Меню

Лазер робить ядерну бомбу доступною

29 Червня 2016 22:07

Вчені стурбовані тим, що колишній надсекретний метод збагачення урану, «оприлюднений» на комерційному ринку, створить нові можливості для виробництва і розповсюдження ядерної зброї.

Компанія General Electric успішно завершила випробування більш швидкого і дешевого способу виробництва ядерного палива. Нова технологія буде комерціалізований і вперше використана на відповідному ядерному виробництві р. Вілмінгтон, штат Північна Кароліна. Ця технологія є проривний і дозволить істотно знизити вартість палива для АЕС.

Технологія збагачення урану розподілом ізотопів з допомогою лазерного збудження (Silex) була розроблена австралійською компанією Silex ще в 1992 році. У 2006 році компанія General Electric отримала права на її комерціалізацію та ліцензування очолила подальші розробки.

Технологія Silex суворо засекречена, немає навіть детальних фотографій установки по лазерному збагачення урану. Технологія працює на принципі лазерної фотоіонізації атомів урану-235. Уранова сировина проходить лазерний промінь, налаштований на особливу частоту, яка створює електричний заряд у атомів урану-235. Це дозволяє зловити їх електромагнітної пасткою і зберегти на металевій пластині.

Над подібною технологією активно працювали з 1960-х років такі країни як СРСР, Росія, Індія, Пакистан, Ірак, Китай, США, Японія. Але згодом цей напрям було визнано безперспективним, хоча воно і обіцяло великі вигоди. Справа в тому, що лазерне збагачення вимагає набагато менше енергії і заводській площі, ніж «традиційне» збагачення з допомогою газових центрифуг. Саме в цьому криється небезпека: завод по збагаченню урану на базі технології Silex можна заховати в невеликому бункері. Цим можуть скористатися «неблагонадійні» уряду і терористичні угруповання, що створюють ядерну зброю.

Компанія General Electric свято клянеться суворо зберігати секрети Silex і ввести суворі заходи безпеки на своєму майбутньому виробництві. Треба відзначити, що компанія в 2007 році отримала дозвіл на відкриття досвідченого виробництва з вивчення перспектив технології Silex. Тепер у General Electric хочуть побудувати повномасштабний комерційний завод площею 5,5 га, який повинен щорічно виробляти тепловиділяючі збірки для забезпечення паливом до 42 реакторів.

Якщо керівництво General Electric запустить завод на базі технології Silex, вперше в історії атомної енергетики почнеться повномасштабне лазерне збагачення гексафториду урану (UF6).

Природне уранова сировина містить уран-235 масової частки всього 0,75%, тому для використання урану в якості ядерного палива потрібно збагачення до 3-5%. Тому збагачений на виробництві General Electric уран-235 буде все ж недостатньо збагачений для виробництва атомної бомби, яка, як правило, використовує сировину з 80-90% вмістом урану-235.

Тим не менш, потенційно Silex можна використовувати для створення атомної зброї, до того ж поки що не існує методик пошуку і виявлення лазерних збагачувальних виробництв, що ускладнює контроль за нерозповсюдженням ядерної зброї.

Поділитися посиланням: