Меню

Дипломи випускникам МАУП буде видано

05 Березня 2008 16:48

Міністерство освіти і науки України буде зобов’язане видати заборговані дипломи випускникам Міжрегіональної Академії управління персоналом. Попередні рішення Господарського суду м. Києва та Київського апеляційного адміністративного суду щодо цього питання своєю резолюцією від 5 березня 2007 року залишив у силі Вищий адміністративний суд України.  

Нагадаємо, без усіляких обґрунтувань, у липні 2006 року Міносвіти відмовило Академії у видачі 4 655 дипломів її випускникам. У зв’язку з цим, Академія подала відповідні позови до Господарського суду Києва.

Розглянувши позови, Господарський суд міста Києва 8 червня 2007 року постановив визнати неправомірною бездіяльність суб’єкта владних повноважень – Міністерства освіти і науки України щодо невидачі МАУП дипломів для осіб, які закінчили навчання у 2005-2006 роках та зобов’язав Міністерство освіти і науки України видати випускникам МАУП 2005-2006 років 4655 дипломів державного зразка. Оскільки Міністерство освіти і науки України не встигло в передбачений законом термін оскаржити це рішення в апеляційному порядку, було розпочато виконавче провадження даного рішення, а саме: до МОНУ було направлено виконавчий лист про примусове виконання постанови Господарського суду міста Києва щодо видачі дипломів випускникам Академії.

Позатим, за заявою МОНУ, строк на апеляційне оскарження цього рішення було поновлено, проте 5 листопада 2007 року Київський апеляційний адміністративний суд відмовив міністерству у задоволенні апеляційної скарги і залишив рішення Господарського суду м. Києва у силі. А отже підтвердив те, що Міністерство освіти і науки України зобов’язане видати дипломи випускникам МАУП.

Натомість колишній міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко подав чергову позовну заяву на МАУП, а саме спробував оскаржити всі ці судові рішення у Вищому адміністративному суді України.

5 березня 2008 року Вищий адміністративний суд України поставив остаточну крапку в даній справі: в касаційному порядку розглянув скарги Міністерства освіти і науки України і прокуратури м. Києва, та відмовив у задоволенні цих скарг і залишив давні рішення Господарського суду м. Києва і Київського апеляційного адміністративного суду на користь МАУП в силі. А отже, Міністерство освіти і науки України найближчим часом зобов’язане видати 4655 дипломів випускникам МАУП 2005/2006 років.

Після виконання цього рішення міністерством, Академія не матиме до установи жодних претензій, та має наміри налагодити діалог та надалі конструктивно співпрацювати з МОНУ. З новим керівництвом міністерства керівниками МАУП було проведено кілька зустрічей щодо врегулювання тих спірних питань між закладом та установою, які виникли за попереднього міністра Станіслава Ніколаєнка. Сторони дійшли згоди про необхідність конструктивної роботи, і всі крапки над «і» повинні бути розставлені після даного рішення Вищого адміністративного суду України.

«Ми сподіваємося, що нове керівництво МОНУ не має причетності до цих проблем, які були при попередньому керівництві МОНУ, з розумінням все сприйме і оперативно вирішить питання щодо видачі дипломів випускникам Академії, і конструктивно буде працювати надалі на благо вітчизняної освіти і науки», - наголосив секретар Наглядової Ради МАУП Василь Короткін.


УХВАЛА 
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 березня 2008 року                                                                                 м. Київ

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого - Харченка В.В., суддів - Васильченко Н.В., Леонтович К.Г., Матолича С.В., Бим М.Є., при секретарі Мельник І.М., за участі представників відповідача Курилкіна СІ., Федоренко О.В., позивача Огаркова Є.В., третьої особи Єдноралюк О.І., Генеральної прокуратури України Комаса О.Ю., розглянувши в судовому засіданні касаційні скарги Міністерства освіти і науки України та заступника прокурора міста Києва на постанову господарського суду м. Києва від 08.06.2007 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2007 р. по справі за позовом Закритого акціонерного товариства «МАУП» Міжрегіональна Академія управління персоналом до Міністерства освіти і науки України, третя особа Державне підприємство «Державний центр прикладних інформаційних технологій» на бездіяльність суб'єкта владних повноважень -

встановила:

Міжрегіональна Академія управління персоналом (в формі акціонерного товариства закритого типу) звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Міністерства освіти і науки України щодо невидачі позивачеві (надалі МАУП) дипломів для осіб, які закінчили навчання, відповідно до листа-вимоги від 25 липня 2006 р. № 3882 та зобов'язати відповідача видати МАУП для осіб, які закінчили навчання у 2005/2006 навчальному році, 4655 дипломів.

Постановою господарського суду міста Києва від 08.06.2007 р., яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.08.2007 р., позов задоволений. Визнано неправомірною бездіяльність відповідача та зобов'язано МОН України видати позивачеві для осіб, які закінчили навчання у 2005\2006 навчальному році 4655 дипломів.

Рішення судів мотивовані тим, що позивач - МАУП дотримався вимог
законодавства, яке регулює порядок здійснення діяльності до дотриманню
Ліцензійних умов надання освітніх послуг, Закону України «Що вищу освіту»,
Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих
навчальних закладах ..., який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України
від 09.08.2001 р. № 978.                                                                  

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями по справі, Міністерство освіти і науки України та заступник прокурора м. Києва подали касаційні скарги, в яких просять рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову. В обґрунтування вимог касаційної скарги посилаються   на   невірне   застосування   судами   норм   матеріального   права,   які регулюють спірні правовідносини.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження в судовому засіданні, законності застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційних скарг, колегія суддів підстав до їх задоволення не знаходить .

Матеріалами справи встановлені наступні обставини справи.

Міністерством    освіти  і науки України  10 квітня 2006 р. Міжрегіональній Академії управління персоналом видано ліцензію серія АВ № 048032 з визначенням загального ліцензованого обсягу у 21 240 осіб.

Фактичний випуск студентів за період з 01.09.2005 р. по 01.09.2006 р. становив 14905 осіб, тобто на 6335 осіб від встановленого ліцензованого обсягу прийому.

25 липня 2006 р. позивач звернувся до відповідача з листом-вимогою № 3882 щодо видачі дипломів в кількості 4655 штук. Відповідачу також були направлені підтвердження замовлень на виготовлення дипломів, оформлені відповідно до вимог Наказу МОН від 10.12.2003 р. № 811 на підставі рішень Державних екзаменаційних комісій, які прийняли рішення про видачу випускникам 2005\2006 навчального року дипломів державного зразка.

Вказаний лист-вимога № 3882 про видачу дипломів відповідачем задоволена не була, офіційне рішення з цього приводу МОН не приймалось, а була призначена перевірка діяльності позивача на період з 09 серпня по 11 серпня 2006 р., проте акту про результати перевірки позивач не отримав.

Набір студентів, які випускалися позивачем у 2005\2006 навчальному році здійснювався., починаючи із 2001 року і тривав по 2005 рік. Протягом цього часу відбувалися поновлення та переведення студентів.

До прийняття 29.08.2003 р. Кабінетом Міністрів України Положення «Про ліцензування освітніх послуг» (№ 1380) у своїй діяльності позивач керувався положенням «Про ліцензування освітніх послуг», яке затверджене рішенням колег Міносвіти України від 11.04.2002 р. № 3\3-6. Цим положенням ліцензований обсяг визначено як «максимальна кількість осіб, які можуть бути прийняті на цикл навчання». Дослівне тлумачення цього визначення дає право здійснювати прийом на заочну форму навчання впродовж року декілька разів та застосовувати зазначений в ліцензії обсяг для кожної вступної кампанії.

До 12.02.2002 р. діяв порядок, рекомендований Міністерством освіти і науки України (лист від 10.09.2001 р. № 1X9-313 «Про упорядкування ліцензованого обсягу прийому на навчання), яким дозволялось не обмежувати загальні ліцензовані обсяги підготовки за заочною формою навчання.

Збільшення фактичної кількості випускників у 2005\2006 навчальному році
відбулося за рахунок поновлення осіб, які робили перерву у навчанні, в тому числі
після завершення навмання на певному освітньо-кваліфікаційному рівні, її
передбачено п. 16 Порядку ліцензування освітніх послуг, затвердженого Постановою КМУ від 29.08.03 р. № 1380.

Відповідно до листів-дозволів МОН України від 04.08.2000 р. № 1\11-2014 та від 31.07.2001 р. № 1\113374 позивачеві дозволено додатковий разовий набір молодших спеціалістів зі спеціальності «Правознавство» у кількості 300 осіб та 250 осіб відповідно. Після завершення навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодший  спеціаліст  у  2003   р.  та  2004  р.   зазначені   випускники  продовжили навчання в МАУП    з Ш курсу    до рівня бакалавра та спеціаліста. Випуск цих фахівців відбувся у 2005\2006 навчальному році.

Як встановлено по справі, позивач ліцензований МОН України, що дає йому право здійснювати освітню діяльність з зазначених в ліцензії напрямів і спеціальностей. Право позивача на замовлення на видачу документів про освіту державного зразка підтверджується Сертифікатами про акредитацію спеціальностей, за якими позивач вимагає видати дипломи.

Всі 4655 випускників, документи яких було подано для отримання дипломів успішно виконали навчальний план, склали випускні іспити державним екзаменаційним комісіям, голови яких призначені наказами МОН України, рішенням ДЕК їм була присвоєна кваліфікація з вищої освіти.

Чинне законодавство визначає чіткі умови та підстави видачі документів про освіту державного зразка, а саме:

Законом України «Про освіту» від 4.06.1991 р. гарантується випускникам державного або іншого акредитованого (атестованого) закладу освіти видачу відповідного документу про світу встановленого зразка. Зразки документів про освіту затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 9 Закону України «Про вищу освіту» закріплює за вищим навчальним закладом право видавати документ про вищу освіту державного зразка з акредитованого напряму (спеціальності).

Пункт 17 Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 9.08.2001 р. № 978, містить положення про право навчального закладу після затвердження МОН України позитивного рішення ДАК щодо акредитації спеціальності видавати випускникам, що навчалися за відповідною спеціальністю, документи про освіту державного зразка.

Доказами, які містяться у справі, не встановлено фактів порушення вказаних норм закону позивачем при здійсненні освітньої діяльності .

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Матеріали справи не містять доказів правомірності бездіяльності Міністерства освіти і науки України по невидачі дипломів державного зразка особам, які закінчили   вищий   навчальний   заклад,        пройшли   повний   курс   навчання   за акредитованою спеціальністю і склали   іспит Державній екзаменаційній комісії.

Стаття 53 Конституції України гарантує кожному право на вищу освіту. 
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про вищу освіту» вищу освіту мають особи, які завершили навчання у вищих навчальних закладах, успішно пройшли державну атестацію (яка здійснюється державною екзаменаційною комісією, голови яких погоджуються із МОН) відповідно до стандартів с вищої освіти і отримали відповідний документ про вищу освіту державного зразка.        

Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах, яке затверджено наказом Міністерства освіти України від 2 червня 1993 р. № 161, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 листопада  1993 р. за №   173 передбачено, що студенту, який захистив дипломний проект (роботу), склав державні екзамени відповідно до вимог освітньо-професійної програми підготовки, рішенням державної комісії присвоюється відповідно освітній рівень (кваліфікація), видається державний документ про освіту (кваліфікацію).

Висновок суду першої та апеляційної інстанцій про те, що чинне законодавство не ставить у залежність право отримання випускниками вищого навчального закладу документів про освіту державного зразка від визначеного ліцензованого обсягу, є правомірним.

Доводи, що містяться в касаційних скаргах, зазначений висновок суду не спростовують.

Колегія суддів вважає, що судами повно та всебічно досліджені матеріали справи, вірно встановлений характер спірних правовідносин і до їх вирішення вірно застосовані норми матеріального права. Порушень норм процесуального закону при цьому колегія суддів не вбачає.

Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі наведеного, керуючись ст. 220, 221, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів -

 ухвалила:

Касаційні скарги Міністерства  освіти і науки України та заступника прокурора міста Києва залишити без задоволення. Постанову господарського суду міста Києва від 08 червня 2007 р. та   ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2007 р. по справі № 24/735-А   залишити без змін. Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 7 грудня 2007 року, якою було зупинено виконання постанови Господарського суду міста Києва від 8 червня 2007   року   та   ухвали   Київського апеляційного   адміністративного   суду   від   5 листопада 2007 року у справі № 24/735-А за позовом Міжрегіональної академії управління персоналом до   Міністерства освіти і науки України, за участі третьої особи - державного підприємства «Державний центр прикладних інформаційних технологій» про визнання протиправною бездіяльності скасувати. 
Ухвала   набирає   законної  сили з  моменту   проголошення   і   оскарженню   не підлягає.


Поділитися посиланням: