Про Академію

Меню

Медичні та фармацевтичні менеджери потрібні вже сьогодні

17 Листопада 2011 10:29

У наш складний час дуже потрібні менеджери медичної та фармацевтичної галузі – висококваліфіковані фахівці, які не лише обізнані в сфері медицини, а й ті, що володіють мистецтвом управління.Інститут менеджменту та бізнесу імені Богдана Хмельницького МАУП займається підготовкою фахівців медичного та фармацевтичного менеджменту. Про особливості навчання за цією спеціальністю розповіла директор Інституту менеджменту на бізнесу Олена Баєва.

- Лікарні очолюють головні лікарі з вищою медичною освітою. Чому Ви започаткували підготовку фахівців з медичного та фармацевтичного менеджменту?

Так, в нашій країні лікарню завжди очолював головний лікар. Це спеціаліст, який закінчував медичний інститут і працював за однією з лікарських спеціальностей, наприклад кардіологія або гастроентерологія.

Проте, організація роботи і управління лікувально-профілактичними установами потребує керівників двох якісних рівнів: керівників лікувально-профілактичною роботою установи та менеджерів. Останні ж мають опікуватися організацією фінансово-господарської діяльності медичної установи, оптимальним використанням матеріальних, фінансових і трудових ресурсів. Тобто такі, якісно нові для України фахівці, повинні «звільнити головного лікаря від немедичної роботи».

До речі, в країнах з розвинутою системою охорони здоров`я чітко розподілено і функції, і освітні вимоги як до управлінського, так і до медичного персоналу. В цих країнах медичних менеджерів можна проаранжувати по декількох щаблях. На першій сходинці знаходяться менеджери, що здійснюють управління трудовими, матеріальними та фінансовими ресурсами окремих відділень та закладів охорони здоров`я. Далі йдуть менеджери, що здійснюють медичне інспектування окремих лікарень або регіонів. На третьому місці знаходяться менеджери, що розробляють та забезпечують реалізацію проектів та програм з охорони здоров¢я.

- В яких установах та на яких посадах можуть працювати спеціалісти з медичного та фармацевтичного менеджменту в Україні?

Фахівець з медичного та фармацевтичного менеджменту здатний виконувати роботу з управлінської та економічної діяльності: в різноманітних лінійних та функціональних підрозділах лікувально – профілактичних установ всіх форм власності, на підприємствах медичної та мікробіологічної промисловості. Реалізація економічної та управлінською діяльності може здійснюватися в фармацевтичних фірмах, на аптечних базах та складах, в магазинах ”Оптика“ та “Медтехніка“, в діагностичних центрах, в санаторно–курортних закладах, в санітарно – епідеміологічних станціях, в закладах медико–соціального захисту, в структурах Товариства Червоного Хреста тощо.

На сьогодні в Україні готується нормативно-правова база та реалізуються пілотні проекти із впровадження обов`язкового медичного страхування.

Досвід пострадянських країн та країн Східної Європи по впровадженню страхової медицини свідчить, що однією з основних проблем була відсутність страхових менеджерів, орієнтованих на галузь охорони здоров`я. Саме фахівці з медичного менеджменту можуть бути задіяні в роботі установ медичного страхування.

Вже перший досвід роботи в галузі добровільного медичного страхування вказав на великий попит у таких, якісно нових для нашої країни фахівцях.

І фармацевтичний ринок, і ринок медичної техніки та товарів медичного призначення, також вимагають досвідчених економістів, маркетологів, менеджерів, обізнаних на специфіці галузі охорони здоров`я.

- МАУП один з перших вишів України, в якому було започатковано підготовку менеджерів для галузі охорони здоров`я. Чим Ви відрізняєтесь від інших ВНЗ, що готують таких фахівців?

Однією з вимог професійного відбору студентів МАУП на спеціальність «Медичний та фармацевтичний менеджмент» є наявність медичної освіти. Наш абітурієнт повинен мати диплом молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста з напряму «Медицина».

У ході підготовки спеціалістів з медичного та фармацевтичного менеджменту ми тісно співпрацювали з 3-м та 4-м медичними коледжами, які допомагали нам проводити профорієнтаційну діяльність та організацію навчального процесу. Крім цього, під час практичної підготовки студентів при проходженні виробничої та переддипломної практик, ми співпрацювали з управліннями охорони здоров`я різних районів міста Києва, лікувально-профілактичними та аптечними закладами.

Навчальні плани підготовки МФМ передбачають вивчення навчальних дисциплін з економіки, маркетингу, права, загального менеджменту, що являється безцінною теоретичною основою, необхідною для управлінської діяльності. До того ж в навчальних планах МАУП передбачено великий комплекс навчальних дисциплін з медичного та фармацевтичного менеджменту: медичний та фармацевтичний менеджмент, організація роботи аптек, страхова медицина. підприємництво в охороні здоров`я, маркетинг закладів охорони здоров`я, аналіз діяльності закладів охорони здоров`я, інформаційна діяльність закладів охорони здоров`я, економіка та фінанси охорони здоров`я та інші.

- Чи є привілеї при вступі в МАУП для випускників медичних училищ?

Так, в МАУП розроблені та затверджені інтегровані навчальні плани, які дають можливість продовжити навчання після медичних училищ за скороченим терміном. Тобто, на навчання за спеціалізацією «Медичний та фармацевтичний менеджмент» ми приймаємо на 2 курс.

Як правило, на навчання приходять студенти, які працюють в лікувально-профілактичних закладах, аптеках, фармацевтичних представництвах, санаторіях. Тому, ми пропонуємо їм вступати на заочну форму навчання.

Існує ще друга категорія наших абітурієнтів: це молоді лікарі - інтерни та досвідчені лікарі, що планують свою управлінську кар`єру. Вони вступають на магістерські програми або на навчальні програми з отриманням диплому спеціаліста перепідготовки.

- Яким чином можна отримати інформацію про вступ до МАУП?

По-перше, доцільно прийти на День відкритих дверей, що відбудеться 20 лютого. Це субота, зручний день для абітурієнтів та батьків. В цей день можна буде ознайомитись з матеріальною базою, бібліотекою, поспілкуватись з представниками ректорату, кафедри, деканату.

До речі для абітурієнтів, що оформлюють контракти на навчання в цей день діє знижка 15%. Ви також можете зателефонувати безпосередньо в приймальну комісію (490-95-05), або ж в деканат (490-95-25). Також можна поставити питання на сайті МАУП. У рубриці питання\відповіді є розділ «Питання абітурієнтів до деканатів».

В МАУП завжди Вам раді!

Поділитися посиланням: