Про Академію

Меню

Богословське осмислення соціальної роботи Церкви

28 Лютого 2017 15:50

 

20 лютого 2017 року на Православному богословському факультеті Пряшівського університету у Пряшеві (Pravoslávna bohoslovecká fakulta Prešovskej univerzity v Prešove) (Словацька Республіка) відбувся захист наукової праці протоієрея Діонісія Мартишина, завідувача кафедри українського православ'я і теології Міжрегіональної Академії управління персоналом (МАУП)  на здобуття наукового ступеня доктора теології за темою: «Богословські засади теорії соціальної роботи Української Православної Церкви». Наукова робота отця Діонісія була присвячена теоретичним та практичним аспектам соціальної роботи Української Православної Церкви. В дисертації розглянуто богословські засади соціального служіння Православ’я, генезис розвитку соціальної роботи Церкви як науки, шляхи взаємовідносин Церкви та суспільства у галузі соціальної допомоги ближньому в умовах глобалізації.

Науковий консультант, декан Православного богословського факультету Пряшівського університету у Пряшеві,  протоієрей, професор, Ян Шафін (prof. ThDr. Ján Šafin, PhD.) у своєму виступі зазначив, що наукова праця протоієрея Діонісія Мартишиа є перспективним напрямком сучасної богословської науки і ваговим внеском у вивчення соціального служіння Православної Церкви, оскільки соціальна проблематика сьогодні позиціонується як ключове питання священної місії Української Православної Церкви на сучасному етапі.

Під час свого захисту протоієрей Діонісій Мартишин наголосив на тому, що діалог Церкви та світської науки є базисним елементом розвитку сучасної наукової думки, фундаментом зміцнення християнських цінностей у світі. На думку священика, розглядаючи соціальну роботу Церкви як науку, богословам необхідно відзначити той факт, що наукове осмислення даної проблематики тісно сполучене з питаннями християнської антропології, еклесіології, економіки, соціальної політики, соціальної сфери, політології, медицини, культури та психології. Соціальна робота Церкви є одним із найбільш потужних каналів проповіді людині про любов Бога до усього світу.

Із позитивним відгуком про дисертацію виступив доктор філософії, протоієрей Андрій Нікулін (PhDr. Andrej Nikulin, PhD.), який підкреслив, що для богословської науки вкрай необхідним є комплексний підхід до формування соціальної роботи Церкви. На його думку, соціальний працівник, священик мусять враховувати досягнення світської науки, зокрема психології. Вивчення основ соціальної роботи на парафії, її цілей, мотивів, реальних результатів соціального служіння Церкви здійснюється через складне дослідження поведінки людей, їхнього психологічного стану та духовних цінностей. Пастирям Церкви Христової як ніколи необхідно враховувати особливості психології людини, нації, різну ментальність та релігійну культуру громадян. Враховуючи складні питання історії, політики, культури, православному пастирю у своїй проповіді та соціальному служінні особливу увагу слід приділяти тому, яку роль відіграють у церковному житті, а відтак, і в житті держави, конкретні психологічні феномени: почуття надії, розчарування, очікування свободи або її відсутність. За словом знаного науковця та спеціаліста у галузі християнської психології, саме цей підхід і знаходить своє місце у праці протоієрея Діонісія Мартишина, якому протоієрей Андрій Нікулін побажав плідної праці в Україні на ниві служіння Богові, Церкві й науці.

На думку відомого церковного діяча, секретаря Священного Синоду Православної Церкви Чеських земель і Словаччини, ректора Православної духовної семінарії (Pravoslávny kňazský seminár PU v Prešove), професора, протоієрея Мілана Герки (mitr. prot. prof. ThDr. Milan Gerka, CSc.) результати дослідження, проведеного протоієреєм Діонісієм, є свідченням високого наукового рівня богословського осмислення соціального служіння в Українській Православній Церкві.

 

Референт духовно-просвітницького Центру

імені Святих Апостолів при МАУП

Пивоваров Олександр

Поділитися посиланням: