Меню

Фортеця духовної свободи — духовна бесіда на свято святих сімох мучеників Маккавеєвих

14 серпня Православна Церква святкує день винесення чесних древ Хреста Господнього та вшановує святих сімох мучеників Маккавеєвих, які постраждали у 166 році до Різдва Христового від поганського сирійського царя Антіоха Єпіфана. Цар насильно насаджав язичницькі культи та традиції у житті святого міста Єрусалима та всієї Іудеї. Він навіть осквернив храм Господа, поставивши статую язичницького бога Зевса Олімпійського в Єрусалимському храмі. Багато людей у той час відпало від віри в Істинного Єдиного Живого Бога, але були і мученики за віру. Дев’яностолітній старець Єлеазар, який викладав Закон Божий, наймудріший релігійний мислитель, за відданість рідній релігії, культурі та традиції був страчений язичницькою владою. Таке мучеництво за віру прийняли й учні святого старця — сім братів Маккавеїв та їхня мати Соломонія. Святі були засуджені до страти поганською владою іноземців, але вони, незважаючи на муки та страждання, не відмовилися від своєї віри  в Живого Бога. Зрозуміло, що великі учителі, глибокі тлумачі Святого Письма, вершинні історики юдейської релігійної традиції, Божі обранці, які вміло транслюють людству безцінні духовні скарби Біблії — слова животворящого, з’єднують небесне і земне. Їхня особлива місія — сповідництво, духовне просвітництво, зокрема їхні мудрі роздуми про роль Святого Письма, про вічне джерело Божественної мудрості. Старець Єлеазар, сім братів Маккавеїв та їхня мати Соломонія і сьогодні у великій пошані і палкій любові юдейського народу. Подвиги святих мучеників Маккавеїв, старця Єлеазара, матері святих братів — Соломонії надихнув Іуду Маккавея на боротьбу та повстання проти язичницької, безбожної влади. Дотримуючись віри в Єдиного Бога, вшановуючи свої традиції та рідну віру, Іуда Маккавей переміг над язичників, очистив не тільки Єрусалимський храм від поганства, а й всю рідну землю.


Ікона сімох мучеників Маккавеєвих, їхньої мати Соломонії та старця Єлеазара

Отже, варто нагадати, що святі Маккавеї — це мученики за віру, захисники своєї рідної землі та культури, які своїм життям стали взірцем для багатьох поколінь українців. Недаремно це свято особливо вшановується Українським Православ’ям, тому що нагадує про неминучість мужнього подвигу захисту рідної віри і землі. Святі мученики — це живий приклад для сучасного покоління, як треба служити Богові та своїм ближнім. Кожного року, святкуючи день пам’яті мучеників, християнська спільнота України має унікальну можливість замислитися над історичними шляхами Українського Православ’я, яке постійно акцентує увагу на важливості творчості, синергії теології та сучасної науки, необхідності філософського пошуку сенсів буття, поєднуючи раціональне та містичне в житті людини та захищаючи людську гідність і свободу думки.


Фортеця Масада (Ізраїль. Юдейська пустеля)

Святі мученики Маккавеї закликають християн України будувати на українській землі фортецю духовної свободи, творчості, радості і соборності. Очевидно, що богословська думка може розвиватися лише за наявності діалогу представників різних релігій, теологічних шкіл, певної дискусії сторін умовного консервативного та ліберального крила Християнської Церкви. Конкуруючи один з одним, не використовуючи ієрархічного примусу, влади церковних ієрархів, можна досягти певних реальних вершин розвитку теологічної думки. Ще раз наголосимо, що примус, обмеження та заборони не мають нічого спільного з науковим пошуком істини.

Християнин має ясно уявляти собі ціннісні засади релігії, культури, які покладені в основу розвитку сучасної держави та суспільства. Це надзвичайно актуалізує проблемне поле християнської теології, ціннісних рамок релігії і державно-управлінського механізму розбудови демократії на засадах соборності та єдності християнських громад України. Святі мученики мали особливі виміри соціального служіння своєму народові та Богові. Побожна родина Маккавеїв загинула за сотні років до заснування Християнської Церкви, але їхнє життя, мужність, прагнення жити у своїй вірі та культурі надихають і сьогодні мільйони віруючих по всьому світу відкрито сповідувати власну віру та проповідувати Слово Боже.


«Фортеця духовної свободи»

Сучасне суспільство має повернутися до своїх витоків — історії, культури, релігійних смислів, плекати справжню соборність, духовну єдність України. Суспільству необхідно оволодівати релігійною культурою людства, націленою на розв'язання соціальних, духовно-моральних та інших конфліктів. Саме православні християни мають усвідомити консолідуючу роль релігійного фактора в демократичній поліконфесійній Україні: християнська віра, релігійний плюралізм, апостольський оптимізм інтегрують людей в єдину, соборну спільноту.


Геній українського народу — Тарас Григорович Шевченко

Наслідуючи подвиги святої родини, кожен православний християнин має посилювати свою християнську, соціальну та просвітницьку місію у професійній діяльності, по всіх церковних парафіях шляхом збереження, розвитку та пропагування християнських цінностей, доброго богословського розуміння нашої православної віри, церковної історії та зберігання унікальних характеристик української ідентичності. Як тут не згадати слова генія українського народу — Тараса Григоровича Шевченка, які можна з впевненістю віднести до життя святих мучеників: «Борітеся — поборете! Вам Бог помагає».

Цілком справедливо звучать слова Предстоятеля Православної Церкви України митрополита Епіфанія (Думенка): «Тож коли ми боремося за правду і за свободу, коли любов до своєї країни і свого народу надихають нас на жертовну працю і навіть на самопожертву — все це тісно переплетене з тим, до чого нас закликає, чому нас навчає і прикладом чого для нас є наш Спаситель Господь Ісус Христос. Що вміщається у коротких словах однієї з двох найвищих заповідей Божих: «Полюби ближнього свого як самого себе» (Мк. 12: 31)».


Предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній (Думенко)
і протоієрей Діонісій Мартишин, завідувач кафедри теології та християнської комунікації МАУП

Отже, духовний ідеал мучеників Маккавеєвих втілюється в таких чеснотах, як мужність, патріотизм, самопожертва, мудрість, далекоглядність, героїзм, справедливість, відданість релігійним цінностям. Саме у день вшановування святих сімох мучеників Маккавеєвих християнський народ України потребує втілення яскравої, потужної, об'єднуючої, духовної ідеї, яка, на нашу думку, має силу лише у триєдності: релігії, науки та культури. Для цього потрібні хоча б мінімальні позитивні зрушення в житті церковних парафій та місцевих громад. Тільки за цієї інтегруючої духовної сили суспільство втілюватиме в життя національно-державницьку ідею духовно-інтелектуального ренесансу українського суспільства й глобального світу.


Протоієрей Діонісій Мартишин, завідувач кафедри теології та християнської комунікації МАУП

На нашу думку, політичну корупцію, соціально-економічні негаразди останніх років можуть здолати лише громадяни, очищені духом та серцем, оскільки саме у зв'язку із забрудненням душ гріховними прагненнями, словами та справами виникла справжня руїна в державі, культурі, освіті, науці, економіці, фінансах, екології та інших сферах суспільного життя. Справжні реальні реформи в українському суспільстві можуть запрацювати лише завдяки духовно-моральним, інтелектуальним зусиллям людей зі зміненою свідомістю. Стратегічною метою подолання духовної кризи в Україні є консолідація церковних, державних, наукових та громадських сил із пріоритетом духовно-морального фактора над матеріальним.

 

Протоієрей Діонісій Мартишин,
завідувач кафедри теології та християнської комунікації МАУП

Поділитися посиланням: