Новруз: історія і сучасність
Новруз є найдавнішим землеробським святом, його походження пов'язано з виникненням землеробського календаря. Новруз відзначався ще три тисячоліття тому за сонячним календарем – 21 березня – в день весняного рівнодення. Це, мабуть, та дещиця знань, яка є у кожного, хто не пов'язаний із цим святом безпосередньо. А якщо копнути глибше – звідки пішло це свято, як його відзначали, і, перш за все, в чому його суть – про це та багато іншого нам розповів студент четвертого курсу УАІМВЛ Мохаммад Азім Мохаммаді з Афганістану.
Азіме, розкажіть, що-небудь цікаве.
«Навруз» з древнього фарсі перекладається як «Новий день», а означає початок нового року - це коли зима відходить, а все живе на землі оживає, молодшає, природа зеленіє. У цей день земля і все живе звільняється від холодних обіймів зими, у всіх святковий настрій, і я хочу привітати всіх з цим привітним східним святом!
Щось не дуже схоже, що зима поступається весні своїм місцем! Це ж дуже древнє свято...
Так, Новруз, як свято, відомий ще з дозороастрійскіх часів, тобто, його відзначали ще до VII століття до н.е. У державі Ахеменідів (VI-IV століття до н.е.) і Сасанідів (III-VII століття н.е.) Новруз вважався головним святом. Давньогрецький історик Страбон пише про це свято: «У найдавніші, давні часи і по сьогоднішні жителі Межиріччя (Сир-Дар'ї та Аму-Дар'ї) збираються в цей день в Храмі вогню. Це найшанованіше свято, коли торговці закривають свої крамниці, ремісники припиняють роботу, всі веселяться, пригощають один одного тими напоями та стравами, яких торкнувся вогонь ».
Судячи з усього, свято загальнонаціональне, а звідки це свято пішло?
Вважається, що походження свята – давньоіранське, пов'язане з культом Сонця і ім'ям легендарного пророка Заратуштри. Найстаріше джерело, де згадано святкування Новруза – це священна книга зороастризму «Авеста». За переказами, в VI в. до н.е., коли Заратуштра розмовляв з Ахура Мазда і Кей Хосров і піднімався на троні в повітря, розподіляючи частки щастя людям, цей день назвали «Днем Надії».
Так у світі повелося, що з будь-якими нововведеннями обов'язково йде зміна суспільного укладу, чи були введені якісь реформи?
Так, в 272-273 р.р. Хормуздом, сином Шапура, була проведена реформа календаря, завдяки якій Новий рік, або, як його тоді називали, Новий День – Наусард (Согдійської), Наусарджі (Хорезмська), Науруза (перське), повинен був починатися, коли сонце входило в зодіакальний знак Овна. До реформи Хормузда місяць мав 30 днів і ділився на 6 п’ятиденок, і Новий рік відзначався протягом усього місяця, але, в залежності від соціального стану, в різні дні. В першу п'ятиденку святкували царі; у другу – благородні; у третю – царські слуги; у четверту – челядь; у п'яту – ремісники і торговці; в шосту – селяни. Після реформи Новий рік став відзначатися один раз на рік протягом 6-ти днів. У 1-й день цар оголошував, що буде «сидіти для блага людей» (виконуючи прохання простих людей), у 2-й день він приймав дехкан – землевласників, в 3-й – вершників і мобедов (воїнів елітного підрозділу та представників духовенства) , в 4-й – членів сім'ї (крім синів), в 5-й – брав синів, а в 6-й – тільки тих, кого вважав гідним свого товариства.
Досить цікаві нововведення ... Але ж історія походження свята на цьому не закінчується?
Як зазначено в «Новрузнаме» («Книзі про Новруз») Омара Хайяма, історія походження Новруза сягає часів одного з найдавніших у світі перського царства – Пешдодіен. Традиція пов'язує Новруз з ім'ям легендарного Джамшида, якому присвячено чимало рядків і в епічній поемі Фірдоусі «Шахнаме». У «Шахнаме» говориться, що золотим століттям було для людей сімсотрічний царювання Джамшида. Це він навчив людей носити одяг з тканини замість звіриних шкур, розділив їх за професіями і станам, упорядкував закони і правила, за якими мають жити люди. У «Авесті» говориться, що він запалив у Хорезмі перший по святості вогонь зороастризму, вогонь жрецтва - Атур-Фарибаг. Коли Джамшид побудував собі трон з чистого золота (за легендою, це був перший трон в історії людини) і підняв його на найвищу гору під час сходу сонця, золото заблищало під сонячними променями і стало світити, немов сонце. Цей день назвали Новруз і стали святкувати його як початок нового року.
Омар Хаям досить цікава особистість ... Можливо, Ви розповісте щось з його книги про Новруз?
У «Новрузнаме» говориться: «Коли Джамшид осягнув цей день, він назвав його Новруз і ввів його в звичай як свято. Царі та інші люди пішли за ним». У поемі «Шахнаме» початок святкування Новруза також зв'язується з початком царювання Джамшида:
«... Немов Сонце небесних висот,
Сяяв повелитель прославлений той.
Сходився народ на його торжество,
Дивувався величі царя свого.
Джамшида, обсипавши алмазним дощем,
Назвали той радісний день Новим днем.
Те день був Ормазда, місяць був - Фарвардін.
Забувши про турботи, не пам'ятаючи журба,
Під гомін струни, за ковшами вина,
Вся знати бенкетувала, веселощів повна.
І люди те свято святої зберегли,
Як пам'ять про древніх владиках землі».
Йдучи своїм корінням в традиції стародавніх землеробів Близького Сходу і Центральної Азії, свято не тільки пережив арабське завоювання, але і став невід'ємною частиною культури багатьох народів, що сповідують іслам, в тому числі і афганців.
Новруз дуже вшановується мусульманськими народами, чому?
Як пояснює Біруні, чому Новруз вшановується мусульманами: «це день, який шанують ангели (бо в цей день вони створені з вогню) і пророки (бо в цей день було створено сонце) і шанують його царі (бо це перший день часу)». «У день рівнодення люди виходять на вулицю, веселяться, їдять якесь страву, виготовлене з просяної борошна, масла і цукру, - пише Біруні. - Ніхто в цей день не працює ».
Мабуть, вихідні дні шановані усіма народами!
Так, існує повір'я, що з приходом Новруза на землю спускаються добрі ангели (ферешта). Вони дарують людям достаток і благоденство, радість і надії. Але ангели, за легендою, обходили будинки, в яких зачаїлися ворожнеча і де забували прибратися до нового року. Звідси два дуже важливих ритуалу Новруза: по-перше, ретельне прибирання напередодні свята і, по-друге, необхідність забути ворожнечу і сварки. Адже той, кого переповнює ненависть, не може радіти.
Тобто, запорука щасливого святкування – чистота і мир в домі. А чи має якісь особливості святкування Новруза в Афганістані?
Звичайно, святкування Новруза має свої відмінні риси! В Афганістані це свято носить ще назву «Руз-е дехкан» – День селянина або «Руз-е Нехолишоні» – День посадки саджанців.
Жителі Афганістану по всій країні відзначають Новруз масовими гуляннями, готують різні страви та напої, а також займаються посадкою фруктових дерев у своїх садах і городах. Якщо говорити про дерева, то їх садять в міських центрах для озеленення та краси.
На Новруз в кожній афганській сім'ї накривається святковий стіл. Приблизно за два тижні до свята на блюдах висівають пшеницю або сочевицю. До свята їх зелені паростки повинні досягти 5-7 сантиметрів у висоту і стати прикрасою столу, символом народження нового життя, Нового року. У давнину кожна зі складових свята мала особливе значення для врожаю майбутнього року, для доль членів сім'ї. На дастархан ставилося дзеркало, запалювалися за кількістю членів сім'ї свічки, обов'язково подавалися великий святковий хліб або коржі, чаша з водою, в якій повинен був плавати зелений лист, чаша з рожевою водою, фрукти, горіхи, риба, півень, молоко, кисляк, сир , фарбовані яйця і т.д.
Чи мають всі ці атрибути який-небудь символічний характер або просто стара добра традиція?
Зараз ця символіка загублена, але традиція залишилася. В даний час, що стосується кухні, то в Новруз афганці в основному готують рис із зеленню і шпинатом, і м'ясо на обід і вечерю. Кожна їжа має символічне значення. Наприклад, рис – зерна і хліб, щоб новий рік був багатим хлібом і зернами. Їжа, приготована із зелені і шпинату, означає, щоб весь рік був зеленим і родючим, а страви з м'яса – щоб худоби було багато і завжди на столі була їжа з м'ясом. А ще Афганці готують на Новруз «хафтмева» (компот із 7 компонентів – ядра волоських горіхів, абрикос, яблуко, слива, мигдаль, фісташки мигдаля, темний і світлий родзинки, сенджет) (сім видів продуктів, назви яких у перській починаються на букву С : яблука, часник, оцет, гриби, сенджет, паростки зернових, саманак).
Символом Новруза і нового року ще є саманак. Про те, як з'явився саманак, існує кілька легенд.
Легенди – це дуже здорово. Повідаєте хоча б одну?
Звичайно! «Давним-давно жила жінка, у якої було двоє синів-близнюків. Одного разу, не знаючи, чим нагодувати голодних дітей, вона нарвала трави, яка росла неподалік (а це і була проросла пшениця), поклала її в казан, налила туди води, кинула камінь, розвела вогонь і стала варити юшку. Вона дуже довго розмішувала вміст казана, діти в очікуванні їжі заспокоїлися і заснули. Яке ж було її здивування, коли до ранку наступного дня ця трава з водою перетворилися на густу кашу, якою вона змогла досита нагодувати своїх дітей».
Ось бувають в житті несподівані повороти! А як щодо офіційного святкування свята?
У північній провінції Афганістану, Балх, офіційно святкування Новруза влади починають підняттям прапора над могилою одного з пророків мусульман - Хазрат-і-Алі, яка знаходиться в самому центрі міста Мазар-і-Шаріф. Підняття прапора (або Джанда) полягає в піднятті довгого стовпа, до якого прив'язано безліч тропічних різнокольорових матеріалів. Люди спершу прив'язують до стовпа міцні мотузки, і натовп своєї колективної силою піднімає його над могилою Хазрат-і-Алі. Вважається, що якщо стовп вдається легко підняти, то рік видасться легкий. А якщо стовп піднімуть з труднощами, то новий рік буде важким. Подібне святкування відбувається і в деяких інших провінціях Афганістану. На честь свята Новруз будуть загальнонародні танці, запрошені артисти не тільки місцеві, але й з сусідніх країн. Саме цікаве – це виставка з продажу різних фруктових саджанців та квітів, спеціальні концерти для школярів і вчителів.
В Афганістані за часів правління талібів це свято було заборонено. Таліби пригрозили, що ті, хто не послухається заборони, будуть вважатися невірними. «Міністр із заохочення чесноти і придушення гріховності» уряду Талібану заявляв, що істинні мусульмани повинні ненавидіти це свято, оскільки воно йде від невіруючих. Після повалення режиму Талібан Новруз було повернуто мешканцям Афганістану.
З Азімом Мохаммаді спілкувалася
Юлія Цесаренко