Про Академію

Меню

Вчені стверджують, що мозок людини мислить упереджено

29 Червня 2016 22:05

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Neuroscience, дозволяє припустити, що мозок чудово обробляє гарні звістки про майбутнє. Однак у деяких людей при цьому практично ігнорується все негативне — залишається тільки позитивне сприйняття світу. Автори публікації також кажуть, що оптимізм, дійсно, має важливі переваги для здоров'я. Вчені з Університетського Коледжу в Лондоні заявляють, що близько 80% людей є оптимістами, навіть якщо вони самі себе не відносять до таких.

При оцінці рівня оптимізму було обрано 14 добровольців, яким проводилося сканування мозку. Кожному учаснику пропонувалося оцінити ймовірності 80-ти різних «поганих подій» — включаючи розвиток раку і розлучення. Потім їм повідомлялося, наскільки ймовірні такі події для них в реальності. Наприкінці сесії учасників знову просили оцінити ймовірності. Для оптимістів була відзначена помітна різниця в оновлених оцінках, в залежності від того, хороша чи погана новина мала місце в реальності.

Керівник дослідження, д-р Тэйли Шаро, наводить приклад ризику появи раку, що дорівнює 30%. Якщо пацієнт вважав, що його ризик дорівнює 40%, то в кінці експерименту вони давали оцінку, рівну 31%, говорить вона. Але якщо пацієнти спочатку припускали, що у них ризик появи раку дорівнює 10%, то вони трохи збільшували ризик в кінці експерименту — «трішки піднімали показник, але не набагато».

Коли новини мали позитивний характер, у всіх людей відзначалася підвищена активність у фронтальних частках мозку, які пов'язані з обробкою помилок. При отриманні негативної інформації, найбільш оптимістичні люди мали найменшу активність фронтальних часток, а найменш оптимістичні — найбільшу. Це дозволяє припустити, що мозок сам вирішує, що він хоче почути.

Д-р Шаро каже: «Повідомлення про те, що куріння вбиває, не працює, якщо люди оцінюють свої шанси на появу раку, як невисокі. Ймовірність розлучення становить 50%, але люди не думають, що це так конкретно для них. Це — фундаментальна упередженість мозку». Невролог з Університету Кардіффа, д-р Кріс Чамберс, говорить: «Це дуже вражаюча робота. Для мене дана робота висвітлює те, що стає все більш ясним в неврології, а саме, той факт, що важливою частиною функцій мозку в процесі прийняття рішення є порівняння припущень з реальністю. Іншими словами, усі люди є „вченими“ у своїй сутності».

«І, незважаючи на складність цих природних мереж, мозок іноді приходить до помилковим, і надмірно оптимістичним відповідей, незважаючи на представлені свідоцтва». Оптимізм надає благотворний вплив на здоров'я. Обстеження майже 100 000 жінок показало, що серед оптимістів більш низький ризик смертельних випадків в результаті серцевих нападів. Але, як зазначила д-р Шаро, «негативним аспектом в даному випадку є те, що ми недооцінюємо ризики».

Поділитися посиланням: