Чужої біди не буває
Напередодні, за ініціативи Студентської ради МАУП, Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів та Всеукраїнської Асоціації паліативної допомоги в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулась прес-конференція ” присвячена Всесвітньому дню хоспісної та паліативної опіки хворих, який цього року проходитиме під гаслом «Паліативна допомога: батьки та діти разом», з метою привернути якомога більше уваги свідомих громадян та суспільства в цілому, до проблем людей з обмеженим прогнозом життя та активного долучення до загальносвітових процесів розвитку паліативної допомоги.
Паліативна допомога — досить новий для всього світу напрямок піклування про тяжкохворих. Основна мета такої допомоги — пом’якшити стан невиліковної недуги, огорнути людину турботою, запобігти байдужості до особи, яка знаходиться на шляху невиліковної хвороби, не маючи певної надії на одужання.
Упродовж багатьох десятиліть у розвинених країнах хоспіси відкривають не лише у мегаполісах, але й у містах, де населення наближається до 200 тисяч. Серед їх пацієнтів є не лише люди похилого віку, але й, на жаль, тяжко хворі діти або діти-інваліди.
У нашій країні паліативна медицина лише зароджується. Найбільша частина хоспісних ліжок, як правило, віддається онкохворим: від 50 до 90%. Адже саме хворі на рак в першу чергу потребують паліативної опіки. Смертність від онкологічних хвороб посідає 2 місце серед причин смертності в Україні. За даними Держкомстату в минулому році населення України скоротилося на 240 158 осіб. Сьогодні в Україні: зареєстровано 850 000 осіб з онкологічною патологією; щорічно реєструється 160 000 хворих на рак; кожного року помирають 100 000 онкопацієнтів, з яких тільки 5 000 невиліковно хворих людей можуть знайти притулок в лікувальних установах країни, решту помирають вдома у страшних муках, не отримавши ліків для полегшення болю та страждань.
На жаль, Україну не оминула також епідемія ВІЛ/СНІДу. В Україні тільки за офіційними даними від цієї хвороби померли понад 5 000 хворих. У багатьох цивілізованих країнах вже створено мережу хоспісів для хворих на СНІД.
«Ми намагаємось, приклавши максимум зусиль, покращити якість життя пацієнтів на фінальній стадії, а також прагнемо зробити навколишній світ більш досконалим, впроваджуючи інноваційні рішення, технології та актуальні проекти і поширюючи знання та найкращий світовий досвід в галузі паліативної допомоги безнадійно хворим людям», - говорить директор інформаційно-аналітичного центру дослідження здоров’я молоді МАУП, президент Всеукраїнської Асоціації паліативної допомоги Світлана Мартинюк-Гресь - «Основними стратегічними завданнями Асоціації є об’єднання та підтримка громадських ініціатив, консолідація та інтеграція зусиль громадськості щодо розвитку та впровадження паліативної допомоги. Пріоритетами діяльності для нас є надання допомоги людям, які в силу різних причин не можуть реалізувати свої законні права в отриманні медичної допомоги, вивчення та впровадження досвіду зарубіжних країн у сфері паліативної допомоги, розробка нових принципів та підходів медичної допомоги при наданні допомоги безнадійно хворим людям», - підкреслила Мартинюк-Гресь.
Віце-президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк наголосив: «Хоспісна допомога – новий вид опіки над людьми з невиліковними хворобами. В більш розвинених країнах Європи такий вид опіки практикується давно та активно, в Україні він лише зароджується. За рік своєї діяльності ми відкрили низку хоспісів у найбільших містах України, та звісно, щоб вийти на якісний рівень обслуговування та догляду за хворими людьми потрібен час та активна підтримка громадськості, адже, власне, ваша жертовність є полегшенням їхніх страждань».
«Як голова Студентської ради МАУП, від імені всього студентського активу Академії, висловлюю слова підтримки усім свідомим громадянам, які вирішили рішуче боротися за покращення життя безнадійно хворих людей. Студенти МАУП виступили з ініціативою зібрати на потреби людей з невиліковними хворобами по одній гривні, враховуючи ту кількість студентів які на сьогодні навчаються українських вузах, це має бути вагома фінансова допомога. Ми сподіваємося, що нашу ініціативу підтримають усі не байдужі та свідомі студенти інших вузів і разом ми зробимо все можливе для покращення становища безнадійно хворих людей, які так потребують опіки та уваги» - заявив голова Студентської ради МАУП Максим Кухар.
В усьому світі програму хоспісів визнають гуманною і необхідною, адже вона позбавляє хворих від нелюдських страждань, допомагає гідно завершити земне життя.
Одразу по завершенні прес-конференції, в Міжрегіональній Академії управління персоналом відбувся благодійний концерт за участю Лауреатів міжнародних конкурсів та премій, Народних артистів України, солістів провідних ансамблів Європи.
Також, за ініціативи Асоціації відбулась низка заходів присвячених Всесвітньому дню хоспісної та паліативної допомоги хворим.
6 жовтня відбувся благодійний концерт органної музики у храмі св. Олександра. У концертній програсі прозвучали музичні твори Й.Баха, К.Глюка, Л.Бетховена, П.Чайковського, Ф.Шуберта, Г.Рафаеля та М.Шуха у виконанні Ольги Дмитренко, Ніни Сіваченко, Олега Чорнощокова та Олени Шинель. 7-го жовтня, Майстерня театрального мистецтва «Сузір’я» представила публіці виставу за всесвітньо відомою п’єсою Е. Е. Шмітта «Оскар та Рожева пані».