Про Академію

Меню

Полтавська філія МАУП провела конференцію «Правовий та політичний статус територіальних громад в Україні»

23 Травня 2017 09:57

20 травня 2017 року Полтавський центр дистанційного навчання «Міжрегіональної Академії управління персоналом» спільно з Полтавським відділенням ГО «Всеукраїнський Жіночий Рух «За Вільну Україну» провели Науково-практичну конференцію «Правовий та політичний статус територіальних громад в Україні», де викладачі, студенти, науковці та громадські діячі обговорили проблеми місцевого самоврядування.

Серед напрямків конференції розглядалися: «філософія самоврядування»; конституційно-правовий фундамент діяльності територіальних громад в Україні; політичні інтереси та цілі місцевого самоврядування.

Питання децентралізації залишається гостро актуальним та проблематичним для українського суспільства. Для його вирішення потрібні зусилля фахівців з усіх наукових сфер: філософи, політологи, правознавці, психологи, - зібралися у стінах Полтавської філії МАУП.

Директор Полтавського центру дистанційного навчання, кандидат філософських наук, голова Полтавського відділення ГО «Всеукраїнський Жіночий Рух «За Вільну Україну» Чмир Олеся Богданівна у своєму виступі підкреслила негативні наслідки децентралізації, як її проводить влада в Україні. «Українські владоможці усіх рівнів третій рік анонсують благі наміри та цілі реформи місцевого самоврядування. Команда Президента України звітує про позитивні зрушення у питанні децентралізації. Проте, недолугість нормативно-правової, «тиск» місцевих керівників агрохолдингів та керівництва облдержадміністрації часто призводить до викривлень у політиці місцевого самоврядування. Такі пришвидшені та недостатньо опрацьовані дії логічно приводять до негативних наслідків для української громади, - наголосила Олеся Богданівна. – Ми, науковці та громадські діячі, маємо здійснити глибокий аналіз політики децентралізації, чітко визначити правовий та політичний статус об’єднаних територіальних громад в Україні та представити для українського суспільства конструктивне бачення місцевого самоврядування».

Голова Полтавського відділення ГО «Всеукраїнський Жіночий Рух «За Вільну Україну» навела, як приклад, діяльність Шишацької територіальної громади (Шишацького району Полтавської області). Тут, де трохи більше 20 тисяч населення, тепер існує об’єднана громада, районна рада, три сільські ради та райдержадміністрація; відповідно, зріс апарат чиновників та витрати на їх утримання. Проявилась відсутність знань, умінь керівників – колишніх регіоналів та комуністів – для роботи в громаді у нових умовах. Єдине їхнє вміння залишилось незмінним – розподіл матеріальних ресурсів: нарахування собі 300% премій, розпродаж за хабарі земельних ділянок муніципального значення, купівля за кошти громади дорогих іномарок тощо. «Українська громада повинна мати достатні правові та політичні важелі для контролю за місцевою владою. Без цього неможливе вирішення будь-якого питання децентралізації», - наголосила Олеся Богданівна.

До участі долучився гість із Києва – Маслак Олександр Олександрович, кандидат філософських наук, науковий співробітник Центру гуманітарної освіти Національної академії наук України, спеціаліст у сфері політичної та соціальної філософії, політичний аналітик. Він зазначив, що реформа місцевого самоврядування, на жаль, проведена з метою розподілу земельних ресурсів між великими агрохолдингами та представниками влади, аніж для забезпечення самодостатності регіонів. Олександр Олександрович звернувся до позитивного досвіду Магдебурзького права, що має стати фундаментом політики децентралізації.

До активного обговорення долучилася Олійник Тамара Іванівна, відома громадська діячка, членкиня Громадської ради при Обласній полтавській раді, членкиня ЛГО «Громада Полтавщини». Вона наголосила на важливості прописання усіх життєво важливих питань місцевого самоврядування у положеннях об’єднаних територіальних громад. «Українські громади повинні мати достатній правовий та політичний статус для прийняття рішень у своїй діяльності. Зокрема, у питанні розподілу землі, яка тепер роздається наліво-направо за хабарі, - підкреслила Тамара Іванівна. – Коли територіальна громада насправді буде суб’єктом політико-правових відносин, обере гідного голову й здобуде власні права, тоді ми будемо мати справжнє місцеве самоврядування європейського типу».

Конференція відбулася в активному та результативному обговоренні життєво важливих питань громади Полтавщини. Учасники прийшли до висновку про необхідність формування дієвого громадянського суспільства та на місцевому рівні – територіальної громади за європейським зразком.

Поділитися посиланням: