Про Академію

Меню

Делегація МАУП побувала в Умані, де коштами Академії встановлять пам’ятники Івану Гонті та Максиму Залізняку

29 Травня 2006 12:39

Український націоналізм захищав і організовував українську націю протягом всього її існування. В найбільш вирішальних історичних моментах він виходив назовні яскравим світлом істини, був присутній в думках і діях української нації. Саме націоналізм завжди спонукав український народ до пробудження від летаргічного сну та давав гідну відповідь тим, хто його ображав. Яскравим прикладом цього є визвольна боротьба, яка ввійшла в нашу історію під назвою «Коліївщина». Саме ці події виразно доводять, що українці можуть об`єднуватися для спротиву, коли настає вирішальний момент в житті нації.. Народне повстання 1768 року на чолі з козаками Максимом Залізняком та Іваном Гонтою перетворилось на могутній національно-визвольний рух, що опанував маси і повів їх на боротьбу. Повстанці громили московські, польські та жидівські маєтки, вбивали їхніх власників, вони відчували себе господарями своєї землі.

Як часто було в українській історії, проти повсталих об’єднались два загарбники – Польща та Росія. І коли повстання розгорілося настільки, що перекинулося на Лівобережжя та Запоріжжя, вороги повели рішучий наступ на українців. І повстала Умань впала…

Над полоненими гайдамаками довго знущались: відтинали їм голови, ноги, руки, саджали на палю, вішали, деяких було затавровано залізом і заслано до Сибіру. Серед них був Максим Залізняк. Найжорстокіше було покарано Гонту. За вироком «суду» страта Гонти тривала 14 днів, йому здирали шкіру пасами на спині, відтинали частини тіла тільки за те, що він українець.

«З цієї війни ми в черговий раз повинні зробити висновок: наші вороги завжди об’єднуються проти нас, а ми повинні вести свою боротьбу, спираючись тільки на свої сили і вірити тільки в свою націю, як вірили в неї наші славні попередники Гонта і Залізняк. Вони стали яскравим прикладом того, як треба боротися за правду, втіленням мужності та непохитності. Іван Гонта та Максим Залізняк зайняли визначне місце в історії національно-визвольного руху і достойні вічної пам’яті народної…», - сказав, зокрема, голова Наглядової Ради Міжрегіональної Академії управління персоналом Георгій Щокін під час відвідин делегацією МАУП місць козацької бойової слави на Черкащині. Делегація у складі керівництва Академії, відомих науковців – істориків та українознавців побувала в Умані з тим, аби запропонувати місту встановити тут пам’ятники героям «Коліївщини» - Івану Гонті та Максиму Залізняку. Один з пам’ятників планується подарувати місту, інший – встановити на території Уманського Національного дендрологічного парку «Софіївка». Останнє місце вибрано не випадково. Як зазначив Георгій Щокін під час відвідин Софіївського заповідника, саме тут знаходиться зосередження українського духу (адже скільки сил та крові українського народу покладено на створення цього парку). Попередньої домовленості про встановлення пам’ятника Гонті та Залізняку на території «Софіївки» досягнуто між головою Наглядової Ради МАУП Георгієм Щокіним та директором Національного дендрологічного парку «Софіївка» Іваном Косенком.

Поділитися посиланням: