто звернути увагу на те, що людина постійно шукає відповіді на запитання: «Хто я, ким я є, що таке світ, для чого я живу, куди я іду, чи вірно мною обраний життєвий шлях?» І саме книга допомагає людству знайти правильні відповіді, наставляє на путь істинний. Книги, у багатьох випадках, «заглядають» вперед, у майбутнє людства, обґрунтовують життєві позиції, коментують, пояснюють факти і явища, що вже мали місце в історії світу.

Зауважимо, що разом з ДП «Видавничий дім «Персонал» за останні роки Центром надруковано чимало навчальних посібників та різноманітної духовної літератури. Центр постійно бере участь в організації та роботі міжнародних науково-практичних конференцій, круглих столів, семінарських занять, присвячених питанням ролі релігії у сучасному світі, катехізації, просвітництва, духовної культури людини, історії Християнської Церкви, а також співробітничає з різноманітними освітніми закладами та установами, тісно співпрацює з бібліотеками, палацами культури, виконуючи спільні просвітницькі проекти.

 

Підготувала Мартишина Оксана,
фахівець духовно-просвітницького Центру імені Святих Апостолів при МАУП

Поділитися посиланням: