Про Академію

Меню

В МАУП вшанували пам'ять видатного вченого Наума Львовича Коломінського

04 Квітня 2007 14:37

      19 лютого 2007 року перестало битися серце видатного вченого, доктора психологічних наук,  професора Наума Львовича Коломінського.

        Міжрегіональна Академія управління персоналом, Інститут соціальних наук, кафедра загальної та практичної психології, аспіранти та студенти понесли невиправну втрату.

       Втратила непересічного вченого й українська наука,  в якій Наум Львович займався соціально-психологічними проблемами удосконалення управління закладами освіти, а також професійною підготовкою психологів та менеджерів.

        У 1960 році він закінчив Московський педагогічний інститут ім. В.І.Леніна, дефектологічний факультет.

      Потім працював учителем допоміжної школи в м. Істра, Московської області, а у 1964-68 - заступником директора, логопедом спецшколи-інтернату № 8 м. Мінська.

      З 1968р. по 1974 р.   його наукова діяльність здійснювалась у якості старшого наукового співробітника  у науково-дослідних інститутах Мінська та Києва. З З 1974 р. по 1998р. він працював у  Центральному Інституті удосконалення учителів/ Український інститут підвищення кваліфікації керівних кадрів освіти/, Державна Академія керівних кадрів освіти –доцентом, деканом факультету, завідувачем кафедрою психології управління.

    З 1998 р. він очолив кафедру психології Міжрегіональної Академії управління персоналом.

До останнього дня Наум Львович віддавав себе науковій, викладацькій та творчій роботі.

Його сумлінну  45-річну педагогічну працю,  уміле керівництво викладацькими колективами, вагомі наукові досягнення визнані у вітчизняній та зарубіжній психології, значний обсяг наукової, навчально-методичної роботи високо цінують однодумці, колеги та учні. Саме тому,  кафедра загальної та практичної психології МАУП започаткувала щорічне проведення наукових читань, присвячених пам»яті цього видатного вченого під назвою «Перші Коломінські читання».

      Вельми  показово, що у цьому заході, взяли участь біля шістидесяти учасників, виступи яких стосувались наукового, творчого та життєвого шляху Наума Львовича Коломінського.

        Про увіковічення пам’яті видатного вченого, продовження  учнями наукової його справи говорили у своєму вітальному слові доктор політологічних наук, ректор Міжрегіональної Академії управління персоналом Микола Федорович Головатий та доктор психологічних наук,   професор, заслужений діяч  науки і техніки республіки Бєларусь, рідний брат вченого Яків Львович Коломінський.

       Пленарне засідання по праву відкривали люди, які добре знали Наума Львовича, були його друзями, однодумцями та колегами. Кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник Ірина Анатоліївна Коломінська (дружина) виступила з доповіддю «Наукознавча парадигма соціально-психологічних досліджень Н.Л.Коломінського», доктор психологічних наук, Георгій Володимирович Ложкін доповідав на тему «Психологічні характеристики якості життя». Змістовно та проникливо про життя,  творчість та наукову спадщину  Наума Львовича висловлювались доктори наук: Г.О.Балл, Е.С.Вільчковський, Л.М.Карамушка, Ф.М.Кирилюк, В.О.Майський, Ю.О.Приходько, В.І.Судаков, А.П.Чуприков.

       З різних  освітніх навчальних закладів, науково-дослідних інститутів  Києва та інших міст приїхали люди, щоб вшанувати пам»ять та поділитись своїми спогадами про чудову людину та талановитого співака, у якого за декілька тижнів до смерті у Будинку вчених відбувся  сольний концерт.

      З Києво-Могилянської Академії виступав завідувач кафедри психології А. М. Гірник, Київський політехнічний інститут представила завідувачка кафедри психології та педагогіки О. В. Винославська,  Миколаївський державний університет ім. В.Сухомлинського представляв кандидат педагогічних наук, професор кафедри педагогіки  В. Д. Халамендик.

         Наукова спадщина Наума Львовича Коломінського знайшла своє втілення в дослідженнях  та  працях  його аспірантів та  докторантів. На наукових читаннях вони  натхненно та з почуттях великої вдячності своєму вчителеві, розповідали про реалізацію його ідей у подальших наукових дослідженнях.

Тематика секційних засідань Перших Коломінських читань була розмежована у відповідності з напрямками наукової діяльності Наума Львовича.

           Перша секція була присвячена теоретико-методологічним проблемам  удосконалення управлінської діяльності. На ній зосереджувалась увага на питаннях особливостей педагогічного управління (С.О. Мусатов), психологічним вимогам до реалізації структурного підходів моделюванні управлінської діяльності керівника В.О.Соловієнко),  реалізації наукових підходів Н.Л.Коломінського в оптимізації соціально-психологічного клімату комерційної організації ( Н.В. Волосович) та ін.

          Тематикою другої секції стали теоретико-експериментальні проблеми удосконалення психологічної підготовки майбутніх фахівців. Доповідачі висвітлювали найрізноманітніші аспекти з цього напрямку, наприклад,  реалізація ідей Н.Л.Коломінського у професійній підготовці майбутніх психологів (О.Л.Туриніна), соціально-психологічні особливості самоактуалізації студентів у навчально-професійній діяльності (Т.М.Соломка), умови забезпечення соціально-психологічної адаптації майбутніх фахівців з комп’ютерних технологій у процесі професійної підготовки ( А.С.Москальова) та ін.

       У третій секції під назвою «Соціально-психологічні основи  підвищення якості післядипломної освіти» обговорювались соціально-психологічні проблеми, які досліджувались Н.Л.Коломінським та розвиваються у дослідженнях його учнів. В їх числі, наприклад, психологічні резерви управлінської діяльності як проблема наукової діяльності Н.Л.Коломінського

 ( І.В.Сингаївська), стилі координування і чинники професійного зростання педагога в системі післядипломної освіти ( Г.О.Штомпель) та ін.

      Підводячи підсумки роботи Перших Коломінських читань, варто зазначити, що з різних  освітніх навчальних закладів, науково-дослідних інститутів  Києва та інших міст приїхали люди, щоб вшанувати пам»ять та поділитись своїми спогадами про чудову людину та талановитого співака, у якого за декілька тижнів до смерті у Будинку вчених відбувся  сольний концерт.

      Світла пам»ять про Н.Л.Коломінського назавжди залишиться в серцях тих, кому пощастило його знати, а його наукова та творча спадщина стала взірцем та натхненням для учнів, які прикладають усі зусилля, щоб достойно продовжувати його справу.

Текст підготовлено Туриніною Оленою Леонтіївною, кандидатом психологічних наук, професором МКА, завідувачем кафедри загальної та практичної психології Міжрегіональної Академії управління персоналом

Поділитися посиланням: