Про Академію

Меню

Спростована містична природа передсмертних переживань

28 Червня 2016 14:14

Британські дослідники прийшли до висновку, що так звані передсмертні переживання не мають містичної природи, а є "проявом збилися з шляху нормальних функцій мозку", повідомляє BBC.

Предсмертными переживаннями називаються відчуття, випробовувані людиною в процесі вмирання. Про них знають в основному за розповідями людей, що побували в стані клінічної смерті і вижили. Найбільш частими з описаних переживань є політ в тунелі світла, відчуття "божественного блаженства" і зустріч з померлими родичами.

Психологи з Единбурзького університету та Ради з медичних досліджень в Кембриджі провели детальний аналіз існуючих описів і досліджень передсмертних переживань і не виявили в цих відчуттях нічого незрозумілого фізіологічними причинами.

"Наш мозок чудово вміє нас дурити", - прокоментувала зроблені висновки дослідник Керолайн Уотт (Caroline Watt). На думку вчених, всі типові передсмертні переживання мають біологічну природу і можуть бути викликані спробою психіки надати сенс масштабним незвичайним відчуттям, викликаним травмуючим подією.

Зокрема, нещодавнє швейцарське дослідження показало, що такі відчуття, як політ над власним тілом і в світному тунелі можуть бути відтворені у штучно невмирущого людини. Для першого досить електростимуляції правого скронево-тім'яної з'єднання мозку, а для другого – перевантажень зразок випробовуваних пілотами надзвукових літаків.

Американські вчені підтверджували, що "світло в кінці тунелю" може виникати при поганому кровопостачання очей.

Відчуття блаженства і інших сильних емоцій, а також ілюзії і галюцинації нескладно пояснити вивільненням ряду нейромедіаторів, особливо норадреналіну, дофаміну і серотоніну. Ці відчуття можна відтворити прийомом психоактивних речовин, що нерідко викликає зловживання ними.

Дослідники також згадали, що усвідомлення власної смерті може з'являтися і в її відсутність і відоме як синдром Котара, або синдром "ходячого мерця". Воно може виникати при деяких психічних захворюваннях, травмах, а також, наприклад, при тифі або розсіяному склерозі.

У звіті про дослідження, опублікованому в журналі Trends in Cognitive Science, колектив вчених підсумував: "Накопичені наукові дані підказують, що всі аспекти передсмертних переживань мають нейрофізіологічної або психологічну основу".

Поділитися посиланням: