Розкрита таємниця гіпнозу

29 Червня 2016 22:05

Вчені вперше отримали фізіологічне доказ існування гіпнотичного трансу 

Майже сто років гіпноз був оточений міфами. Ентузіасти доводили: гипнотизируемый впадає в особливе - змінений стан свідомості. Точно зафіксувати його, підтвердити за допомогою вимірювань, однак, було досить складно. Показники електричної активності мозку за допомогою ЕЕГ змінювались навіть тоді, коли чоловік був у звичайному стані.

Скептики ж переконували, що під гіпнозом мозок працює як завжди. Просто творить більше фантазій. І з допомогою гіпнотичних наказів неможливо запросто влізти в нашу черепну коробку і щось там змінити.

Що ж відбувається під час навіювання?

За розгадку таємниці гіпнозу взялася група експериментаторів з університетів Шевде (Швеція) і Турку (Фінляндія). І виявилося, що ентузіасти були праві. Вперше було отримано фізіологічне доказ існування гіпнотичного трансу: скляний погляд. Це коли очі широко відкриті, а погляд застиг.

Добровольцем стала фінка 43 років, абсолютно здорова, тільки легко піддається будь-якому вселянню. Дослідники знімали на камеру руху її очей. А щоб виключити довільну вплив жінки на досвід, вчені пропонували їй ряд зорових завдань. Наприклад, показували «окорухові» малюнки, під час виконання яких зазвичай спостерігається автоматична реакція очей. У підсумку три різних тесту показали, що під гіпнозом зіниці жінки ставали менше, вона починала блимати повільніше і до того ж в десять разів рідше. Коли її просили стежити за рухомою точкою на екрані, погляд переміщався не плавно, а короткими «стрибками».

Оскільки людина не здатна виробляти подібні дії свідомо, вчені зрозуміли, що вони отримали безпомилкові докази зміненого стану свідомості. Для закріплення своїх висновків дослідники дали ще чотирнадцяти добровольцям такі ж завдання, попросивши їх вести себе природно, а потім спробувати «зіграти» стан гіпнозу. Нікому не вдалося навіть наблизитися до поведінки тієї жінки.

Вимір електричної активності мозку фінки також показало, що відбувається щось незвичайне. Наприклад, одного разу різко ослабла зв'язок між лобової часток і іншим мозком. В інший раз праве півкуля раптом стало більш активно працювати.

Тепер вчені збираються розгадати інший секрет гіпнотизерів: як під дією навіювання люди перетворюються в інших особистостей? Такі чудеса свого часу показував відомий гіпнотизер Володимир Райков. Одного разу він вселив добровольцеві, звичайному робітникові, що той - відомий шахіст Поль Мерфі, який жив у середині XIX століття. Ця людина нічого про Мерфі не знав. Однак при грі з відомим шахістом Михайлом Талем в стані «Мерфі» грав як людина, розряд якого вище, ніж був до і після гіпнозу. І головне - придбав риси характеру і манеру поведінки Мерфі: став агресивним, рішучим і навіть вимагав великих гонорарів. Якщо поліпшення результатів гри можна пояснити тим, що людина перестає сумніватися у своїх діях і концентрується на вирішенні завдання, то копіювання манери поведінки незнайомої людини залишається незрозумілим для вчених.

ПИТАННЯ РУБА

Чи Не небезпечно чуже навіювання?

Гіпнотизер Дмитро Домбровський:

- Гіпноз - абсолютно безпечний. Навіть у стані трансу людина не стане робити те, чого ніколи не став би робити в звичайному житті, наприклад роздягатися на людях. У гіпнозі проявляється тільки те, на що дійсно ми здатні. Крім того, це чудодійний навіювання показує, який потенціал криється в кожному з нас. Мене часто запитують: зберігаються ті здібності, які проявилися у людини під час гіпнозу, після сеансу? Справа в тому, що під час навіювання ви бачите себе ніби зі сторони. А після сеансу у людини залишається тільки пам'ять про те, що він проробляв. Тому йому самому належить вирішити - розвивати йому «прокинувся» талант чи ні?

Гіпнотизер - це людина - маніпулятор?

Майстер психологічних етюдів заслужений артист Росії Юрій Гірський:

- Справжній гіпнотизер вміє цілеспрямовано і майстерно керувати поведінкою як окремої людини, так і цілого натовпу. Це може бути не тільки артист або медик, але і політик або шахрай. А є і гіпнотизери-маніпулятори, використовують особливі властивості психіки.

Поки що немає чіткого визначення гіпнотичних станів - треба дотримуватись практики цивілізованих суспільств. Там давно публічна демонстрація дослідів гіпнозу неприпустима. Індивідуальні сеанси можуть проводитися тільки висококваліфікованими спеціалістами. А так званий естрадний гіпноз треба розглядати як одну з форм садизму або психічного тероризму. І у нас до певного періоду така практика була.

Піддаєтеся ви гіпнозу - пройдіть тест:

Подивіться в центр квадрата і круга, а потім на стіну або у стелю. Якщо все закрутилося - ви піддаєтеся гіпнозу.

Поділитися посиланням: