Навчання у МАУП

Меню

КИЇВСЬКИЙ ЦЕНТР РИТОРИКИ «ЗЛАТОУСТ» – ОАЗА ДУХОВНО-ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ МАУП

«Знання величаються, а любов будує»
Біблія

Благословенними у моїй професійній долі були  роки роботи в МАУП м. Києва протягом 2004 – 2007 рр. на посаді професора, директора Центру риторики «Златоуст», який став науково-просвітницьким плацдармом не лише для студентів МАУП, але й Києва та України. Цьому сприяла воля Божа і тісна духовна співпраця з молодим священником отцем Діонісієм (Мартишиним Д. С.), настоятелем академічної каплиці на честь Собору Дванадцяти Апостолів при МАУП.

Із благословіння отця Діонісія, ми з колегами Центру розробили духовний логотип Центру, його концептуальні християнські засади,  проводили активну наукову, навчально-просвітницьку діяльність, щиро відгукуючись не лише на загальноакадемічні заходи, але й втілюючи власні креативні проєкти. Центр риторики «Златоуст» став форпостом козацького національно-патріотичного виховання студентської молоді: разом з генералом-осавулом А. В. Солов’єм ми створили козацький осередок «Златоуст» і брали активну участь у козацьких заходах в академії та за її межами. У нашій вдячній пам’яті збереглося багато знакових подій, зустрічей із видатними постатями у сфері науки, освіти, культури, мистецтва, а наші постійні «чаювання» із солодощами стали прикметою гостинності для усього колективу МАУП, бо після занять у Центрі відбувалися незабутні дружні бесіди колег, студентів і гостей МАУП.

Ікона святителя Іоанна Златоуста
(фрагмент настінного розпису академічної каплиці на честь святого великомученика Георгія Побідоносця при МАУП)

Хочеться назвати хоча б деякі знакові та незабутні акції Центру, які стали окрасою в його історії: духовно-моральне та етико-естетичне виховання молоді на творчих вечорах талановитих поетів  Євгена Гущина, професора КНУ ім. Т. Г. Шевченка Михайла Варкальця; талановитого християнського поета в інвалідному візку Юрія Тітова, який набирав вірші на комп’ютері носом через хворобу ДЦП. Зокрема, 11 квітня 2006 р. Центр організував Юрію Тітову поетично-пісенний авторський вечір «Моя душа не може не співати» в Українському культурно-просвітницькому центрі МАУП. Аудиторія була дуже схвильована, зворушена поетичним талантом молодого християнського поета, довго не відпускала його зі сцени, а потім студенти довго згадували цю знакову постать, фактично свого ровесника, як взірця долання великих випробувань Долі. Деякі студенти, як Юрій Сівовна і Олександр Колос, здружилися із Юрієм Тітовим, відвідували Юрія Тітова вдома, привозили родині продукти, подарунки, а початкуючий поет Олександр Колос отримав від Юрія Тітова першу в житті професійну рецензію, яка увійшла в його посмертну кригу «Крик душі».

Директор Центру риторики «Златоуст» професор Сагач Г. М., доктор педагогічних наук, доктор теології, доктор філософії (Словацька Республіка), академік 4-х Міжнародних академій, проректор Всеукраїнського народного університету українознавства ім. Г. Сковороди, лауреат Міжнародної премії ім. Григорія Сковороди

Ми практикували виїзні акції за межами МАУП, зокрема, це були творчі вечори проф. Сагач Г.М. у Будинку вчених НАН України, Будинку учителя, був творчий вечір Юрія Тітова, а 22.02.2006 р. відбулася презентація 5-титомного видання вибраних праць проф. Сагач Г.М. Отець Діонісій завжди благословляв заходи Центру, брав у них безпосередню участь.

Щирими друзями Центру, бажаними гостями студентів МАУП були представники мистецької еліти столиці,  зокрема,  творчі зустрічі з Народною художницею України Н. Г. Божко, якій ми організували виставку її картин та презентацію  творчості портретного, пейзажного, флористичного напрямів.

Професор Г. М. Сагач і Герой України Б. І. Олійник (фото з архіву Центру риторики «Златоуст»)

Талановита Народна артистка України  Київського драматичного театру ім. Івана Франка Г. Г.Яблонська подарувала колективу МАУП кілька творчих вечорів, де натхненно читала твори класиків українського театру, сучасної поезії. Ці зустрічі виховували у молодої генерації духовно-моральну та естетичну культуру, художній смак до живого слова. 

Центр риторики «Златоуст» став майданчиком риторизації студентів не лише на лекціях українського красномовства проф. Сагач Г.М. чи на практичних заняттях, які вели викладачка Денисова О.І., кандидат біологічних наук Данилова О.Ю., але і на систематичних майстер-класах, які вели проф. Сагач Г.М. і старший викладач, кандидат педагогічних наук Бондаренко Л.І.

Професор Ідзьо В. С.; видатний український філософ, культуролог, академік Кримський С. Б.; професор Сагач Г. М. на конференції «Ідемо за Сковородою» в МАУП (фото з архіву Центру риторики «Златоуст»)

Любов до української культури, книги, мови прищеплювалася на незабутніх зустрічах із відомими письменниками, журналістами В.Я.Стадниченком, М.Г.Махінчуком, М.Г.Струтенем, П.М.Ларіоновим, відомим музейним працівником і Героєм України М.І.Сікорським, Народним художником України і директором видавництва «Криниця» Л.І.Андрієвським, з якими були проведені пам’ятні презентації книг.

Разом із колегами ми готувалися до 300-ліття від дня народження українського першорозуму Г.С.Сковороди, бо виховували студентів на засадах його філософії серця, на духовній величі особистого життя і християнського служіння рідному народу. Фактично Центр риторики «Златоуст» закладав підвалини Всеукраїнського народного університету українознавства імені Григорія Сковороди разом із о. Діонісієм (Мартишиним Д. С.), професорами Василем Яременком, ректором Миколою Головатим, президентом МАУП, професором Георгієм Щокіним та іншими колегами. Визначною подією було відзначення дня народження геніального мудреця і праведника Г.С.Сковороди на Міжнародному науковому круглому столі «Філософія серця Григорія Сковороди і сучасність», який відбувся 3.12.2005 р. В ньому взяли участь представники 4-х країн (Україна, Білорусь, Італія, Росія), 15 науковців, 8 студентів, 2 аспіранти. Тоді виступили знакові особи: ректор МАУП проф. Головатий М.Ф., академік НАН України Кримський С.Б., відомий письменник і журналіст В.Я Стадниченко, поетеса Антоніна Листопад, поети Петро Перебийніс, Євген Гущин, співаки Анатолій Кобзар, Юрій Васильківський і Світлана Приймак, Народна артистка України Галина Яблонська, професор Галина Сагач, викладач Ольга Денисова, протоієрей отець Діонісій (Мартишин Д. С.), генерал-осавул Соловей А.В.,  кращі студенти та викладачі МАУП.

Професор Сагач Г. М. виступає на Сковородинських читаннях в МАУП (фото з архіву Центру риторики «Златоуст»)

Отець Діонісій – людина творча, енергійна, комунікабельна: він не тільки благословляв усі акції Центру риторики «Златоуст», але сам брав активну участь у всіх наших заходах, вивищуючи духовно-моральний потенціал будь-якого заходу – словом і справами. За це йому велика вдячність, щира похвала духовним дарам та професійним талантам – зміцнювати в молоді християнську віру, нести Слово Боже у наші непрості і тривожні часи викликів ХХІ ст.

Чи легко бути авторитетним і шанованим для сучасної раціоцентричної, технократичної молоді? Відповідь на це питання може дати наукова еліта, професори МАУП, але священнослужителю треба жертовно нести свій благословенний хрест, відчуваючи відповідальність перед найвищим Суддею.

Презентація поезії Юрія Тітова, яку організувала професор Сагач Г. М. (фото з архіву Центру риторики «Златоуст»)

Дякую Богові за Його милість тісно співпрацювати із талановитим священнослужителем отцем Діонісієм, який за ці роки став доктором наук з державного управління, доктором богословських наук, доктором теології у Прешовському університеті, професором, завідувачем кафедри МАУП. Ми разом будували Храм Серця МАУП, Собори Душ молодої генерації України, тому ці роки осявають мій творчий шлях щастям і благодаттю. Це – взірець синергетичного тандему науки і віри, викладачів та священства.

Протоієрей Діонісій Мартишин, завідувач кафедри теології та християнської комунікації МАУП

Минають роки, деякі наші колишні студенти досягли великого професійного успіху, як високообдарований адвокат Юрій Сівовна, хтось відійшов у Вічність, як молодий поет Олександр Колос, презентацію книги якого ми провели через кілька років у МАУП уже без автора, але серцем почули його «Крик душі». Царство Небесне усім, хто відійшов у Вічність!

Многая і благая літа протоієрею отцю Діонісію та членам його кафедри, усім сподвижникам, з якими ми і далі долаємо Дорогу до Храму.

Слава Богу за все!

Сагач Галина Михайлівна, докт. пед. наук, докт. теології, докт. філософії (Словацька Республіка), академік 4-х Міжнародних академій, проректор Всеукраїнського народного університету українознавства ім. Г. Сковороди, екс-директор Центру риторики «Златоуст» м. Києва, лауреат Міжнародної премії ім. Григорія Сковороди

Поділитися посиланням: