Про Академію

Меню

Придумані назви двом умовним елементам таблиці Менделєєва

29 Червня 2016 22:06

Російські та американські вчені з Об'єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД) і Ліверморської національної лабораторії (LLNL) запропонували назви для двох елементів таблиці Менделєєва, синтезованих близько десяти років тому.

Досі носили лише умовні назви – унунквадий (114) і унунгексий (116). Тепер вчені запропонували назви флеровиум (символ Fl) для 114-го елемента і ливермориум (символ Lv) для 116-го елемента, повідомляють "Вести".

Перше назву дано на честь радянського фізика-ядерника Георгія Миколайовича Флерова, у лабораторії якого були синтезовані перші ізотопи 114 елемента. Флеров заснував ОІЯД в Дубні, відкрив спонтанне ділення ядер урану, брав участь у першому синтезі 103-106 елементів таблиці хімічних елементів.

Назва ливермориум запропоновано на честь Ліверморської лабораторії каліфорнійського міста Лівермор, в якому вона розташована. Американські вчені з LLNL пишуть, що вони брали участь у синтезі декількох надважких елементів, у тому числі і 116 елемента, у Дубні.

Фізики бомбардували іонами кальцію мішень з кюрію. В результаті були отримані ядра 116-го елемента, які пізніше розпалися до ядер 114-го елемента. В окремому експерименті унунквадий був отриманий шляхом обстрілу іонами кальцію мішені з плутонію.

Отримуючи 114-й і 116-й елементи, фізики сподівалися дістатися до теоретично передбаченого "острова стабільності". Ізотопи належать йому елементів повинні були мати більшу стабільність, а значить, володіти великим часом життя.

У червні 2011 року Міжнародний союз теоретичної і прикладної хімії (IUPAC) визнав відкриття найважчих елементів таблиці Менделєєва, обумовивши, що підтвердження вимагає додаткових досліджень.

Нові "імена" будуть схвалені не раніше ніж через п'ять місяців. Цей час дається іншим науковцям та всім бажаючим на те, щоб залишити свої коментарі щодо запропонованих назв і символів, відзначається в публікації.

114-й і 116-й елементи відкрили російські та американські вчені в результаті експериментів, проведених в 2004 і 2006 роках. Обидва ці елементи дуже нестабільні і перед розпадом проіснували менше секунди.

Елемент під номером 114 був вперше синтезований в грудні 1998 року шляхом бомбардування ядрами кальцію-48 мішені з плутонію-244, а 116-й елемент - в липні 2000 року шляхом бомбардування ядрами кальцію-48 мішені з кюрію-248, повідомляв сайт Nanonewsnet.ru.

Заступник директора ОІЯД Михайло Іткіс повідомляв журналістам навесні, що російські фізики хотіли б 114-й елемент назвати в честь Георгія Флерова - флеровій, а другий - московій: на честь Московської області. До речі, московієм російські вчені пропонували назвати і елемент 118, відкритий ними пізніше.

Поки ще не мають власних назв 113-ї, 115, 117-й і 118-й елементи таблиці Менделева. Вони давно відкриті, але їх виявлення ще не було підтверджено через брак доказів. Всі ізотопи були отримані в малій кількості і мають дуже короткі періоди напіврозпаду. Синтез надважких елементів вчені продовжують.

На Землі хімічні елементи важче урану, що має порядковий номер 92 в таблиці Менделєєва, не зустрічаються, так як є радіоактивними, і їх ядра вже розпалися за більш ніж чотири мільярди років земної історії. Всі елементи важче урану синтезуються в спеціальних реакторах і в прискорювачах при зіткненні ядер інших елементів.

З середини минулого століття фізики-ядерники всього світу шукають так званий "острів стабільності" надважких елементів. Ядра всіх надважких елементів дуже нестійкі і розпадаються на більш дрібні частинки ядра і за лічені частки секунди.

Однак у 1950-60-х роках фізики розробили теорію, згідно з якою ядра деяких надважких елементів можуть мати особливу конфігурацію, дозволяє їм існувати хвилини, години, дні і місяці. Деякі вчені переконані, що надважкі елементи можуть бути стабільними навіть протягом мільйонів років.

Поділитися посиланням: