Про Академію

Меню

Вчені розгадали таємницю розвитку шизофренії

28 Червня 2016 14:21

Як ви визначаєте, що світ навколо вас реальний? Результати нових досліджень показали, що здатність людини відрізнити те, що відбувається в реальності, від того, що він собі уявляє, визначає область передній частині мозку, яка утворюється на пізній стадії розвитку ембріона. У 27 відсотків людей ця область виявляється зовсім не розвиненою.

Дані дослідження можуть допомогти в розумінні причин виникнення шизофренії – розлади психіки, при якому хворий не може відрізнити уявне від реального.

Головна мозкова структура, яка була виділена вченими в ході досліджень, під назвою paracingulate sulcus – це частина префронтальної кори головного мозку, області, яка пов'язана з плануванням, розумовою діяльністю і здоровим глуздом. У нормальних людей розмір цієї області сильно варіюється: у деяких область знаходиться тільки з одного боку мозку, в інших – з обох сторін. Серед здорових людей приблизно у чверті область взагалі відсутній, серед хворих шизофренією відсутність даної області мозку спостерігається у 44 відсотків. Вчені припускають, що, швидше за все, відсутність paracingulate sulcus відіграє роль у розвитку хвороби.

В ході досліджень також з'ясувалося, що у нормальних здорових людей, у яких немає в мозку такий області, є труднощі у визначенні того, що було реально, а що вони просто вигадали.

Вчені досліджували 53 здорових добровольців, відібрані після сканування мозку, в результаті якого з'ясувалося, що область paracingulate sulcus у них або розвинена, або відсутній, або лише з одного боку. Учасникам дали завдання закінчити словникові пари, пропонуючи тільки перше слово. Друге слово словосполучення їм треба було придумати самим, або їм пропонували відомі вислови. Потім учасників попросили прочитати слова голосно вголос. В інших випадках дослідники самі читали їм слова.

Після цього всі учасники пройшли тест на пам'ять. Їх запитали, які словосполучення вони придумали самі, які вони чули, а які їм читали. Також дослідники оцінювали, наскільки учасники впевнені в тому, що їх пам'ять добре працює.

У ході експериментів з'ясувалося, що учасники, у яких відсутня область paracingulate sulcus виконали завдання на пам'ять набагато гірше, однак вони навіть не підозрювали, що їх пам'ять настільки неточна. Вони були так само впевнені, що правильно відповіли на питання, як і інші.

Для авторів досліджень під керівництвом Джона Сімонса (Jon Simons) з Кембриджського Університету результати стали великим сюрпризом, тому що всі учасники були здоровими дорослими людьми, з освітою і ніколи не страждали від психічних розладів.

"Для нас було дуже цікаво дізнатися, що відмінності в здатності правильно запам'ятовувати інформацію пов'язані тільки з певною ділянкою мозку", - сказав Сімонс.

Звичайно, тести, які використовувалися вченими, самі по собі не можуть сказати, чи є у людини область paracingulate sulcus, яка відповідає за відділення реальність від вимислу. Однак, із-за того, що структурні відмінності цієї ділянки мозку формуються ще в утробі, найімовірніше, розмір мозку впливає на якість пам'яті.

Ці дослідження можуть допомогти вченим розібратися в причинах розвитку шизофренії. Хоча дане розлад зазвичай не розвивається до підліткового віку, вчені вважають, що коріння хвороби можна знайти ще у ембріона. Якщо у людини відсутній область paracingulate sulcus, ймовірно, у нього в майбутньому може розвинутися шизофренія, чи він буде приймати бажане за дійсне. "Наприклад, шизофреніки часто страждають звуковими галюцинаціями, вони чують голоси, яких насправді немає. Можливо, поява подібного роду галюцинацій пояснюється тим, що людина не може відрізнити реальність від уяви", – додасть Сімонс.

Серед нормальних людей 27 відсотків страждають відсутністю області paracingulate sulcus, однак у світі всього 1 відсоток шизофреніків. Мабуть, це пов'язано з тим, що існують і інші фактори, що спричиняють розвиток хвороби, про яких ще належить дізнатися.

Поділитися посиланням: