Про Академію

Меню

Розробили нову модель «поведінки» темної матерії

28 Червня 2016 14:18

Група вчених під керівництвом Метта Уокера (Matt Walker) з Гарвард-Смітсоніанського центру астрофізики (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), США, розробили нову модель «поведінки» темної матерії, повідомляє Space.com.

У новому дослідженні вони розрахували розподіл маси матерії між двома карликовими галактиками. Зазвичай модель «холодної темної матерії» описує її характеристики у більшості можливих випадків. Однак вона не застосовується до карликових галактик, де кількість темної матерії виявляється вище, ніж передбачалося. Результати дослідження опубліковані в The Astrophysical Journal.

Вчені досліджували поширення темної матерії в сузір'ях печі й Скульптор. Згідно існуючої моделі, більшу кількість темної матерії повинно перебувати в центрі обох сузір'їв. Однак дослідники з'ясували, що речовина рівномірно розподіляється по всій території об'єктів. «Якщо уявити, що карликова галактика - це персик, то темна матерія повинна бути кісткою в її центрі. Однак перші із досліджених нами галактик є персиками без кісточок», - пояснив Хорхе Пеньяруббиа (Jorge Peñarrubia) з університету Кембриджу (University of Cambridge), Великобританія.

Карликові галактики як не можна краще підходять для проведення подібних вимірів - вважається, що вони майже повністю складаються з темної матерії. Всього 1% речовини в них становить нормальна матерія, з якої формуються зірки. Для того, щоб обчислити розподіл темної матерії, вчені спостерігали за рухом від 1500 до 2500 тис. видимих зірок. Це показує гравітаційну силу, з якою на них впливає темна матерія.

Не так давно вчені з Чиказького університету, США, зафіксували можливі ознаки взаємодії звичайної матерії з темною матерією в ході експерименту під назвою COGENT. Якщо конкретніше, йдеться про можливе виявлення вимпов (WIMP, Weakly Interacting Massive Particle - «слабовзаимодействующая масивна частинка») - теоретично передбачених частинок, які є основними компонентами невидимої темної матерії, на яку припадає до 83% маси Всесвіту.

13 років тому в Італії проводився аналогічний експеримент DAMA/LIBRA, і він дав аналогічні результати. Але тоді багато фізики визнали їх випадковістю. Однак після експерименту чиказьких фізиків, результати якого вони представили на зустрічі Американського фізичного товариства (American Physical Society) в Каліфорнії, число скептиків у науковому світі помітно поменшало.

Поділитися посиланням: