MBA(МБА) - підготовка фахівців вищої ланки управління
Магістр бізнес-адміністрування (Master of Business Administration, МВА) є всесвітньо визнаним, найвищим рівнем ділової кваліфікації менеджера та найпрестижнішою у світі програмою бізнес-освіти. Вона розрахована на керівників функціональних відділів компаній, фірм, організацій та установ, власників та співвласників приватних фірм та підприємств, співробітників, які претендують на керівні посади – усіх тих, хто зацікавлений у якісному підвищенні свого професійного рівня та кваліфікації.
МБА – це програма для осіб, які мають досвід професійної роботи у сфері бізнесу не менше року. Оволодіння цією програмою представляє широкі можливості для розвитку кар’єри та успішності.
Нині програми МБА пропонує найкращий та найбільший вищий навчальний заклад недержавної форми власності Міжрегіональна Академія управління персоналом. Програми МБА в МАУП – це підготовка управлінських кадрів вищої ланки нової генерації, конкурентоспроможних на ринку праці, здатних до творчої професійної діяльності та інноваційних методів господарювання в умовах глобальної конкуренції; надання слухачам інтегрованих системних знань, які поєднують повноцінну фундаментальну економічну освіту з практичними навичками прийняття управлінських рішень, командної роботи, ведення переговорів, комунікації та презентації тощо для професійної діяльності у сфері управління бізнесом. Координацією роботи щодо підготовки за цими програмами є Вища школа управління МАУП. Директор школи, кандидат філологічних наук Наталя Ляшенко переконана, що бізнес-освіта МБА МАУП забезпечує універсальність щодо галузей та сфер майбутньої діяльності; практично орієнтує на реальний бізнес, лідерство і комунікації, етичні аспекти ведення бізнесу, розвиває нові підходи до управління компанією; відповідає національному і міжнародному бізнес-середовищу; є інноваційною, орієнтованою на розвиток лідерських здібностей.
- Чим взагалі займається Вища школа управління при МАУП?
- Власне, створювався цей структурний підрозділ для розвитку альтернативних напрямів в освіті. Якщо, скажімо, Академія у нас в цілому спрямована на класичну вищу школу навчання, тобто, підготовку фахівців, то Вища школа управління саме реалізує такі моменти, як перекваліфікація, підвищення кваліфікації, а останнім часом дуже серйозну увагу приділяє бізнес освіті. Зараз взагалі на освітньому ринку цей напрям розвивається досить активно, цілеспрямовано, і дуже багато чого є справді цікавого і актуального сьогодні. Саме завдання Вищої школи управління – шукати ці напрями, впроваджувати, розвивати їх.
- Але, якщо говорити про бізнес-освіту, то в структурі Академії є Інститут менеджменту та бізнесу, який займається підготовкою фахівців-управлінців?
- Інститут менеджменту та бізнесу пропонує студентам навчання за спеціальністю менеджмент управління. Але йдеться в даному разі про класичний напрям бізнес-освіти. Це підготовка фахівців до рівня бакалавр, спеціаліст, магістр; перепідготовка фахівців за другою вищою освітою. А бізнес-освіта за програмами МБА передбачає дещо інші підходи, має іншу структуру, інші вимоги. Зараз це і є один з основних наших напрямів – Вищої школи управління. Крім того, сюди входять різного виду тренінги, спеціальні професійні семінари, наукові та практичні конференції – все це має на меті посилити саме практичну підготовку фахівців, тоді як класична вища бізнес-освіта базується все-таки на теоретичних підходах (спочатку теорія, а потім практика). А бізнес-освіта виходить все-таки з того, що людина має певний рівень практичних навичок, практичну підготовку, яка потребує вдосконалення. Тому Інститут менеджменту та бізнесу – це класика управлінських напрямів, а Вища школа управління – практичні аспекти цієї підготовки.
- Програми МБА це нове для України явище…
- Відносно нове. Перші програми МБА вже років 10-15, як існують в Україні. Тоді, щоправда, це були окремі навчальні заклади, які пропонували програми МБА, але зараз у нас просто бурхливий розвиток. Причини – європейський курс України, долучення до європейської освітньої системи. Ми активно переймаємо зразки освітніх систем країн Європи, і, зрозуміло, програми МБА з’являються, наче гриби після дощу, але питання якості цих програм залишається нагальним.
- А як давно в Міжрегіональній Академії управління персоналом цей напрямок започаткувався. Ви заговорили за якість: що ви можете сказати про якість програм МБА МАУП?
- Розробили цю програму десь півтора року тому, а перший набір було зроблено в жовтні минулого року. І ось, вони вони вже прослухали у нас четвертий модуль практики. Вчиться на цьому курсі п’ятеро осіб – мінімальна група, маємо ще одну групу – там теж п’ятеро осіб (вони прослухали 1-й модуль), і на вересень у нас є бажаючі ще на одну групу. Власне, цікавість людей виявляється різним чином: дізнаються через Інтернет, через засоби масової інформації, просто телефонують до вузу – цікавляться, чи є такі програми, тобто, питання це досить популярне. Що ж стосується якості програм, то тут я можу, виходячи з власного досвіду вивчення цього питання, всі програми, які існують в Україні, поділити за двома умовними принципами: перше – це бізнес-школи, які тісно співпрацюють із західними відомими навчальними закладами, і видають їхній диплом, тобто, вони спрямовані на західні традиції, західні зразки, західний підхід до управлінських рішень, здійснення управління. А є програми, зорієнтовані саме на вітчизняний ринок. І, власне, програма МБА, яку запровадила МАУП, це є саме програма такого типу. Ми орієнтуємося на вітчизняний ринок. У нас мета – виховувати своїх фахівців, піднімати наші власні ділові структури... А підходи, західні та наші, дуже відрізняються. Менталітет західних людей і наших співвітчизників абсолютно різний, і я вже не кажу про правові аспекти діяльності і державну специфіку, тому, навіть якщо орієнтуватися на західні зразки, вони повинні проходити певну адаптацію до наших умов. Тому ми взяли одразу ж орієнтир на тих людей, які мають успіхи та досягнення в тій чи іншій галузі на вітчизняному ринку. Наша програма називається «Найкращі практики», що вже з назви дає можливість зрозуміти, що в основі у нас лежать практичні підходи. Ми саме спрямовуємо наших лекторів, яких ми запрошуємо, на те, щоб вони давали якомога більше практичних навичок: як ті знання, які люди уже мають, можна застосувати, і який результат це може дати. І, звичайно ж, ми орієнтуємося на наше правове поле, економічні закони, специфіку менталітету українських людей в питаннях управління персоналом та особистісного росту. І це, так би мовити, фішка нашої програми – те, що люди працюють в Україні, піднімають українську промисловість. А наші слухачі це люди різних сфер діяльності, але усі вони також працюють на економіку України. Ми надзвичайно зацікавлені в тому, щоб виховувати фахівців вищої ланки передусім для України.
- А хто вони – студенти Вищої школи управління МАУП?
- Перша група – це керівники вищої ланки управління. Серед них – власники бізнесу, фінансовий директор, є директори агенцій, які займаються нерухомістю. В другій групі уже є менеджери і середньої ланки управління – фахівці по роботі з персоналом, фінансами, спеціаліст із інформаційних технологій, але якому бракує досвіду саме в управлінні, тобто, абсолютно різні сфери, форми діяльності. Але всіх їх об’єднує те, що вони прагнуть підвищити свій рівень саме в управлінській діяльності. Наша програма передбачає комплексний підхід до підготовки фахівців. Тут враховано і особистісні аспекти росту, і кадрові питання управління персоналом, питання підбору, підвищення кваліфікації персоналу і вироблення корпоративного духу, та економічні питання – макро-, мікроекономіка, економічні ризики, управління фінансами, маркетингові питання, і окремий блок – питання правові. Також наші студенти проходять блок питань, пов’язаних з інформаційними технологіями, адже нині без інформаційних технологій жодна галузь уже не обходиться. До речі, у зв’язку з цим, ми працюємо над розробкою нової програми МБА за напрямом інформаційний менеджмент. Зауважу, що інформаційні технології вже просто стали частиною будь-якого бізнесу, і їх потрібно знати так само, як і управлінські елементи. На ринку України це досить новий (якщо говорити про бізнес-адміністрування), нерозвинений ще напрямок, ми його тільки започатковуємо, і сподіваємося, що він матиме успіх. Десь на осінь плануємо набирати групу за цим напрямом.
- Ви вже завели мову про викладачів...
- Це люди, які досягли успіху в певній сфері діяльності. Якщо студенти у нас проходять блок, присвячений, скажімо, управлінню персоналом, то модульний курс на цю тему проводять керівники провідних кадрових консалтингових та тренінгових агентств, успішних підприємств, організацій. Це люди, які можуть поділитися своїм практичним досвідом, їм є що дати, і вони вміють це дати. Ми орієнтуємося саме на тих людей, хто досяг успіху в Україні. Вони можуть працювати і за кордоном, але зробили вони себе саме на вітчизняному ринку. Цим вони для нас цікаві: це люди, які пройшли шлях від початку і сягнули певних висот. І їм є що дати, що порадити. І вони мають певний науковий підхід: не просто можуть розказати, але системно викласти свої знання. І наші слухачі дуже задоволені тим, що отримують великий багаж знань практичного застосування.
- Випускників ще немає?
- Ні, випуск перший у нас буде наступного літа. Ще майже рік їм вчитися. У нас програма розрахована на 19 місяців – півтора року.
- То про результати рано ще говорити?
- Поки що можемо говорити, що перша група прослухала чотири модулі, і студенти відзначають для себе високі результати. З кожного модуля вони виносять певні конкретні навички, і дуже цим задоволені.
- Питання де проходити практику для них не стоїть?
- Ні. Але вони після кожного модуля отримують індивідуальне завдання, і вирішують його на базі того підприємства, організації, фірми, де вони працюють. Наші лектори, коли працюємо над кожним модулем, навіть мене розпитують про слухачів – хто де працює. І коли викладачі вже приходять на заняття, то орієнтуються на певні сфери діяльності, щоб це було цікаво слухачам.
- Є якісь задумки, плани?
- Планів багато. Програму МБА вже запущено, вона набирає обертів, а на черзі у нас – програма МБА за напрямом інформаційний менеджмент, що обіцяє стати дуже цікавим та перспективним. Крім того, ми уклали договір зі столичним університетом штату Луїзіана США, і з ними у нас управлінська програма МБА, яку ми розробили на базі магістерських програм, і навіть наші магістри студенти можуть дослухати там певну кількість модулів, і отримати на додаток ще й диплом магістра бізнес-адміністрування Луїзіанського університету. Ми тісно співпрацюємо із системою незалежної сертифікації SIC (Канада). І зараз питання стоїть, щоб все ж таки організовувати практику для наших слухачів і за межами України. Тому, за бажанням, якщо хтось хоче порівняти вітчизняний і західний досвід, то ми можемо надати таку можливість. Запроваджуємо ми також курси бухгалтерського обліку та курси менеджерів відповідно до міжнародних стандартів із видачею міжнародного сертифікату. Що теж обіцяє стати дуже перспективним, тому що це вже міжнародний рівень. Такі плани у нас на осінь. А також в планах – різні бізнес-тренінги в будь-якій галузі управлінській, економічній, правовій.
- Програми МБА розраховані на людей, які мають якийсь досвід, чи можуть йти на них люди після базової освіти?
- Ні, тільки ті люди, які мають певний досвід управлінської діяльності. Це – управлінці середньої та вищої ланки. Тому що для студентів все це буде тільки теорія, продовження вузівського навчання. Людина повинна сама зіштовхнутися з цими проблемами, побачити їх, відчути, і тоді вона ставить питання, і отримує на нього відповідь. А коли людина ще не працювала, то у неї і питань немає. Тому одна з вимог при наборі – досвід роботи не менше двох років на посаді вищої чи середньої ланки управління.