Меню

Народження знаменитої чорної діри

29 Червня 2016 22:08

Вперше в історії астрономи створено повний опис чорної діри, матерія в якій настільки щільна, що навіть світло не може подолати її жахливу гравітаційну силу. Безпрецедентно точні вимірювання дозволили реконструювати історію цього об'єкта, починаючи з моменту його народження близько 6 мільйонів років назад.

За допомогою декількох телескопів, як наземних, так і орбітальних, вчені розкрили вікові таємниці об'єкта Лебідь X-1, знаменитої системи подвійної зірки, яка є джерелом сильного рентгенівського випромінювання, відкритого півстоліття тому. Система складається з чорної діри і зірки, з якої чорна діра отримує речовина. Вченим вдалося провести найбільш точні вимірювання маси і швидкості обертання чорної діри в історії.

"Оскільки ніяка інша інформація не може вийти за межі чорної діри, то її маса, обертання і електричний заряд - це її повне опис", - сказав Марк Рейд з Гарвард-Смитсониевского центру астрофізики. "Заряд цієї чорної діри дорівнює практично нулю, тому нам вистачило вимірювання її маси і обертання", - додав він.

Хоча Лебідь Х-1 вельми інтенсивно вивчалася з моменту свого відкриття, попередні спроби оцінити масу і обертання страждали від відсутності точних даних про відстані до цього об'єкта від Землі. Команда Рейду зробила пряме тригонометричне вимір відстані за допомогою Антенної решітки з наддовгими базами (АРСБ) - системи радіотелескопом розміром з континент, яка належить до Національної Радіоастрономічної Обсерваторії. Їх спостереження визначили відстань у 60-70 світлових років, в той час як попередні вимірювання варіювалися в межах 5800-7800 світлових років.

Вчені визначили, що чорні діри Лебідь Х-1 приблизно в 15 разів масивніше нашого Сонця і обертається зі швидкістю 800 разів в секунду.

"Ця нова інформація дозволяє дізнатися, як виникла ця чорна діра, скільки вона важила і як швидко оберталася", - сказав Рейд. "Точне вимірювання відстані було вирішальним", - додав він.

Крім вимірювання відстані, спостереження АРСБ, зроблені з 2009 по 2010 роки, дозволили визначити швидкість руху Лебідь Х-1 по нашій галактиці. Це рухи, за словами вчених, є занадто повільним для чорної діри, яка утворилася внаслідок вибуху наднової. Подібний вибух повинен був надати цьому об'єкту велику швидкість.

Поділитися посиланням: