Зберігаючи минуле, можна прозріти майбутнє Церкви
Можна було б і не писати про те, якою популярністю користуються в церковному житті життєписи святих Церкви. Християнин звертається до них, щоб пізнати коріння святості, духовності, подвижництва і добродійності, а також осмислити високу роль Православної Церкви у світовому і історичному процесі, врешті-решт, щоб зміцнити свою православну віру.
І не випадково долею сучасного покоління є осмислення політичних, соціальних і духовних шляхів, якими мандрувала Православна Церква. Адже історія християнства — невід’ємна складова церковного буття. Віруюча людина завжди стоїть посередині — між минулим і майбутнім. Християнин має знати добрі справи святих — для прикладу, а їхні проблеми, хвилювання, застереження, пророцтва — для перестороги. Повинні пам’ятати славетне життя князів, гетьманів, які стояли у витоків створення могутньої Української держави, а також і важку долю волелюбного козацтва, поетів, митців, які створили українську націю. Можна про це і не нагадувати. Та з деякого часу дедалі більше науковці і християни розмірковують над проблемами минулого, осмислюючи історичні факти і постаті в історії. З болем за історію Православної Церкви, з вірою в історичне майбутнє християнства писав преподобний Нестор Літописець. Маємо збагнути велич діянь наших святих, релігійних мислителів, наших духовних натхненників, друзів і вчителів, які крім віри, надії, мужності, мудрості, були наділені багатьма талантами і величністю душ. Історія Церкви лише умовно ділиться на фрагменти — «минуле», «сьогодення» і «майбутнє».
Пам’ятник преподобному Нестору Літописцю у МАУП
(заслужений художник України Сергій Позняк)
Усі ці часові поняття існують в єдиній християнській есхатологічній площині безперервного життя Бога, вічності й абсолюту, де кожна мить у моделі «минуле» і «сьогодення» стає духовним і соціальним зародком для формування платформи «майбутнє». Саме тому християни у богослужінні і церковних святах Православної Церкви зв’язані з минулим християнства настільки міцно, як із сучасністю проголошення істин Євангелія, яка на наших очах стає минулим Церкви. Кожна мить, подія, хвилина, час нашого життя — це вже історія, і коли ми втрачаємо її з молитовної пам’яті, то стаємо невігласами, які не знають фундаментальних засад власного буття. Тільки пам’ятаючи і зберігаючи минуле, можна прозріти майбутнє Церкви, народу і держави. А богослов, релігійний мислитель, який прозрів майбутнє світу, стільки разів повторює своє власне духовне і земне життя, скільки разів його духовні ідеї, концепти будуть потрібні для сучасної християнської місії.
З вірою в історичне майбутнє християнства писав преподобний Нестор Літописець
Не буде новиною, що не лише Православна Церква України, а й златоверхий Київ шанує ім’я преподобного і богоносного отця нашого Нестора Літописця із давніх часів. Про це свідчать церковні братства, науково-історичні фундації, видавництва, церковні ордени, пам’ятники, меморіальні дошки тощо. До увічнення історичної і церковної спадщини преподобного Нестора додають творчих сил та енергії різні наукові інституції, серед яких відзначимо Міжрегіональну Академію управління персоналом (МАУП).
Духовно-просвітницький центр імені Святих Апостолів при МАУП займається церковно-просвітницькою діяльністю серед усіх верств населення з метою духовно-морального оздоровлення, патріотичного виховання молодої генерації крізь призму євангельського просвітництва, формування громадянського суспільства і національної свідомості. На нашу думку, просвітницькі центри є провідною силою творення духовно-моральних засад українського суспільства, животворящих енергій самоорганізації народу, релігійною ознакою формування державотворчої свідомості у творенні державної, національної і духовної безпеки України.
Хто читає книги, розмовляє з Богом або святими мужами
Етимологія слова «просвітництво» означає «світло знань», яке несуть представники істинної еліти українського суспільства — церковні ієрархи, письменники, священики, науковці, педагоги, митці, богослови, релігійні мислителі, патріоти, гуманісти, інтелектуали та мудреці, наділені Богом активною позицією, дієвістю і мистецтвом практичного втілення духовних ідеалів християнства. Відомо, що авангардом просвітницького руху є християни усіх конфесій та Християнських Церков України, представники різних релігій, яких об’єднує концепт «віра в Бога», «вічні цінності», «абсолют буття», зокрема науковці і педагоги. Духовна пасіонарність Української Православної Церкви, її теологія, євангельська місія як духовно-інтелектуальний і ціннісний міст об’єднує різні області України. Тому актуалізується науковий інтерес до проблеми гармонізації дії Православної Церкви і освітніх установ.
В умовах глобальної кризи сучасного світу, екзистенційних викликів XXI століття актуалізується потреба організації місійного служіння Українського Православ’я, оскільки саме це, на нашу думку, є запорукою історичного і духовного безсмертя України. Українська Православна Церква не заперечує духовних надбань Заходу, і разом з тим утверджує свою національну ідентичність, закладаючи основи державної безпеки, національної єдності і просвіченої громадянської солідарності. Національно-громадянська, універсально-державницька і духовно-патріотична позиція Української Православної Церкви базується на засадах християнських цінностей, свободи, вільного мислення і безцінних надбань української релігійної думки. Ми є свідками, що саме сьогодні Україна є плацдармом змагань великих духовних ідей людства.
Осінь у МАУП
Церква консолідує суспільство в єдиному руслі духовної культури. Православні християни ідуть благословенними шляхами преподобного Нестора Літописця, який заповідав жити за законами Святого Письма, дивитися у майбутнє з вірою, надією і любов’ю. Преподобний Нестор стає для сучасників свого роду потоком духовного світла, яке вривається у сірий побут нашого сьогодення.
Відомо, що «Повість минулих літ» преподобного Нестора Літописця — велике творення релігійного мислителя, покровителя істориків, молитовника і заступника духовних навчальних закладів (Київські духовні школи). Історичні розвідки преподобного Нестора, його освіченість, начитаність дали йому змогу не лише написати історичний, глибоко публіцистичний твір про давні часи, а й створити цілісну літературно викладену історію Древньої Русі. Головні духовні ідеї преподобного звеличують значення книги в житті людини, він вчив, що книги — «це річки, які напоять всесвіт, від яких виходить мудрість. У них незліченна глибина, ними втішаємося в печалі, вони узда стриманості. Якщо старанно пошукаєш у книгах мудрості, то придбаєш велику користь для своєї душі. Бо той, хто читає книги, розмовляє з Богом або святими мужами».
Алеї осіннього саду МАУП
Перебуваючи у парку «Сад України» МАУП, вдихаючи чисте повітря алей осіннього саду біля церковних пам’ятників, у тому числі, преподобному Нестору Літописцю, легко збагнути широчінь поглядів нашого історика на духовну історію людства, і вкотре переконатися в тому, що для преподобного отця справжнє життя полягало у наслідуванні святого образу життя подвижників православної віри, приборканні власних примх, жертовному служінні Богові, Церкві, народу та у виконанні тієї духовної місії, з якою людина приходить у цей світ. У народі кажуть: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути». Звичайно, можна багато читати про багатогранну діяльність МАУП, слухати безліч розповідей науковців, знайомих, проте, набагато ефективніше буде поїхати на київський майданчик академії і побачити все на власні очі.
Православна Церква роздає сучасному людству безцінні скарби духовності, мудрості, натхнення, оптимізму і християнської віри. Оскільки духовні цінності нетлінні й вічні. Сьогодні Бог подарував українцям пізнання свого преподобного Нестора і важливих сторінок історії України. Зі святих писань преподобного сучасний світ черпає вічні істини добра, розуму, моральних чеснот. Радісно, що МАУП невтомно працює над збереженням української історії і одночасно популяризацією сучасної теологічної думки Православної Церкви. Добре, що науковці розуміють: більшої інвестиції, ніж виховання патріотичної молоді, нема. За ними майбутнє Українського Православ’я і нашої Української держави.
Духовно-просвітницький Центр імені Святих Апостолів при МАУП