Свято Покрови в МАУП

12 Жовтня 2007 12:37

Одним з найбільших пристольних свят українського церковного календаря завжди був та залишається свято Покрови Пресвятої Богородиці.

Культ Божої Матері, як Покровительки нашого народу, тягнеться золотою ниткою від княжих часів аж по сьогодні. Секрет того постійного, улюбленого й ревного культу Богоматері як Покровительки, лежить, мабуть, в тому, що тут ідеться не про земне, людське, але небесне й могутнє заступництво. Такого заступництва й опіки бажає кожна людина, родина й народ. Від самого початку існування української держави ми постійно мали великих і сильних ворогів. Тож нічого дивного, що наш народ шукав такої допомоги, проти якої не може встоятися жодна людська сила, а тією поміччю був покров Пречистої Діви Марії. Тому свято Покрова завжди був і є для українського народу днем великого вияву любові і вдячності Пресвятій Богородиці, днем радісної прослави і звеличення її любові та заступництва.

Головний мотив, який послужив для появи цього свята, це видіння св. Андрія Юридивого. Царгород (Константинополь) - столиця Візантії, була в облозі арабів. Ціле місто й народ був у великій тривозі. В храмі Пресвятої Богородиці на Влахернах, де переховувалася її риза, правилося всеночне Богослужіння, і храм був переповнений людьми, які щиро молилися. У натовпі ревно молився за спасіння міста св. Андрій Юродивий зі своїм учнем Епіфаном. Відправа закінчилася. Втім св. Андрій побачив, як від царських дверей — так звалися у греків головні вхідні двері церкви — йшла світлом осяяна Пресвята Богородиця у супроводі Святого Івана Хрестителя і святого Івана Богослова та при співі великого хору Святих. Божа Мати підходить до престолу та довго молиться, заливаючись сльозами. Відтак встає, здіймає зі своєї голови преясну хустку-покров-омофор (з грецької мафоріон), і широко простирає її над народом у церкві. Видіння зникає. Св. Андрій і Епіфан, які бачили це видіння, зрозуміли, що Пресвята Богомати прийшла, щоб рятувати місто. Подія чуда блискавично рознеслася по всіх околицях. Вороги відступили. Царгород був порятований. Від тієї хустки-покрови й свято дістав свою назву. Покров-омофор стала символом опіки і заступництва Пречистої Діви Марії.

Східна Церква у своїх богослужіннях підкреслює три найвищі привілеї Пресвятої Богородиці: її Богоматеринство, її Вседівицтво та Заступництво за нас перед Богом. Саме вони найбільше припали до серця українському народу. Наші князі, королі, козацьке військо та гетьмани радо обирали Пречисту Діву Марію за свою Покровительку й Опікунку.

Відзначати свято Покрови та день українського козацтва для багатотисячного колективу та студентів Міжрегіональної Академії управління персоналом вже стало традиційним.

Урочистості з нагоди свята розпочалися вранці 12 жовтня молебнем отця Діонісія біля каплиці Святого Георгія за участі керівників і співробітників Міжрегіональної Академії управління персоналом та великої кількості поважних гостей.

Під час молебню настоятель Свято-Георгіївського академічного храму протоієрей Діонісій Мартишин у своїй проповіді зазначив: «Православна духовність породжує шляхетність, допомагає кожній людині стати людиною, а нації — нацією. У християнській моралі сконцентровані найвищі цінності європейської цивілізації. Це дає можливість християнським аргументам залишатися найвагомішими. Отже, щоб виховати здорову, культурну спільноту людей, необхідні знання принципів християнської моралі та основ православної віри. Імперативом нашого часу все ширше стає релігійне виховання, яке спроможне повернути нашому народові справжні ідеали. Релігійне просвітництво у світлі православного віровчення — це виховний процес, який є дією виховних чинників, в ній людина, спасенна Христовою благодаттю, прямує до повноти особи і осягає її, згідно з Божим покликанням. Тому створена кафедра православної культури та теології МАУП покликана внутрішньо збагатити студентів і сприяти кращому розумінню тих моральних і духовних засад, на яких будувався менталітет українців і які й досі є сутнісно впливовими в їх повсякденному житті. Саме у напрямку виховання молоді православна теологія у взаємодії з козацькою педагогікою значно розширюють засоби та можливості національно-патріотичного загартування характеру людини, формування світогляду та виховання в неї лицарської духовності, стійкої громадянської позиції, здатності зміцнювати й захищати Православну Церкву та державу».

Наприкінці молебню ректор МАУП Микола Головатий, вручив протоієрею Діонісію Мартишину, доктору богослов’я, завідувачу кафедри релігійної етики та філософії Київської Духовної Академії та завідувачу кафедри православної культури та теології МАУП диплом професора Міжнародної Кадрової Академії.

Урочиста частина святкування продовжилась на площі Знань.

 З вітальним словом звернувся до численних присутніх, що не зважаючи на вранішню прохолоду зібрались та вшанували традиції пращурів, Голова Наглядової Ради МАУП Георій Щокін: «Дорогі українці, козаки, брати та сестри! Дозвольте мені щиро, від усього серця привітати вас з цим світлим днем, великим православним святом Покрови Пресвятої Богородиці. В цей день, кожен православний відчуває захист Божої Матері. Бажаю вам, щоб не лише у свята, а кожного Божого дня, Господь оберігав вас, щоб ви завжди відчували заступництво Матері Божої, Пресвятої Богородиці. Любіть Бога! Любіть Україну! Любіть одне одного! Нехай вам щастить!»

Традиційно, у день Покрови Пресвятої Богородиці, курсанти Військово-Козацького інституту імені Великого князя Святослава склали присягу на вірність українському народу.

Урочисту частину свята продовжили показові виступи кінно – спортивної групи «Українське козацтво», виступи чемпіонів світу з рукопашного бою Олексія Задніпряного та Антона Бочкарьова, а також національного одноборства, школи традиційного бойового мистецтва «Спас», зірвавши хвилю оплесків і щиро обігрівши теплом своїх мужніх сердець усіх присутніх.

Далі, в приміщенні Президії Академії, відбулась традиційна Козацька Рада, під час якої пролунали виступи отаманів козацьких організацій присвячені питанням розвитку інституту Всеукраїнського Козацького Війська, що обрало Пресвяту Діву Марію своєю покровителькою.

Так, ми сильно віримо, що  Пресвята Богородиця, наша Покровителька й Заступниця, ніколи не залишить український народ та вимолить перед своїм Сином ту превелику ласку, що на наших рідних землях упаде царство пітьми й неволі і знову запанує царство її Божого Сина.

Поділитися посиланням: