Про Академію

Меню

Подолання швидкості світла не змогли спростувати

28 Червня 2016 14:21

Підтвердження або спростування «відкриття століття» - успішного досвіду щодо подолання швидкості світла - залишилося чекати не так довго. Вже на наступному тижні, 27 жовтня, в Європейській організації ядерних досліджень (CERN) розпочнеться 11-денний експеримент, мета якого - довести або спростувати дані про подолання швидкості світла пучком нейтрино.

Про це сьогодні було оголошено на закритому семінарі «Вимірювання швидкості нейтрино з допомогою детектора OPERA» в Інституті теоретичної та експериментальної фізики (ИТЭФ).

Менше місяця тому закінчився трирічний спільний експеримент CERN і міжнародної лабораторії в Гран-Сассо, де на глибині 1,4 тис. м знаходиться гігантський детектор OPERA. У Женеві вчені з CERN утворювали пучок нейтрино і направляли його на детектор OPERA. Шлях в 732 км від CERN до детектора в Італії пучок проробляв на 60 наносекунд швидше, ніж якби він рухався зі швидкістю світла.

Отримані дані викликали широкий резонанс у наукових колах, так як спростовують спеціальну теорію відносності Ейнштейна, на якій грунтується сучасна фізика. Її постулат - швидкість світла є вища можлива швидкість.

На семінарі в ИТЭФ виступав Юрій Зайцев, один з творців детектора OPERA і керівник відділення експериментаторів ИТЭФ. Він показав і прокоментував презентацію про хід та технічні особливості експерименту. Також усім бажаючим було запропоновано ознайомитися з висновку незалежних експертів по всім технічним деталям і розрахунками експерименту.

- Наш результат екстраординарний, але є дуже багато систематичної визначеності, - розповів Зайців «Известиям». - Експеримент був дуже складний, на межі технічних можливостей людства. У фізиці експеримент вважається достовірним, якщо отримує незалежне підтвердження. Ми опублікували перші дані про результати, тому що не бачимо в експерименті систематичних помилок, які спростовують його. Більше того, керівництвом OPERA прийнято рішення про швидке фактичне розсекречення всіх даних, щоб будь-який користувач міг з ними ознайомитися. Хоча зазвичай такі дані засекречені і доступні тільки усередині організації.

Опублікувати дані в OPERA вирішили, щоб зібрати максимальну кількість критичних зауважень до свого експерименту.

- Не секрет, що багато хто не вірять або не хочуть вірити в наші результати. Попри дуже напружений розклад, в CERN зуміли викроїти під проект 11 днів на перевірку наших результатів. - каже Зайцев. - Нейтрино погано піддаються управлінню, і за 11 днів ми отримаємо дані про 15 події. Більш того, з CERN будуть запускати до нас більш короткі нейтринні пучки з 500-наносекундними проміжками між кожним.

Фахівці OPERA і зараз детально розбирають всю отриману критику. Так, офіційний представник колаборації OPERA Антоніо Эридитато вчора докладно прокоментував версію голландського фізика Рональда ван Елбурга, припустив, що похибка використаних в експерименті систем GPS перевищує 100 наносекунд, що може пояснювати 60-секундне перевищення швидкості світла.

Эридитато пояснив, що дослідники використовували не загальнодоступний сигнал GPS, який дійсно має похибку в 100 наносекунд, а користувалися закритим GPS-кодом для спеціальних організацій, і точність переданих даних досягала 1 наносекунди.

- Дані з супутників були синхронізовані з цезиевыми годинами як в CERN, так і у нас в OPERA, - заявив Зайцев. - Причому незалежну синхронізацію провели дві кращі в Європі фірми - одна швейцарська, інша німецька.

Також на семінарі були представлені дані німецьких астрофізиків, які відзначили, що під час експерименту вчені OPERA не враховували фактор обертання Землі. У ході проведених розрахунків німецькі колеги з'ясували, що з урахуванням швидкості обертання планети до отриманого 60-наносекундному гандикапом потрібно додати ще 2 наносекунди.

Поділитися посиланням: