Пане міністре, віддайте дипломи!

31 Серпня 2007 17:24

З таким гаслом до стін Міністерства освіти і науки України вийшли студенти найбільшого недержавного закладу освіти — Міжрегіональної Академії управління персоналом, які висловлюють свій протест проти свавілля чиновників міністерства, міністра освіти Станіслава Ніколаєнка та вимагають дотримання законності.

Псевдореформи горе-міністра полягають у тому, що приватну освіту — найпрогресивнішу складову світової системи освіти — в Україні намагаються поставити на коліна. Одним із об'єктів неоголошеної війни з боку міністерства став найбільший вищий навчальний заклад недержавної форми власності — Міжрегіональна Академія управління персоналом. Заклад, який першим відкрито виступив проти злочинної політики міністра, висловив свою непокору незаконним рішенням профільного міністерства та почав чинити спротив де­структивній діяльності МОН України, очолюваного С. Ніколаєнком.

Черговим каменем спотикання у стосунках між Міносвіти та МАУП стала низка незаконних дій чиновників міністерства проти освітньо­го закладу.

У травні 2005 року ви­йшов злочинний наказ Міносвіти про анулювання ліцензій п'ятьом відокремленим структурним підрозділам Академії. Без проведення необхідних перевірок у жовтні 2006 року наказом Міносвіти незаконно було анульовано ліцензії ще 26 підрозділам Академії. Без усіляких обгрунтувань у липні 2006 року Міносвіти відмовило Академії у видачі 4 655 дипломів її випускникам.

Проте Міжрегіональна Академія управління персоналом у судовому порядку домоглася скасування цих незаконних рішень МОНУ та незаконних дій чиновників міністерства стосовно закладу. А саме: ухвалами Господарського суду Києва зупинено дію наказу Міносвіти від 3 травня 2006 року №1105-л про анулювання ліцензій п'ятьом підрозділам Академії і наказу від 6 жовтня 2006 року №1218-л про анулювання ліцензій 26 підрозділам МАУП. Міністерству осві­ти і науки України та третім особам заборонено поширювати будь-яку інформацію про проведені ним перевірки і прийняті незаконні рішення про анулювання ліцензій.

Господарський суд міста Києва визнав неправомірними дії з проведення перевірок структурних підрозділів МАУП на підставі наказів Міністерства освіти і науки України та Державної інспекції навчальних закладів при МОНУ. Тобто нині всі регіональні підрозділи МАУП через суди поновлені у своїх правах і тепер працюють повністю легітимно, як і працювали раніше.

Також Господарський суд міста Києва постановив визнати неправомірною бездіяльність суб'єкта владних повноважень — Міністерства освіти і науки України щодо невидачі МАУП дипломів для осіб, які закінчили навчання у 2005–2006 роках та зобов'язав Міністерство освіти і науки України видати випускникам МАУП 2005–2006 років 4 655 дипломів державного зразка.

Проте чиновники міні­стерства та особисто Станіслав Ніколаєнко, не маючи належної правової позиції з жодної із зазначених справ, усіляко затягують виконання судових рішень. Керуючись винятково політичними мотивами та, певно, власними економічними інтересами, міністр Ніколаєнко продовжує проти Академії, чия принципова національно-патріотична позиція багато кому з можновладців стала поперек горла, підступну та брудну боротьбу.

Зокрема, і тепер студентам Академії, попри судове рішення на користь МАУП, не видають дипломи, і міністерство усіляко блокує вирішення цієї проблеми.

Протиправні дії МОН України щодо МАУП оскаржені в судовому порядку, оскільки міністерство, Станіслав Ніколаєнко діють незаконно. Так, відповідно до статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Крім того, відповідно до статті 27 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991р. № 1060 — XII випускнику державного або іншого акредитованого (атестованого) навчального закладу видається відповідний документ про освіту встановленого зразка. Зразки документів про освіту затверджуються Кабінетом Мі­ністрів України, а МОН України видаються державні дипломи.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про вищу освіту» від 17 січня 2002 р. № 2984 — III громадяни України мають право на здобуття вищої освіти. Відповідно до частини 4 статті 7 цього Закону вищу освіту мають особи, які завершили навчання у вищих навчальних закладах, успішно пройшли державну атестацію відповідно до стандартів вищої освіти і отримали відповідний документ про вищу освіту державного зразка.

Державна атестація осіб, які закінчують вищі навчальні заклади усіх форм власності, здійснюється державною екзаменаційною комісією. Положення про державну екзаменаційну комісію затвер­джується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі освіти і науки, а голови комісій призначаються МОН України.

МАУП є акредитованим навчальним закладом. З огляду на те, що всі особи, для видачі дипломів яким МАУП звернулася до Міносвіти, пройшли відповідний курс навчання і склали державні іспити державним екзаменаційним комісіям, голови яких призначені наказами Міносві­ти, то на підставі законів України «Про освіту» та «Про вищу освіту» міністерство зобов'язане видати цим особам документи про отриману освіту державного зразка.

Тож студенти Міжрегіональної Академії управління персоналом знову збираються під стінами Міністерства освіти і науки з тим, аби відстояти свої права.

Прокоментував ситуацію ректор Академії Микола Головатий.

— Цей конфлікт, що носить замовний характер, має мету знищити Академію. Через позицію Міністерства освіти та науки України та безпосередньо його керівництва він має своє продовження і серйозні наслідки. Попри те, що Господарський суд міста Києва виніс рішення, яким визнав дії МОНУ щодо невидачі випускникам 2005–2006 року дипломів про вищу осві­ту державного зразка незаконними, міністерство до цього часу ігнорує рішення суду. Оскільки судовими виконавцями міністерство вже було попереджено та оштрафовано, подальше ігнорування передбачає кримінальну відповідальність. Проте реакції міністерства так і не має. Більшість студентів, яких незаконно позбавили права мати диплом державного зразка, це студенти Все­україн­ського університету МАУП, ті, які навчаються у відокремлених структурних під­розділах, філіях. Ці акції ініціювали, зокрема, студенти Хмельницького інституту МАУП ім. Блаженнійшого Володимира, а підтримали студенти Президентського університету МАУП. Наша мета — привернути увагу громадськості до цієї ситуації, продемонструвати, що ми зробимо усе для того, щоб вирішити проблему. Викликає велике занепокоєння те, що судові органи і їхні рішення в Україні практично зневажаються. А отже, громадяни залишаються фактично незахищеними перед лицем свавілля.

Керівництво Академії та студентський актив закладу направили до МОНУ свої вимоги, а саме — припинити протиправні дії стосовно МАУП, видати випускникам Академії дипломи державного зразка, виконати рішення Господарського суду м. Києва № 24/735-А від 08.06.2007 р.

Варто сказати, що  сам міністр Станіслав Ніколаєнко не побажав спілкуватися із студентами, проте до пікетувальників (на другий день пікетування) усе ж вийшла «делегація» представників міністерства на чолі із заступником міністра. На жаль, чиновники залишились глухими до запитань студентів. Із їхніх плутаних пояснень стало зрозуміло лише, що міністерство не збирається виконувати рішення Господарського суду щодо видачі дипломів. А ще чиновники не знають, як працевлаштовуватися тим випускникам, які не отримали документів про вищу освіту. Судячи з усього, вони багато чого не знають. Чому, наприклад, документами про освіту, видачу яких контролює відомство Станіслава Ніколаєнка, торгують на кожному кроці. Чи чому викладачі навчальних закладів за гроші пишуть студентам реферати, курсові та дипломні роботи. Чи навіщо українській освіті взагалі потрібне ліцензування, якщо в світі це питання вирішує конкуренція та ринок праці.

Попри небажання чиновників слухати студентів, вимоги останніх знову були направлені міністрові освіти і науки Станіславу Ніколаєнку. У разі їх невиконання студенти Міжрегіональної Академії управління персоналом мають намір розгорнути масові пікетування органів виконавчої влади аж допоки їхні вимоги не буде задоволено.

 

Поділитися посиланням: