Про Академію

Меню

Фізики почали повторні досліди з перевищення швидкості світла

28 Червня 2016 14:15

Експеримент по посилці пучків нейтрино з Швейцарії в Італії, призвів до сенсаційних результатів, тепер повторюється з іншими початковими умовами. Вчені мають намір або переконатися, що мають справу з перевищенням константи, або знайти помилку в підрахунках.

Нагадаємо, у вересні 2011 року міжнародна команда вчених оголосила, що нейтрино, що посилаються крізь земну кулю з Церну в лабораторію Гран-Сассо, прибувають в детектор на 60 наносекунд раніше, ніж належить по теорії, тобто рухаються швидше світла у вакуумі (хоча сама величина цього перевищення виявилася дуже мала).

Заява послідувала після двох років дослідів і кропіткої роботи з відсіювання усіх можливих похибок у вимірах. Тим не менш залишається шанс, що якусь похибку експериментатори не врахували.

Розкрити істину дуже важливо, так як навіть скромне перевищення знаменитої константи призведе до необхідності перегляду ряду теорій про будову світу.

«Кілька днів тому фізики почали відправляти з Церну в Гран-Сассо нові пучки нейтрино», — наводить BBC News слова директора Церну за дослідженнями Серджіо Бертолуччі (Sergio Bertolucci).

Важливо відзначити, що вчені не можуть виміряти час пробігу між двома науковими установками кожної частки окремо. Свої цифри фізики отримують після статистичної обробки результатів величезного числа подій – відправлення імпульсу і його детекції.

Щоб підвищити точність вимірювань, у новій серії дослідів, яка триватиме до листопада, вчені використовують набагато більш короткі нейтринні імпульси тривалістю до 1-2 наносекунди з паузою по 500 наносекунд між ними. Раніше кожен імпульс тривав 10 мікросекунд, причому прилади розрізняли його початок і кінець.

Тим часом за результатами попереднього циклу досліджень, починаючи з вересня, вже випущено понад 80 наукових праць: в одних статтях вчені пропонують пояснення ефекту, а в інших — повідомляють про проблеми, які тягне за собою таке перевищення.

Поділитися посиланням: