На захист свободи слова!

15 Червня 2007 12:29
Напередодні, у прес-центрі інформаційного агентства Українські Новини, відбулась прес-конференція за участі проректора з видавничої діяльності Міжрегіональної Академії управління персоналом Юрія Бондаря, секретаря Наглядової Ради МАУП Василя Короткіна, директора Державної наукової установи "Книжкова Палата України імені Івана Федорова", доктора технічних наук, Заслуженого діяча науки і техніки України Миколи Сенченка та голови Федерації патріотичних видань України, директора Інституту культурологічних та етнополітичних досліджень МАУП Василя Яременка з приводу незаконного демонтажу газетно-книжкового кіоску «Бібліон» у Шевченківському районі Києва поблизу Бабиного Яру.
Метою прес-конференції є спроба донести до якомога більшого кола свідомих та вільних громадян України ситуацію, що нині склалась у столиці зі свободою слова та протизаконними діями міського голови Києва Л. Черновецького спрямованими на тотальне придушення вільного розповсюдження періодичної, науково-популярної та культурологічної літератури.
Як відомо, 31 травня 2007 р., група молодиків у кількості 30 осіб у присутності представників органів внутрішніх справ здійснили напад на газетно-книжковий кіоск Академії «Бібліон», розташований на розі вул. Дорогожицької і вул. О.Теліги у Шевченківському районі Києва. де на законних підставах, продавали  видання Федерації патріотичних видань  України та літературу українських видавців, З допомогою підйомного крана вказані особи завантажили кіоск разом із продавцем, літературою та іншими матеріальними цінностями, що знаходилися у кіоску, на вантажний автомобіль і вивезли у невідомому напрямку. Нападники не пред’явили жодних документів, на підставі яких вони діяли та які організації представляли.
Пізніше – вже в червні – подібну спробу демонтажу кіоску було здійснено на проспекті Перемоги.
«Книжковий кіоск було розташовано у вказаних місцях цілком законно і жодних підстав для їх знесення не було. Судових рішень з цього приводу не виносилося і вони не пред’являлися.
Ці напади вчинено за безпосередньої участі міліції, яка покривала погромників. В результаті було завдано матеріальних та моральних збитків.
Ми розцінюємо дії влади та поплічників Чернівецького, як грубе порушення прав людини та законодавства країни, зокрема Законів «Про засоби масової інформації України», «Про видавничу діяльність»; як фактичне введення ідеологічної цензури, яка заборонена законом; як спробу рейдерського захоплення чужої власності, тобто як карний, антиукраїнський злочин.
Ситуація довкола кіосків «Бібліон» є взірцем реального ставлення влади до громадянських свобод і прав в Україні, прикладом продовження утисків преси, зокрема в Києві» - заявив проректор з видавничої діяльності МАУП Юрій Бондар.
«Що стосується кіосків мережі «Бібліон», то тут йдеться про порушення статті 13 Конституції України, за якою держава повинна забезпечувати захист прав усіх суб’єктів власності. Ми подали до Генеральної прокуратури України, до прокуратури міста Києва, до Головного управління МВС у місті Києві відповідні заяви щодо безчинств (статті Кримінального Кодексу №№206, 186, 194, 356, 365) вчинених представниками міської влади і працівниками міліції і притягнення винних до встановленої законом кримінальної відповідальності. Також підготували два позови у зв’язку з порушенням честі, гідності та ділової репутації на відшкодування матеріальних збитків, завданих Академії. Ці позови направлено у київські суди. Ми продовжимо захист своїх інтересів, в тому числі, і в судовому порядку та згідно з чинним законодавством України», - відзначив секретар Наглядової Ради МАУП Василь Короткін.
«Звичайно, ставлення до літератури в країні неоднозначне, але присутність її на книжковому ринку – це показник рівня свободи слова. Стаття 34 Конституції України нам цю свободу гарантує: кожен має право вільно зберігати, збирати та поширювати інформацію усно або письмово. А в Україні фактично склалася ситуація, коли можуть заборонити навіть найлояльнішу літературу. У випадку з МАУП маємо кричуще порушення свободи слова, коли фактично заклад звинувачують у патріотизмі», - повідомив усім присутнім журналістам директор Книжкової палати України Микола Сенченко.
«За останні роки в Києві було закрито близько десяти книжкових магазинів», - продовжує думку колеги голова Федерації патріотичних видань України, директор Інституту культурологічних та етнополітичних досліджень МАУП Василь Яременко -  «Із рідних стін виганяють українські видавництва. Наприклад, вже вчетверте виселяють з власного офісу видавництво «Оберіг», нині знаходиться під загрозою виселення видавництва «Мистецтво» та «Урожай», під загрозою закриття книжковий магазин «Технічна книга», що на Хрещатику. Напад на книжкові кіоски МАУП – ще одна ланка одного й того ж ланцюга. Фактично, це наступ на український друк, адже література, яку видає МАУП - це національно-патріотична література. Якщо близькі серцю кожного українця Тарас Шевченко, Леся Українка, Микола Міхновський, Дмитро Донцов, праці яких видає МАУП, комусь не подобаються, то це не означає, що їх можна заборонити», - підкреслив відомий та авторитетний літературознавець, -  «Я, як голова Федерації патріотичних видань України, буду захищати усі видання Федерації».