Про Академію

Меню

Три нових елемента внесені в таблицю Менделєєва

28 Червня 2016 14:12

Генеральна асамблея Міжнародного Союзу теоретичної і прикладної фізики (IUPAP) схвалила назви для трьох нових хімічних елементів 110, 111 і 112. Ними стали дармштадтиум (Ds), рентгениум (Rg) і копернициум (Cn) – тепер вони офіційно включені в таблицю Менделєєва і знати їх доведеться кожному школяреві.

Генеральна асамблея, до якої входять 60 представників різних країн, затвердила імена елементів 4-го листопада на конференції Інституту фізики в Лондоні.

Незважаючи на те, що таблиця Менделєєва поповнюється цими елементами тільки зараз, відкриті вони були досить давно. Дармштадиум і рентгениум були отримані ще в 1994 році, копернициум – двома роками пізніше. Через кілька років після першого відкриття існування елементів повинно бути доведено – це сталося у 2001 та 2009 роках відповідно. І лише після цього відбувається процедура отримання елементами офіційних назв.

Перший елемент був названий традиційно – на честь міста Дармштада, де розташований Центр Гельмгольца, в якому він був вперше отриманий. Рентгениум отримав ім'я нобелівського лауреата, вперше зафіксував рентгенівські промені в 1895 році. Третього елементу присвоєно ім'я видатного астронома XVI століття Миколи Коперника.

Порядкові номери від 113-го до 118-го в таблиці вже зайняті, проте елементи ще чекають, поки їх назвуть. Так, в даний час ведуться суперечки щодо офіційних назв для 114-го і 116-го елементів, які ще в 1998 і 2000 роках синтезовані російськими вченими в Об'єднаному інституті ядерних досліджень (ОІЯД), розташованому в підмосковній Дубні.

Американські фізики запропонували назвати їх на честь художника і винахідника епохи Відродження Леонардо да Вінчі, фізика і астронома Галілео Галілея, або на честь Ливермольской лабораторії - національної лабораторії Міністерства енергетики США в Лівермора, штат Каліфорнія. Російською стороною було раніше запропоновані назви флеровій (для 114-го елемента) – на честь основоположника російської школи синтезу надважких елементів Георгія Флерова, а для 116-го - московій, на честь Московської області.

Після завершення переговорів обидві сторони повинні запропонувати в Союзі по одному назви для двох елементів, після чого організація розішле цю пропозицію з національним комітетам на узгодження – вчені всіх країн повинні переконатися, що милозвучні назви на всіх мовах.

Поділитися посиланням: