Чому ми іноді бачимо себе дивно?

24 Квітня 2016 07:57

Іноді люди роблять дуже дивні речі. Чому так відбувається? Протягом багатьох років вчені займаються вивчення людської поведінки, і ось до яких висновків вони прийшли.
Чому ми сміємося в невідповідний час?

Хто з нас не міг стримати нервового, а то і істеричного сміху в самий невідповідний момент - на похоронах, під час урочистої промови? І справа зовсім ні в цинічності або неповазі. «Сміх без причини» ознака того, що ми переживаємо сильний емоційний стрес і наш мозок використовує сміх, щоб захиститися від дискомфорту і напруженості. Так що не варто дивитися осудливо, якщо хто-небудь засміється в самий невідповідний момент.
Чому нам складно замінити рулон туалетного паперу?

Таку дрібницю, як заміну туалетного паперу, аж ніяк не можна назвати складним завданням. Так чому ж у ледве знаходиться час на цю дрібницю?
Вчені з Нью-Йоркського університету стверджують, що справа не в тому, що ми лінуємося, просто така маніпуляція, як заміна паперу, не стимулює, чи не спонукає до дії, не обіцяє ні нагород, ні морального задоволення. Наприклад, миття посуду хоч і є рутинним дією, але після ми відчуваємо задоволення від того, що зберігаємо речі в чистоті і стежимо за затишком.

За словами фахівців-психологів, щоб мотивувати, завдання повинна відповідати трьом запитам: компетентності, самостійності і спорідненості. Дії не повинні бути занадто легкими, адже нам потрібно відчувати себе компетентними (іншими словами, потрібними) при виконанні. Також завдання повинно викликати почуття контролю і одночасно зміцнення відносин з близькими. А заміна рулону не відповідає жодному з критеріїв, тому нам так складно змусити себе виконати таку дрібницю.

Чому ми захоплюємося психопатами і злочинцями?
Не секрет, що добра частина людства захоплюється всякої жутью, а багато хто з великим інтересом стежать за новинами про серійних убивць і маніяків. Є кілька пояснень такої поведінки.

Перша - чутки про психів змушують нас на час вийти з ролі «хороших» громадян і відчути себе тим, хто не слідує соціальним і моральним нормам, думає тільки про себе і робить, що хоче. Такі думки дозволяють скинути все кайдани, не завдаючи при цьому ніякої шкоди.

Друга причина - повернення до первісних інстинктів, коли ми були одночасно і хижаками, і жертвами. Так ми пов'язуємо себе з "первісним" світом, не наражаючись реальної загрози.
Третя причина полягає в тому, що страх - необхідна для людини емоція. Вона забезпечує, прилив нейротрансмітерів, включаючи дофамін, який відповідає за задоволення. Оскільки фільм жахів або телесюжет не викликають тривалого страху, ми повертаємося до них знову і знову, щоб отримати чергову дозу адреналіну і задоволення.

Поділитися посиланням: