Меню

Студентське самоврядування в МАУП

12 Жовтня 2007 12:38

 Як відомо, однією з головних засад демократичного суспільства є наявність та ефективне функціонування громадського самоврядування. Адже самоврядування – це гарантоване державою право і реальна здатність  громади  самостійно або під відповідальність органів чи посадових осіб  самоврядування вирішувати питання внутрішнього керівництва в межах визначених законодавством. По суті, самоврядування може здійснюватись на рівні будь якої громади – мешканців багатоквартирного будинку, вулиці, міста, селища та села, або ж робочого колективу. Українське законодавство передбачає таку можливість і для студентських громад вищих навчальних закладів.

Студентське самоврядування у вищому навчальному закладі - це самостійна громадська діяльність студентів з реалізації функцій управління вищим навчальним закладом, яка здійснюється студентами у відповідності з метою й завданнями, які стоять перед студентськими колективами та функціонує з метою забезпечення виконання студентами своїх обов'язків і захисту їхніх прав й сприяє гармонійному розвитку особистості студента, формуванню у нього навичок майбутнього організатора, керівника. Головна мета діяльності органів студентського самоврядування полягає передусім у створенні умов самореалізації молодих людей в інтересах особистості, суспільства і держави.

У своїй діяльності органи студентського самоврядування керуються законодавством, рішеннями спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі освіти і науки та відповідного центрального органу виконавчої влади, в підпорядкуванні якого знаходиться вищий навчальний заклад, статутом вищого навчального закладу. Рішення органів студентського самоврядування мають дорадчий характер.

Першим нормативно-правовим актом, що передбачив право створювати органи студентського самоврядування у вищих навчальних закладах був Закон України “Про освіту” від 23 березня 1991 року, який визнавав громадське самоврядування, у тому числі і студентське. У 1996 році було прийнято Положення про державний вищий заклад освіти (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 року), яким визначено мету, завдання, структуру органів студентського самоврядування.  

 Студентське самоврядування у ВНЗ діє на основі «Положення про студентське самоврядування», яке згідно Закону України “Про вищу освіту” ухвалюється вищим органом студентського самоврядування – загальними зборами студентів (конференцією) студентів ВНЗ. Після його ухвалення студентами, воно затверджується вищим колегіальним органом громадського самоврядування ВНЗ.

Студентське самоврядування здійснюється на рівні студентської групи, факультету, гуртожитку, вищого навчального закладу. Залежно від контингенту студентів, типу та специфіки вищого навчального закладу студентське самоврядування може здійснюватися на рівні курсу, спеціальності, студентського містечка, структурних підрозділів вищого навчального закладу.

Студентське самоврядування є своєрідним лакмусовим папірцем для визначення того, чи є студентська молодь споживачем, чи активним учасником суспільного життя.

Про сутність та принципи діяльності органів студентського самоврядування розповів голова Студентської ради Міжрегіональної Академії управління персоналом Максим Кухар.

- Завдання та загальна структура органу студентського самоврядування МАУП?

- Завдання Студентської ради МАУП, як і будь-якого органу студентського самоврядування – це захист прав та задоволення інтересів студентів, які навчаються в нашій Академії. Якщо оглядати це завдання більш вузько – воно полягає в забезпеченні самореалізації найбільш активної частини студентства та залученні до активного студентського життя всіх, для кого воно може виявитися цікавим. Крім того, при участі у студентському самоврядуванні проявляються особистісні риси, лідерські якості студентів, виховується характер, удосконалюються ораторські навички, і, що найцінніше, з’являється досвід організаторської роботи. Отож, спектр завдань студентського самоврядування досить широкий і завдання студентських лідерів зараз полягає в тому, щоби правильно обрати напрямок діяльності та реально забезпечити результати в цьому напрямку. Щодо структури студентського самоврядування МАУП, то існує студентська рада Академії і студради інститутів у межах Президентського університету МАУП у місті Києві та студентські ради навчальних підрозділів Всеукраїнського університету. Крім того, на місцях, безпосередньо у групах оперативними питаннями займаються старости. В основному кожен зі згаданих рівнів працює автономно, однак, особливості співпраці визначаються при реалізації конкретних проектів. Прямого підпорядкування одних рад іншим немає, однак, координація та допомога у одних рад при наявності запиту з боку інших присутні майже завжди. Крім того, оскільки більшість спільних заходів мають змагальний характер, не виникає потреби переконувати представників тієї чи іншої ради підтвердити свій престиж.

- Повноваження та механізм взаємодії Студентської Ради Академії з адміністрацією МАУП?

- Студентська рада МАУП взаємодіє з адміністрацією Академії надзвичайно тісно, адже для реалізації будь-якого більш-менш серйозного проекту окрім часу та ентузіазму необхідна організаційна, методична, професійна, фінансова підтримка. Ще не було такого, щоб адміністрація Академії не підтримала починання студентської ради, не забезпечила допомогу професіоналів, обладнання, необхідні кошти. Студентська рада зі свого боку поширює інформацію про заходи та конкурси, ініційовані адміністрацією, допомагає в їх організації. Оскільки такі заходи часто бувають досить цікавими, правильно подана інформація забезпечує масову участь студентів у цих заходах. Високий рівень проведення забезпечується з одного боку участю активістів, які в свій час професійно займалися чи займаються певними видами мистецтва, а з іншого – участю в підготовці спеціалістів Академії-керівників студій. Загальну координацію здійснює переважно департамент поза навчальної роботи і національно-патріотичного виховання. Крім того, студентські ради інститутів співпрацюють з деканатами, хоча ця співпраця не всюди налагоджена настільки добре як на загально академічному рівні. Проте, практично в усіх інститутах надзвичайно тісно співпрацюють, навчальні частини та кафедри з представниками старостатів. Щодо повноважень, то вони на кожному рівні свої. Проте, оскільки більшість питань вирішується в договірному порядку, без конфліктів, питання про повноваження виникають досить рідко. Варто врахувати і те, що боротьба за повноваження в підрозділах студентські ради які реально працюють – взагалі нонсенс, оскільки представники студентського самоврядування зарплати не отримують, працюють на ентузіазмі, а великі повноваження тягнуть за собою серйозні обов’язки та багато роботи.

- Яка роль та призначення студентської ради МАУП?

- Призначення Студентської ради МАУП – організовувати роботу проектів, які можуть зацікавити студентів, оперативно реагувати на події, що можуть мати значення для життя навчального закладу, діяти в інтересах тих, хто обирав студентську раду. Представники ради завжди беруть активну участь в роботі страйкових комітетів, коли з’являється загроза порушення прав наших студентів, захищають згадані права у судових засіданнях. Крім того, призначення студради полягає в тому, щоби сприяти вирішенню спірних питань, які можуть виникнути, і перш за все, забезпечувати конструктивну співпрацю між адміністрацією навчального закладу та студентами. Це завдання полегшується, оскільки адміністрація йде на контакт, намагається налагодити його. Тим не менше, значення студради не зводиться до посередницьких функцій, оскільки існують спільні проекти, власні проекти студради, координаційні завдання. Що ж до того, чи виконує рада сьогодні свою роль, про це краще запитати студентів, які не є членами ради. Якщо вони відчувають на собі нашу діяльність, якісь позитивні її аспекти, або хоча б проінформовані про таку діяльність, можна говорити про те, що якусь роль орган студентського самоврядування дійсно відіграє. Якщо ж пересічний студент нічого не знає про студентське самоврядування, що, на жаль, буває сьогодні в багатьох навчальних закладах України, то, відповідно, і роль такого самоврядування зводиться максимум до тренування певних якостей та вмінь його учасників.

- Процедура формування органів студентського самоврядування МАУП?

- Органи студентського самоврядування в МАУП, як і всюди, формуються через вибори. Проте, поряд з демократичним підходом ми запрошуємо до співпраці всіх бажаючих. Адже часто буває так, що в групі чи на курсі значно більше активних, талановитих людей, аніж кількість, яка може бути обрана до органів самоврядування за квотою. Крім того, люди, які з власної ініціативи бажають щось організувати якийсь захід чи взяти участь у його проведенні повинні мати шанс на самореалізацію тим більше, що в них це може вийти значно краще, аніж в обраних представників, яким рада дала завдання, що може не відповідати їхнім інтересам та уподобанням.

- Вирішенням яких питань займається Студентська рада МАУП?

 - Це організація, спільно з департаментом поза навчальної роботи і національно-патріотичного виховання, благодійних акцій, традиційних щорічних конкурсів та концертних програм, таких як «Артпалітра», «Дебют першокурсника», ін., підготовка команд, зокрема КВК для змагань за межами Академії, координація зусиль зі студентськими радами голосіївського району, Києва, Всеукраїнською студентською радою, участь у вирішенні внутрішніх питань, зокрема і спірних, які можуть виникати між адміністрацією та студентами.

- Чи співпрацює маупівська студрада з органами студентського самоврядування інших ВНЗ?

- Так, звичайно. Ми регулярно беремо участь у спільних проектах з органами студентського самоврядування, що входять до студентських рад Голосіївського району та Києва. Крім того, ми беремо участь у роботі студентських організацій, які не є органами студентського самоврядування. Так, зараз діє проект «Осіння дебатна ліга», київського відділення ГО „Дебатна академія”, в якому беруть участь зокрема і представники нашої студради. В рамках співпраці з Народно-демократичною лігою наші молоді та талановиті студенти брали участь в київському та всеукраїнському етапі фестивалю „Студентська республіка”.

- На яких засадах ви співпрацюєте зі студентським активом Академії?

- Більшість студентського активу МАУП прямо чи опосередковано працює в студентській раді, тому говорити про співпраці в класичному розумінні цього слова важко. Хочеться сказати, що наша творча еліта, завжди відгукується на заклик студентської ради. Вже на початку будь-якої організаційної роботи ми знаємо, на кого можемо упевнено покластися, хто заспіває, зіграє, приверне увагу публіки в критичний момент, якщо виникнуть організаційні проблеми, і це надзвичайно цінно.

 

 

Поділитися посиланням: