«Вишиванка - національна святиня»

18 Травня 2017 21:05

           18 травня 2017 р. студенти і викладачі Придунайської філії МАУП відзначили Міжнародний День вишиванки. У цей святковий весняний травневий день викладачі та студенти одягли національні вишиті сорочки, прикрасивши себе елементами національних костюмів. На перервах викладачі  й студенти  з задоволенням співали українських пісень, робили фото на пам ять, проводили танцювальні флешмоби.

Як показав досвід проведення свята, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.

     А в читальному залі бібліотеки - філії № 4 ЦБС для дорослих відбулася творча зустріч з відомою майстринею Григор'євої Ніною Григорівною зі студентами 1 курсу МАУП та презентація виставки творчих робіт клубу рукоділля «Фантазія» «Вишиванка - національна святиня».

 Цікавим для молодих читачів був факт про те, що вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету в 2006 році. А сьогодні це свято набуло міжнародних масштабів.

          Розповідь про історію вишивки і традиції рукоділля різних регіонів України працівники бібліотеки ілюстрували слайдами і барвистими відеоматеріалами.

Виявляється, історія вишивки на території України має не одну тисячу років. Особливе ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальний скриню, в який роками збирали придане.

Згідно з повір'ям, сорочку для немовляти повинна була вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстра співали пісні і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжену дитину.

У вишивці сакральне значення має все - від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки.

         Потім відбулася презентація виставки творчих робіт клубу рукоділля «Фантазія». Окрасою експозиції є національні символи - вишиванки (сорочки: жіноча, чоловіча і дитяча) і українські обереги - вишиті рушники Василенко С.Є., Григор'євої Н.Г., виконані різними техніками, з використанням візерунків різних регіонів України.

    На виставці були представлені також роботи Ніни Григорівни Григор'євої картини, вишиті хрестом: «Дівчина-день», «Дівчина-нічь», «Весняне натхнення», «Жар-птиця», «Вітряк», «Іриси», «Чортополох».

     Цікавим і пізнавальним для запрошених гостей була розповідь умільці про особливості вишивки південного регіону України, про сакральність українських оберегів.

Ніна Григорівна провела майстер – клас з різних технік вишивки для студенток, які виявили бажання підвищити свою майстерність. На кінець зустрічі дівчата захопилися ідеєю власноруч вишитої сорочки з урахуванням місцевих особливостей.

        Усім сподобалося академічне спілкування в вишиванках!

 

                                       Тетяна Станєва

Поділитися посиланням: