Про Академію

Меню

У МАУП відбулася відкрита публічна лекція «Естонія: перші роки в ЄС»

15 Жовтня 2013 14:37

10 жовтня у Міжнародному бібліотечно-інформаційному центрі ім. Ярослава Мудрого Міжрегіональної Академії управління персоналом відбулася  відкрита публічна лекція "Естонія: перші роки в ЄС".

У заході взяли участь студенти, аспіранти, викладачі та працівники МАУП. Лекцію проводив відомий естонський журналіст та публіцист Олег Самородний. Головною метою заходу стало дізнатися про досвід Естонії щодо членства у Європейському союзі, адже Україна перебуває на стадії вирішення питання вступу у силу Угоди про асоціацію. Стосовно цього проректор з наукової роботи МАУП Микола Головатий зазначив, що рішення для України щодо ЄС є досить важливим : «Через 45 днів буде вирішено, чи   бути Україні у Євросоюзі чи не бути? Це доленосний крок як і для нашої держави, так і для світу. Важливим є те як українець житиме: наскільки щасливо, комфортно та економічно. Таке питання більш соціальне, ніж політичне, тому важливо дізнатися про досвід інших країн, наприклад Естонії, як однієї з перших, що в ступила до Євросоюзу».

Свою лекцію естонський журналіст Олег Самородний розпочав із слів, що усвіті немає нічого ідеального. Тому, як і у будь-якому явищі, членство в Євросоюзі має свої «плюси та мінуси». Серед низки позитивних боків вступу до ЄС лектор зазначив такі:

  • доступ до закордонних інвестицій та фінансових фондів;
  • можливість подорожувати без перепон  у країнах ЄС;
  • гарантію національної безпеки країни;
  • отримання високих заробітних плат.

Також щодо «плюсів» вступу він розповів саме про ті, які відчула на собі економіка Естонії. Так в цій країні після підписання угоди з Євросоюзом було модернізовано транспортну структуру, медичну сферу, освітні заклади, впроваджено програму  розвитку сільського життя, залучено закордонне фінансування у сферу підприємницької діяльності.

Однак Олег Самородний окреслив і низку «мінусів», які  отримала Естонія із вступом до ЄС. Одним із негативних факторів стала міграція населення, зокрема велика кількість людей, отримавши право подорожувати без перепон у країнах союзу, почала виїздити закордон на постійне місце проживання. Ця ситуація  призвела до втрати великої кількості кваліфікованих фахівців різних галузей і сфер розвитку країни, а також породила проблему соціального характеру, пов’язану із збільшенням неповноцінних сімей в Естонії. Не менш важливим негативним фактором вступу було зазначено і зависоку ціну на оплату комунальних послуг, яка зростає з кожним місяцем. Торкнулися на лекції і питання щодо погіршення стосунків Росії та Естонії після вступу останньої до Євросоюзу.

На закінчення свого виступу Олег Самородний висловив своє ставлення України щодо членства в ЄС:«Я сподіваюся, що Україна у майбутньому приєднається до «великої сім’ї європейських народів» та пізнає усі позитивні боки членства  у  Європейському союзі».

 

Ольга Коробій