Кафедра українознавства, православя та теології

Кафедра розміщується в корпусі № 2

Кафедра українознавства, православ’я та теології є структурним підрозділом Навчально-наукового Інституту міжнародних відносин та соціальних наук Міжрегіональної академії управління персоналом.

Теологія є дуже важливою християнською наукою. Вона є продуктом релігійного, духовного розвитку християнства і людства, результатом богословської діяльності святих Християнської Церкви, богословів, релігійних мислителів, філософів, церковних діячів різних конфесій. Впровадження теології в українську освіту — це певне велике досягнення Української Держави, науковців та освітян. Саме тому, ще у 2002 році, за ініціативи відомого українського вченого, засновника Міжнародної Кадрової Академії (МКА) і Міжрегіональної Академії управління (МАУП), професора Георгія Васильовича Щокіна та з благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського та всієї України Володимира (Сабодана) (1935 — 2014) була створена кафедра українського православ’я та теології МАУП.

 Впровадженням цього важливого проекту займалися: знаний православний богослов, професор, ректор Київської Духовної Академії, почесний і дійсний член (академік) МКА протоієрей Микола Забуга (1951— 2014); професор Київської Духовної Академії, протоієрей Віталій Косовський, почесний і дійсний член (академік) МКА, секретар Київської Митрополії, благочинний храмів міста Києва. Першим завідувачем кафедри був доцент Київської Духовної Академії, доктор богослов’я, архімандрит Іларій (Шишковський) (нині — архієпископ Макарівський, вікарій Київської Митрополії). Багатогранна духовно-про­світницька діяльність кафедри — реальний приклад синергії світської і релігійної освіти. Завдячуючи цьому, сучасні студенти вивчають такі дисципліни, як: «Основи християнської моралі», «Історія християнської Церкви», «Введення в теологію» і «Християнська соціальна доктрина».

Згадуючи історію, треба зазначити, що свого часу на кафедрі викладали відомі вчені у галузі християнської апологетики, догматики, літургічного богослов’я Церкви та історії: знаний богослов, видавець православної літератури, професор Київської Духовної Академії протоієрей Володимир Савельєв; один із провідних українських спеціалістів з питань вивчення історії християнських деномінацій, нових релігійних рухів і сект — професор Київської Духовної Академії Чернишев Віктор Михайлович; фахівець з питань догматики Церкви — архімандрит Аристарх (Лебедєв); талановитий знавець церковного співу — протоієрей Василій Стецяк; обдарований філософ — Тарас Анатолійович Борозенець; протоієрей Віталій Поліщук.

Акцентуючи увагу студентства на внеску Православ’я в світову культуру, кафедра організовувала щорічні міжнародно-практичні конференції та круглі столи на тему: «Православні духовні цінності в умовах глобалізму», «Православні цінності та виховання молоді», «Православ’я в умовах інформаційних трансформацій сучасного світу».

Дисципліни, що викладаються – історія та культура України, ділова українська мова, риторика, етика ділового спілкування – дозволяють студентам всіх спеціальностей оволодіти вміннями, вкрай необхідними для майбутніх фахівців у будь-якій галузі. Викладачі кафедри спрямовують свою освітню діяльність на формування та поглиблення аналітичних здібностей молоді, навичок ведення цивілізованої дискусії, відстоювання своєї точки зору, формулювання системи аргументованих доказів тощо.

Кафедра періодично проводить наукові конференції. У 2014 р. відбулася друга Всеукраїнська науково-практична конференція «Україна у контексті світової цивілізації: традиції та сучасність». У 2016 р. проведена перша загально академічна студентська конференція «Повсякденність як соціокультурне та історичне явище: пошуки та знахідки».

При кафедрі діє науковий студентський гурток: «Віддзеркалення» (керівник – В.Ж. Попов).

Попов Вячеслав Жанович – доктор історичних наук, професор. Закінчив у 1981 році Донецький державний університет за спеціальністю «Історія». Автор понад 100 наукових та навчально-методичних робіт з нової та новітньої історії України, політології, соціології. Докторська дисертація присвячена вивченню повсякденного життя мешканців промислово розвинутих регіонів України в період національно-демократичної революції 1917-1920 рр. У 2013 р. вийшла друком монографія В.Ж. Попова «Між владою та безвладдям: населення українських міст у 1917-1920 рр.». Наукові інтереси – історія та соціологія повсякденності, соціальна історія, політична соціологія.

Основні навчальні дисципліни, що викладаються:

  • Історія та культура України
  • Соціологія політики
  • Соціальна відповідальність

Очолює кафедру протоієрей Діонісій Мартишин, кандидат богослов’я (Київська духовна академія, 2003 р.); доктор богослов’я (Ужгородська Українська Богословська Академія, 2007 р.); доктор богословських наук (Чернівецький Православний Богословський Інститут 2014 р.); доктор наук у галузі політології (Міжнародна Кадрова Академія, 2014 р.); доктор  теології (Пряшівський університет у Пряшеві — Prešovská univerzita v Prešove, 2017 р.); професор МКА; член-кореспондент, почесний професор, доктор МКА; член-кореспондент Міжнародної академії богословських наук (МАБН), доцент Київської Духовної Академії, член Національної спілки журналістів України.

На сьогодні розвиток кафедри пов’язано з науковою діяльністю: професора Київської Духовної Академії, архімандрита Нестора (Соменка), доктора богослов’я, професора кафедри українського православ’я та теології; протоієрея Сергія Коцара, кандидата богослов’я, ад’юнкт-професора МКА, доцента кафедри українського православ’я та теології; протоієрея Димитрія Гарчука, доктора богослов’я, доцента кафедри українського православ’я та теології; старшого викладача Репіка Дениса Володимировича, магістра релігієзнавства, магістра теології. Викладачі кафедри постійно проводять не лише лекції, круглі столи, зустрічі з молоддю, але й звершують богослужіння в  академічній каплиці на честь Собору Дванадцяти Апостолів та у каплиці на честь Святого Георгія Побідоносця (практика заснування християнських храмів при університетах існує в усіх розвинених та визнаних університетах світу, прикладом цього є університети: США, Великої Британії, Швейцарії та ін.).

Важливо сказати і про архітектурні надбання МАУП на київському майданчику, де побудовані пам’ятники святому рівноапостольному  великому князю Володимиру, святій рівноапостольній великій княгині Ользі, преподобному Нестору Літописцю, святителю Петру Могилі,  святим рівноапостольним братам Кирилу і Мефодію, святому князю Ярославу Мудрому та каплиця Вірменської Апостольської Церкви.

У МАУП зусиллями фахівців духовно-просвітницького Центру імені Святих Апостолів МАУП, викладачів кафедри і високопрофесійних працівників  ДП «Видавничого дому «Персонал»» надруковані нав­чальні посібники з основ православної віри, основ християнської етики, теології, церковної історії, релігійної філософії і релігієзнавства. За останні роки у світ вийшли книги з питань основ православної віри, християнської філософії історії, церковних розколів, церковної проповіді та соціального вчення Православної Церкви. У навчальному процесі студентів кафедра постійно підіймає питання значення релігії для сучасного світу, проводить тематичні бесіди та лекції, які спрямовані на вивчення історії, соціальної думки Православ’я та майбутнього християнства  у сучасному світі.

Поділитися посиланням: