До дня бібліотек

01 Жовтня 2010 12:20

Вчора Україна святкувала Всеукраїнський день бібліотек. З цієї нагоди в Міжнародному бібліотечно-інформаційному центрі ім. Ярослава Мудрого МАУП відбулося справжнє свято. Директор Любов Бродська, бібліотекарі Надія Прокопенко та Людмила Рог влаштували чудову екскурсію у світ книги та знань для студентів Економіко-правового технікуму при МАУП.

Є багато див на землі, створених природою і зроблених руками людини. Чи не найбільше диво з див – книга, у якій увесь неосяжний світ. «Велика є користь від учення книжного» - переконував своїх співвітчизників Ярослав Мудрий в давні княжі часи. Біля джерел «Учення книжного» - бібліотекар. Древня професія, хранитель, проповідник, співрозмовник серед міріад книг, журналів і газет. У центрі уваги бібліотеки і бібліотекаря завжди був, є і буде читач, його інтереси та запити.

Бібліотеки є невід’ємною частиною країни і нації, вони відображають потребу людини в накопиченні і примноженні знань, культурному та інтелектуальному розвитку.

Мабуть не кожному відома історія виникнення бібліотек. Тому, досить цікавою та корисною стала інформація Людмили Рог про витоки бібліотечної справи: «Вперше бібліотеки з’явилися на Стародавньому Сході – це зібрання клинописних табличок із палацу ассирійського царя Ашшурбаніпала у Ніневії. У Стародавній Греції перша публічна бібліотека була заснована у Геракле тираном Клеархом», - повідомила Людмила Володимирівна.

«Олександрійська бібліотека, - продовжила Надія Прокопенко, - найбільша і найвідоміша бібліотека в період еллінізму, була заснована та діяла при Олександрійському музеї. Заснована, як вважається, Птоломеєм ІІ на початку 3 століття до н. е. Книжковий фонд Олександрійської бібліотеки складався з грецької та перекладної східної літератури. Основний фонд Олександрійської бібліотеки загинув під час облоги міста Юлієм Цезарем. Остаточно книжкові багатства загинули в VII– VIIIст.».

В Україні при Софії Київській та її митрополичій кафедрі Ярослав Мудрий організував освітній центр, де було створено першу на Русі бібліотеку, яка займалася великою перекладацькою діяльністю. З грецької на старослов’янську мову перекладали книги не тільки церковного, а й світського змісту. Провідну ідейну та організаційну роль у культурно-просвітницькій роботі відіграв один із найближчих сподвижників Ярослава – Іларіон, який раніше уславився своїми творами і промовами. Довкола Ярослава та Іларіона при Софії Київській утворилася своєрідна академія – гурток добре підготовлених книголюбів, зайнятих не лише переписуванням та перекладом старих літературних текстів, а й творенням нових.

 

Студенти дізналися в цей день, що бібліотеки бувають різними. Найменша бібліотека у світі – знаходиться в індійському місті Амрістарі, де зберігається всього одна книга. А найдивнішою бібліотекою і до сьогодні вважається бібліотека перського вченого середини Х століття візира Сіхаба. Через те, що він майже весь час подорожував, вся його бібліотека – 117 тис. книг перевозилася 400 верблюдами. Цей караван був свого роду каталогом: верблюди завжди йшли у певному порядку і тому потрібні книги знаходились швидко. Але всі звикло до такої бібліотеки, як в МАУП – строгі ряди стелажів, тиша і запах книжок, затишок читальних залів, уважні бібліотекарі.

З представленої виставки книг, студенти дізналися, що в бібліотеці багато цікавих та корисних книг різних напрямків знань. Серед раритетних видань – «Острозька біблія», «Повчальні слова Григорія Богослова», літературно-художній збірник, присвячений 50-літтю видавничої діяльності Ситіна та інші.

Працівники Міжнародного бібліотечно-інформаційного центру ім. Ярослава Мудрого дарують людям вічну мудрість книг, дбають про кожного відвідувача та допомагають черпати знання зі скарбів науки. Міцного здоров’я та творчого натхнення у Вашій благородній просвітницькій справі.

Поділитися посиланням: