Про Академію

Меню

Дослідження спростувало дані про перевищення швидкості світла

29 Червня 2016 22:08

Міжнародна команда вчених, що вивчає частинки нейтрино, які створюють враження рухаються швидше швидкості світла, спростували вразило науковий світ відкриття. Проведений ними експеримент показав, що була допущена помилка.

Оголошення в вересні, підкріплена новими дослідженнями, вчинила фурор у науковому світі, оскільки з нього випливало, що теорія відносності Альберта Ейнштейна і більша частина сучасної фізики базувалися на помилкових передумовах.

Перша команда, члени експерименту OPERA в лабораторії Гран Сассо на південь від Риму, заявили, що промінь нейтрино з ЦЕРН в Швейцарії прибув до них на 60 наносекунд раніше, ніж це зробив би світло.

Але інший експеримент у Гран Сассо, що отримав назву ICARUS і проходив глибоко під горами, який провів Національний інститут ядерної фізики Італії, і в ході якого була виміряна енергія нейтрино по прибутті, отримав результати, що йдуть врозріз з твердженням про перевищення ліміту швидкості світла.

У своєму дослідженні, опублікованому в суботу на тому ж сайті, що і результати OPERA, arxiv.org/abs/1110.3763v2 команда ICARUS стверджує, що "доводять неспроможність тверджень про сверхсветовом русі в ході експерименту OPERA".

Вони заявляють, що на основі нещодавно опублікованих досліджень двох фізиків зі США, що нейтрино з ЦЕРН, поблизи Женеви, повинні були втратити велику частину своєї енергії, навіть якщо б вони рухалися зі швидкістю, хоч трішечки перевищує швидкість світла.

Але команда ICARUS виявила, що промені нейтрино, демонструють спектр енергії, повністю відповідний тому, який очікується отримати від частинок, що рухаються зі швидкістю світла і не більше.

Фізик Томассо Дориго, що працює в ЦЕРН, Європейської організації з ядерних досліджень і Фермилаб, недалеко від Чикаго, заявив, що дослідження ICARUS є "дуже простим і точним".

Він написав, що "різниця між швидкістю нейтрино і швидкістю світла не може бути такою, як це показав експеримент OPERA"

Згідно спеціальної теорії відносності Ейнштейна від 1905 року, ніщо не може рухатися швидше світла. Ця ідея лежить в основі всієї сучасної науки про космос і поведінці усього різноманіття частинок, які наповнюють цей космос. Після публікації результатів експерименту OPERA, їх зустріли з великою часткою скептицизму і навіть вчені проводили експеримент поспішили заявити, що вони просто повідомляють про результати і не роблять далекосяжних висновків.

Минулої п'ятниці вони оголосили про результати нових експериментів, з більш короткими імпульсами нейтрино і набагато більш довгими проміжками між ними, які підтвердили їх попередні експерименти. Але незалежні вчені висловили сумнів у точності вимірювань. Готуються інші експерименти - в Фермилаб і лабораторії KEK в Японії, з метою перевірки OPERA. Тільки після того, як один з них підтвердить попередні дані, можна буде говорити про наукове визнання відкриття.

Поділитися посиланням: