Про Академію

Меню

Декомунізація: виклик минулому чи майбутньому? – Дискусійний клуб МАУП

23 Грудня 2015 14:02

18 грудня у залі засідань спеціалізованої Вченої ради МАУП відбулося засідання Дискусійного клубу на тему «Декомунізація: виклик минулому  чи майбутньому?»

На початку засідання усіх привітав виконуючий обов’язки ректора МАУП проректор з навчально-методичної роботи, генеральний директор Президентського університету Микола Курко:

«Сьогодні тема декомунізації є актуальною. Адже в українському суспільстві у різних вікових груп відношення до цієї проблеми значно різняться.  Бажаю усім плідної праці!»

На зустрічі були присутні провідні українські науковці та фахівці різноманітних галузей знань. У ході засідання прозвучала низка цікавих питань: «Що передбачає декомунізація?», «Для чого вона потрібна?», «Три хвилі декомунізації в Україні: що зроблено?»,  «Як проводилася декомунізація у країнах Центральної Європи?», «Що таке реституція?», «Декомунізація – реальна справа чи відволікання від неї?», «Що важливіше – зовнішні чи внутрішні зміни?», «Виховання європейських цінностей – чи допоможе заміна назви на мапі міста?»,  «Як нам змінити суспільство?».

Цікавими для обговорення і дискусій стали виступи таких науковців: головного юриста Національного інституту пам’яті України Сергія Рябенка, проректора з наукової та виховної роботи МАУП, доктора політичних наук, професора Миколи Головатого, директора Українсько-Азербайджанського інституту соціальних наук і самоврядування Г.А.Алієва, доктора політичних наук, професора  Івана Бідзюри, доктора соціологічних наук, професора Юрія Сурміна та інших.

У своїй доповіді Іван Бідзюра охарактеризував питання мети декомунізації в Україні, нової школи цінностей, хвиль декомунізації, патерналізму. У процесі обговорення Сергій Рябенко підкреслив, що найкращим визначенням поняття «декомунізації» є визначення дане Парламентською асамблею ради Європи у 1996 році:

«Декомунізація – це процес подолання спадщини колишніх тоталітарних режимів, ліквідація тоталітарного законодавства, методів управління і політики нового менталітету».

Також головний юрист Національного інституту пам’яті України відзначив, що в процесі декомунізації найважливішим етапом є досягнення кінцевої мети, а саме  зміни свідомості громадян держави.

Професор Микола Головатий  у своїй доповіді відповів на головне питання дискусії «Декомунізація: виклик минулому  чи майбутньому?», зауваживши, що це виклик як минулому, так і майбутньому:

«Минулому з точки зору соціальної практики реалізації комуністичної ідеї не тільки в Україні та Росії, але й в багатьох країнах світу. А майбутньому –  з точки зору стратегії формування суспільства великого соціуму. Кожна ідеологія як система ідей має право на існування. Якщо навіть одна людина вірить - це її право.  Якщо просто прийняти закон і заборонити комуністичну партію, то це буде лише закон, якого мають усі дотримуватися, однак у свідомості мільйони людей цього не дотримуватимуться».  

Також Микола Федорович наголосив, що в Україні сьогодні існує ідеологічний плюралізм і немає єдиної ідеології. На його думку найкращою ідеологією для українського суспільства є «українська національна консервативна», яка відповідає  інтересам соціуму та ментальності українського народу.

Наприкінці засідання Іван Бідзюра анонсував наступні засідання Дискусійного клубу МАУП з питань декомунізації:

ІІ-е засідання за участі студентів МАУП відбудеться у лютому 2016 року;

ІІІ-є засідання за участі органів місцевого самоврядування відбудеться у березні 2016 року.

За результатами 3-х засідань Дискусійного клубу буде видано фоліант з тезами доповідей.

Ольга Коробій

Поділитися посиланням: