Про Академію

Меню

Лазер робить лампи розжарювання суперяркими

16 Січня 2017 20:43

Дослідники в області оптики з Університету Рочестера (University of Rochester) виявили, що за допомогою лазерної обробки можна значно збільшити ефективність звичайних ламп розжарювання. Обробка нитки розжарювання лазерним світлом дозволить лампі віддавати світловий потік, еквівалентний звичайної 100-ватної лампочки, при споживанні енергії менше 60 ватт, при цьому лазерна обробка дозволить змінити спектр випромінюваного світла і зробити його більш приємним для очей, ніж світло від флуоресцентних ламп.

Це відкриття було зроблено випадково і стало повною несподіванкою для вчених. «Ми ставили експерименти, які вивчають вплив випромінювання надшвидких лазерів на поверхню різних металів. По випадковості лазерний промінь потрапив на поверхню спіралі лампи розжарювання» - розповідає професор Чунлей Гуо (Chunlei Guo). – «Промінь потрапив на спіраль прямо через скляну колбу лампи і висвітлив тільки невелика ділянка. Потім, коли ми включили цю лампу, то помітили, що опромінений лазером ділянку світиться набагато яскравіше ніж інша спіраль».

Після того, як цей ефект був випадково помічений, вчені провели дослідження поверхні нитки розжарювання, що зазнала лазерній обробці. Виявилося що випромінювання надшвидкого лазера (femtosecond laser) створює на поверхні металу спіралі нано і мікрооб'єкти, які значно збільшують ефективну площу і, отже, звільнюється світловий потік.

При цьому техпроцес вийшов досить простим і реалізація його не складає ніяких труднощів, адже обробка спіралі може відбуватися через колбу лампочки. Додатковим ефектом цієї обробки є можливість керування спектром та поляризацією одержуваного світла. Підбираючи різні режими обробки можна керувати розмірами одержуваних на поверхні мікрооб'єктів, які будуть давати різні спектри випромінювання.

Поділитися посиланням: