Травень вшановує матерів

29 Травня 2008 12:32

Львівський інститут МАУП наполегливо працює над відродженням традицій українського народу. Директор інституту Любов Лелик справедливо вважає, що без патріотичного, національно свідомого стрижня заледве чи можна виплекати справжнього фахівця, здатного давати адекватні відповіді на виклики складного сучасного світу. Тому й налаштовує відповідно і колектив викладачів, і студентський загал. У такий спосіб підготовано наприклад дві чудові концертні програми, зокрема до Дня матері.

Як ми вже розповідали в попередньому числі, юні декламатори і співаки зі Львівського інституту МАУП втішили своєю творчістю працівників 4-ої міської комунальної поліклініки Львова, що на Сихові. Професор ЛІ МАУП Марія Слободян нагадала поважному зібранню про корені свята. «День Матері має тисячолітню історію, — наголосила Марія Іллівна. — Здавна воно відзначалось як свято жінок – мироносиць. Вперше, як День Матері, його почали відзначати у 1910 році заклопотанням американки Анни Джарвіс, у якої передчасно померла мати. Саме ця сумна подія спонукала її до того, щоб відзначати це свято, яке сьогодні відзначається у багатьох країнах. Адже рівень культури людства, окрім усього іншого, визначається і його ставленням до жінки та матері.

У Галичині вперше Свято Матері урочисто відзначили 12 травня 1929 року за ініціативою Союзу Українок. Згодом воно поширилось по всій Україні і щорічно відзначалось у другу неділю травня. В Україні Свято Матері постало на національному ґрунті і має яскраво виражений національний колорит. У Галичині, як і по всій західній Україні, з 1939 року, тобто з часу встановлення тут радянської влади, аж до проголошення Незалежності України це свято не відзначалось… У травні 1991-го в Україні знову відродився наш стародавній звичай вшановувати рідних матусь.
Для української родини традиційно характерна велика роль жінки і передусім Матері. Зі смертю чоловіка саме вона виступала на перший план, ставала главою сім’ї навіть тоді, коли вдруге виходила заміж. Образ матері-удовиці, розсудливої, доброї і водночас суворої господині яскраво змальований у класичній українській літературі.
Учасників концертної групи проректор запросила виступити у Києві перед студентами МАУП. Гадається, цілком слушно.

Українська жінка брала активну участь у всіх справах родини не лише після смерті чоловіка, а й за його життя. Народна приказка говорить: «Чоловік хату тримає за один кут, а жінка — за три». У давнину, коли у Європі панував патріархат, в Україні було можливим сватання дівчини до парубка. В українській родині було прийнято звертатись до матері на «Ви».

Образ матері у нас, українців, триликий: це мама кожного з нас, Матір Божа і Україна – мати, яку ми ще називаємо Ненькою. В українській народній пісні співається: «Ой маю я три матері та всі три хороші». Шанує Матір і Церква, яка призначила багато днів на почитання Пресвятої Діви Марії. Місяць травень увесь, власне, присвячений їй».
Медики тепло привітали студентів. Під час виконання окремих концертних номерів дехто відверто плакав, не приховуючи розчулення, а профспілковий комітет спромігся матеріально заохотити юних артистів — майбутніх висококласних фахівців. До слова, кожному учасникові урочистого концерту коштом депутата Львівської обласної ради Володимира Кожана подаровано ошатно видану книгу «Тарас Бульба» Миколи Гоголя українською мовою. На День медика тут знову чекають студентів, з якими встигли заприятелювати.

Проректор з регіональної роботи, директор Всеукраїнського університету МАУП, к.е.н., доцент Людмила Гурч назвала Львівський інститут МАУП одним з кращих підрозділів Академії за багатьма показниками. Надзвичайно тепло поздоровила усіх з Днем Матері, — рідну матір буковинка пані Людмила втратила 17-річною дівчиною…

Поділитися посиланням: