«Соціолог – це той, хто знає, як лікувати суспільство»
20 Серпня 2009 13:29
Про актуальність професій соціолога і психолога та підготовку до нового навчального року розповів директор Українсько-Азербайджанського інституту соціальних наук і самоврядування імені Г.А. Алієва, доктор політичних наук, кандидат економічних наук, професор МАУП Іван Павлович Бідзюра.
1. Як Інститут соціальних наук готується до нового навчального року?
Підготовка Інституту соціальних наук та самоврядування до нового навчального року починається із завершенням навчального року 2008/2009. Як відомо, навчання – це безперервний процес і, власне, виділяти якісь етапи у підготовці самого навчального закладу до навчального процесу неможливо. Ми проаналізували хід випускної кампанії 2009 року і роботу державних екзаменаційних комісій і на основі такого аналізу розробили конкретні заходи щодо упередження можливих помилок, недоробок, які були виявлені в процесі екзаменаційних випускних сесій.
Зазначу, що колектив інституту суттєво не змінився. У нас продовжать працювати більше 40 докторів наук та професорів, більше 60 кандидатів наук і доцентів.
Важливим етапом для інституту у цьому навчальному році буде проходження акредитації за спеціальністю «Психологія». Для нас це надзвичайно важливо з урахуванням нових вимог, які змінилися з ініціативи Міністерства освіти і науки України. Це буде серйозним випробуванням для нас, оскільки практична психологія – це спеціальність, яка користується найбільшим попитом серед абітурієнтів, що й підтвердила вступна кампанія 2009 року.
В цілому інститут оновив навчальні плани, навчальні програми, зараз працюємо над введенням нових спеціальностей. Як відомо, існує відповідна процедура, потрібен певний термін, щоб офіційно включити їх у навчальний план. Ми прагнемо, щоб інститут відповідав сучасним вимогам суспільства і готував витребуваних суспільством фахівців.
Загалом, інститут практично готовий до нового навчального року, завершуються ремонтні та оздоблювальні роботи, корпус оновлено, і ми з радістю приймемо нових студентів. Думаю, що вони це відчують під час першої зустрічі з інститутом і його колективом.
2. Як відбувається навчальний процес в Інституті соціальних наук та самоврядування? Чи мають студенти можливість проходити практику, зокрема у профільних установах?
Ми дуже велике значення приділяємо саме базам для проходження практики, це завжди було так. Якщо студенти таких спеціальностей як медична та практична психологія не матимуть попередньої серйозної базової практики починаючи з ІІ, ІІІ курсу, то якими ж вони будуть фахівцями? Тому ми розширюємо бази для практики. В ринкових умовах у період фінансово-економічної кризи цей процес ускладнився, є певні труднощі з укладанням договорів з новими базами практик, але ті бази, з якими ми традиційно працюємо, тобто Інститут соціології НАН України, Інститут психології ім. Г.С.Костюка, Київська міська психіатрична лікарня ім. Павлова, КМДА і районні соціальні та патронажні служби РДА, де найбільше проходять практику наші студенти, майбутні фахівці медичної психології, є тими базами, які дають достатні практичні знання нашим студентам, аби вони набули професійних знань.
3. Як Ви оцінюєте цьогорічний набір до інституту, яким Ви бачите свого студента?
Звичайно, хотілося б мати більше студентів. На превеликий жаль, морально-психологічний стан суспільства не генерує потребу у таких фахівцях як психологи й соціологи. Ми наступаємо на граблі вже котре десятиліття, живемо тими стереотипами, що представник влади наймогутніший і найдалекоглядніший, хоча практика підтверджує, що це зовсім не так. Суспільство має бути розумним, а керівник – мудрим. Менш освіченим народом легше управляти. А не маючи такого коду знань, який даємо ми своїм студентам – соціологам і психологам, а вони, в свою чергу, - громадянам, ми розриваємо ланцюг просвітницької діяльності. Я переконаний, що інститут з часом стане одним з базових у царині заповнення порожнини знань про суспільство. Адже соціолог – це той, хто знає, як лікувати суспільство, політолог знає, як лікувати політичну владу. На жаль, для цих двох професій ще не визріли умови, які були б витребувані самим єством українського суспільства.
4. Які спеціальності чи спеціалізації користувалися найбільшим попитом під час цьогорічної вступної кампанії?
Ми не розширювали перелік спеціальностей, наш інститут готує медичних і практичних психологів. Соціолог і психолог – це базові спеціальності, які за заході затребувані майже у кожній установі. Адже психолог, це людина, яка працює з кадрами, з колективом. Наша мрія – розширити спеціальності за рахунок підготовки фахівців для органів місцевого самоврядування. Сьогодні таких спеціалістів в Україні не готують, при свій розгалуженості сітки навчальних закладів, як державної, так і недержавної форми власності. При величезному спектрі спеціальностей для органів місцевого самоврядування не здійснюється підготовка комплексних фахівців, які б знали все про діяльність органів місцевого самоврядування – від формування бюджету до організації і планування розвитку території, не говорячи про соціальний чинник, знаннями про який має володіти працівник органу місцевого самоврядування. Тому за нами велике майбутнє і я переконаний, що ми будемо готувати фахівців для цієї галузі суспільного управління.
5. Які напутні слова Ви скажете тим першокурсникам, які прийдуть до МАУП 1 вересня?
«Вчитися, вчитися, вчитися!». Лише через призму часу можна зрозуміти актуальність цього висловлювання. Головне – не зупинятися в отриманні освіти. Якщо молода людина ставить перед собою мету – вона повинна її досягти, перш за все це важливо у засвоєнні знань. Тим більше, що ми на порозі нового – інформаційного суспільства, а наступне – це суспільство знань. Саме для суспільства знань, у якому житимуть наші студенти, які вступили на навчання, батьківське побажання - «Вчитися, вчитися, вчитися!»