Навчання

Меню

Творчо-життєтворяща діяльність Христової Церкви — слово на свято Різдва Господа нашого Ісуса Христа

Щороку Різдвяна радість наближає християнина до головних питань церковної догматики: спасіння, відкуплення, оновлення, прощення, зцілення і одухотворення людського буття. Господь Вседержитель — Творець світу, Джерело Життя стає Богонемовлям, щоб наблизитися до кожної людини, зруйнувавши усілякі перешкоди, кордони та прірву між небом і землею.

Для релігійних мислителів історія Різдва Христового і Церкви — це священний акт Богопізнання, пізнання світу, людини та її серця, яке має пізнати в собі Божу волю. Проповідь Церкви Христової про Боговтілення наполягає на преображенні (духовній трансформації) усіх процесів людської життєдіяльності в боротьбі з виявами гріха у світі. Кожен християнин покликаний самим Богом захищати християнські постулати віри (теорію) та літургійне життя (практику) в діалозі із зовнішнім світом.


Історія Різдва Христового і Церкви — це священний акт Богопізнання, пізнання світу, людини та її серця

Наука, творчість, література, поезія, про які написано тисячі книжок, не можуть бути «духовною втечею» від реальних викликів глобального світу і його нагальних проблем. Діалектика Божественного та людського складає істинне ядро християнського світоспоглядання. Більше того, антиномія християнської цивілізації та чернецького шляху спасіння, «антиномія імперії та пустелі» стає незмінним шляхом духовного життя Православної Церкви майже протягом усієї (за винятком перших трьох століть) спасенної місії Церкви Христової в людській історії.

Богослов’я Церкви, позбавлене клерикалізму, штучної пропагандистської «підгонки» під партійну лінію окремих релігійних лідерів, громад, партій, рухів, наочно демонструє суперечності між справжнім духовним життям християнства і сучасною політичною ідеологією, а також висвітлює духовну боротьбу людини за свободу думки й самовираження. В історії Християнської Церкви багато реальних прикладів боротьби за свободу людської особистості, творчості, жертовної боротьби у пошуках подолання соціальних утопій і політичної диктатури.


Творчо-життєтворяща діяльність Христової Церкви
(Академічна каплиця святого великомученика Георгія Побідоносця у МАУП. Художник Сергій Позняк)

Відомо, що саме свято Різдва Христового протягом багатьох століть надихало священиків, релігійних мислителів, митців, освітян, вірян на увічнення людської свободи і духовної таємниці Божественного Боговтілення, Христового Воплочення в різних проявах людського буття: живописі, скульптурі, храмобудівництві, науці, музиці, літературі, поезії і прозі. Християни усього світу — нащадки великого духу старозавітних пророків, новозавітних апостолів, святих отців і учителів Церкви мають пробуджувати сучасне людство від духовного сну, сну розуму, історичного безпам’ятства та теплохладності. Християни мають постійно шукати Істину Божу на перехрестях історії, культури і науки, в точках дотику богослов’я, філософії і мистецтва, впевнено стояти ногами на землі, а головою торкатися Неба.

Церква Христова відкриває своїм дітям — християнам творчо-життєтворящу діяльність у Дусі Святому. Богословські і богослужбові тексти Християнської Церкви сяють яскравою небесною Віфлеємською зіркою, осяваючи нелегкий шлях духовної боротьби і соціальної дії стражденного людства. Церква, уславлюючи свято Різдва, прагне преобразити внутрішній і зовнішній світ людини світлом християнського віровчення. Наша свята справа — уміти слухати і чути закличний голос Церкви Христової на землі, розуміти й прийняти серцем її радісну євангельську проповідь: «Покажи мені віру свою з діл твоїх!» (Іак. 2:18).


Протоієрей Діонісій Мартишин

У свято Різдва Христового особливо й соборно молимось, щоб на шляху віри, милосердя, любові і добротворення Господь Бог благословив усіх нас — високопрофесійний колектив МАУП, науковців, професорів, викладачів, студентів, освітян та просвітників України, які несуть у духовно-інтелектуальний простір сучасного суспільства духовні цінності християнства, світло інтелекту і полум’яний вогонь серця, просвіченого дієвим і жертовним патріотизмом.

Дорогі друзі, шановні колеги й студенти, вітаю Вас із Новим роком і Різдвом Христовим! Щиро бажаю Вам міцного здоров’я, радості, творчого натхнення, святкового настрою і миру у Христі!

 

 

Протоієрей Діонісій Мартишин, доктор наук з державного управління, доктор богословських наук, доктор теології, доцент, директор Духовно-просвітницького центру імені Святих Апостолів при МАУП, завідувач кафедри теології та християнської комунікації Навчально-наукового інституту міжнародних відносин та соціальних наук Міжрегіональної Академії управління персоналом