Меню

День пам’яті українських патріотів

30 Січня 2009 13:56
 
 
 

29 січня – День пам`яті українських патріотів – студентів та гімназистів, які загинули біля станції Крути (невеличкого поселення між Бахмачем і Ніжином), захищаючи молоду українську державу від кривавого вторгнення більшовиків.

З 1991 року цей день вважається днем скорботи і вшанування молодих борців за свободу і незалежність батьківщини. Вони були справжніми героями – юними недосвідченими добровольцями, не особливо вправними зі зброєю, але щирими у своїй любові та відданості. Бій відбувся 16 ( за старим стилем) січня 1918 року. Неоголошена війна радянської Росії проти України розпочалася за місяць. За цей час більшовики захопили Харків, Полтаву, Катеринослав і встановили там свою владу. Аби попередити наступ на столицю, у бік кордону з Росією ( на станцію Бахмач) було відіслано чотири українських сотні першої юнацької школи ім. Б. Хмельницького і перша сотня новоствореного Студентського куреня, сформована з числа студентів-добровольців Українського національного університету, Університету Св. Володимира, гімназистів старших класів українських гімназій. Загальна чисельність українських сил на цьому напрямку фронту становила трохи більше шестисот осіб (яким протистояли більше семи тисяч російських армійців та матросів).

Бій розпочався о 9-ій ранку і тривав кілька годин. Виявилося, що багато молодих бійців ніколи не тримали у руках зброю. Проте уже за чотири години більшовики втратили вбитими майже 300 осіб. З української сторони полягло більше двохсот юнаків. Коли командуючий українського війська побачив, що багаточисельний ворог отримав ще і підкріплення, він дав наказ відступати. Під час відступу одна рота у сутінках заблудилася і потрапила у полон до червоногвардійців. Надвечір, коли більшовики підрахували свої втрати, усіх цих дітей (27 осіб) розстріляли. Очевидець стверджував, що перед смертю студенти-галичани співали «Ще не вмерла Україна»

Тіла розстріляних були поховані у м. Києві - на Аскольдовій могилі. Дехто із загиблих у бою знайшов вічний спочинок на Байковому кладовищі. Залізничний насип під Крутами прикрашений нині більш ніж скромним пам’ятним знаком.

З цієї нагоди, в Економіко-правовому технікумі при МАУП протягом тижня пройшли тематичні уроки, присвячені цій події. Викладачам – історикам вдалося віднайти чимало нових матеріалів; описати трагічну картину того бою, і вона суттєво відрізняється від вичитаного нами на шпальтах підручників.

Заступник директора з виховної роботи Світлана Прокопенко розповіла про заходи, які, традиційно, проводяться в технікумі:

-   Студентський склад Економіко-правового технікуму при МАУП багатонаціональний, а всі заходи, які в нас проводяться спрямовані на патріотичне виховання молоді. Нещодавно у нас проводився літературний КВК, цикл лекцій декоративно-прикладного мистецтва на території Києво-Печерської лаври, виставка квітів «Земля моя - земля моїх батьків».

Патріотичне вихованняу всіх навчальних підрозділах МАУП спрямоване на формування у студентів почуття патріотизму, доброго відношення до батьківщини та до представників спільних культур.

Поділитися посиланням: