Меню

Кобза – душа українського народу

25 Квітня 2006 14:26
          Серед чудової і самобутньої культури нашого народу кобзарське мистецтво займає особливе місце. Здавна кобзарі, яких часто називали народною совістю, шанувалися в Україні. Послухати пісні та думи під звуки, що линули від струн чарівного інструменту завжди збиралася сила-силенна народу... Через десятиліття поневірянь та забуття кобзарське мистецтво поступово повертається в Україну і міцно вплітається у повсякденний її музичний побут і концертне життя.
          Кобза-бандура давній музичний інструмент. Відомо, що ще в ХІ столітті вона була поширена на території Київської Русі. Кобза і бандура – це різні інструменти. Та упродовж століть їх удосконалювали і змінювали, і зрештою вони цими словами починають називати один і той же інструмент. З появою професійних творчих колективів та розвитком кобзарського мистецтва виникає потреба удосконалення кобзи-бандури. За її поліпшення беруться знані кобзарі-бандуристи й майстри-винахідники Василь Ємець, Гнат Хоткевич, Володимир Кабачок...
          Та особливого успіху на цій ниві здобуває Олександр Корнієвський із поліського містечка Корюківки, що на Чернігівщині. Ще 1906 року майстер першим хроматизував бандуру і увійшов в історію народних музичних інструментів як видатний конструктор і виконавець-віртуоз. Навіть попри своє чвертьстолітнє заслання за «пропаганду» бандури, до кінця життя майстер не полишав своєї улюбленої справи. В його майстерні народилось близько 180 бандур. І кожна з них – шедевр! Їхні звуки гули в найвіддаленіших куточках і культурних осередках країни, а тепер лунають по всьому світу.
          Імя Олександра Корнієвського знане з-поміж виконавців-професіоналів й аматорів-бандуристів. Відомими були не тільки його інструменти, але і його школа гри. В репертуарі Олександра Самійловича налічувалось понад 200 творів. Це – народні пісні й танці, думи, навіть музика з опер «Наталка Полтавка» й «Запорожець за Дунаєм».
          Музичні інструменти Олександра Самійловича часто «прописувалися» в ансамблях, капелах й оркестрах. Його роботи отримали високе визнання фахівців. На бандурах Корнієвського грали кобзарі Терентій Пархоменко й Семен Власко, Євген Адамцевич та Андрій Бобир, Олексій Чуприна й Віктор Лісовол. Вчився у майстра-віртуоза його виконавської манери відомий нині кобзар-лірник Василь Нечепа.
          Цього року виповнюється сто літ, як забриніла в руках Олександра Корнієвського перша виготовлена ним бандура для Терентія Пархоменка. З нагоди ювілею, в Міжрегіональній Академії управління персоналом видано книгу «В рокотанні-риданні бандур», присвячену світлій памяті майстра бандур і кобзаря-віртуоза Олександра Корнієвського. Нещодавно в МАУП відбулася презентація книги та святковий концерт.
          «Кожен народ має свою душу, що відрізняє його від інших народів, - зазначив під час презентації ректор МАУП Микола Головатий. – Ми в Академії ставимо завдання не просто вчити спеціальності, дати диплом. Ми хочемо, щоб діти, які закінчують Міжрегіональну Академію управління персоналом, стали українцями в повному розумінні цього слова. Україна не мислима  без своєї мови, культури; немислима вона і без таких людей, як Олександр Корнієвський, що все своє життя, своє серце віддав Україні, її народові. Ми повинні пам’ятати таких людей, і їхнє життя повинно стати прикладом для нас. Тільки тоді ми зможемо називатися нацією».
          Автори-упорядники книги – Микола Шудря та Василь Нечепа – висловили вдячність керівництву Академії та персонально її президентові – Георгію Щокіну – за підтримку під час підготовки та видання книги.
          Розпочався концерт показом фільму «В гостях у маестро» про творця сучасної бандури Олександра Корнієвського. Народний артист України, лауреат Шевченківської премії Анатолій Паламаренко зачитав уривки з щойно виданої книги – спогади майстра про своє нелегке життя, те, як народжувались перші кобзи-бандури, ліри, арфи, скрипки, цимбали...
          У виконанні відомого кобзаря-лірника, лауреата Державної премії ім. Т. Шевченка Василя Нечепи прозвучали пісні та думи. Також виступили перед присутніми студенти Національної Музичної Академії Олександр Карацуба та Роман Нечепа, скрипаль Кирило Стеценко та арфістка Світлана Сніжко.
          Під час концерту було представлено виставку музичних інструментів неперевершеного музичного майстра та кобзаря-віртуоза О. С. Корнієвського.


   

   




Музичні інструменти купити синтезатор - продаж професійних синтезаторів
Поділитися посиланням: