Про Академію

Меню

Вчені зафіксували "серцебиття" планети

28 Червня 2016 14:19

Рідкісне явище природи нещодавно вдалося зафіксувати з допомогою гидрофонов, що використовувалися раніше в системі стеження за радянськими атомними субмаринами. Деякі вчені вважають, що донна активність — це свого роду «серцебиття» планети. Виявлений процес впливає на химическbй склад морської води, на відкладення цінних металів, у тому числі і золота, і т. д.

Мова йде про якоїсь субстанції, схожої на вулканічну лаву, повільно витікає з надр планети і расползающейся по океанському дну.
Але все це відбувається в темряві глибокої ночі, в недосяжному підводному царстві, захищеного від цікавих очей убивчим тиском багатьох тонно-кілометрів. Ось чому ці процеси мало вивчені і здаються нам загадковими.

Тріщини на дні океану як би пульсують періодичними викидами гарячої магми, протяжність таких ращелин — 80-90 тис. км
Виверження лави з кратерів вулканів становлять лише десяту частину від загальної маси лави, все інше вивергається саме і расселин. Цієї лави вистачило б, щоб щорічно покривати всі дороги Америки триметровим шаром гірської породи.
Останні роки дослідники стали використовувати для моніторингу вулканічної активності гидрофоны, що залишилися не у справ після того, як радянські, а нині російські підводні човни скоротили свою активність у американських берегів. Таким чином ученим вдалося, наприклад, зафіксувати сотні малих вивержень біля берегів штату Орегон. Їм хотілося б також побачити, що саме відбувається на морському дні. Але поки що це неможливо, оскільки, скажімо, глибина тріщини, названої Гордо-Річ і утворилася на межі двох підземних плит, становить близько 3,5 км — ні один водолаз не в змозі туди забратися. Навіть підводним роботам доводиться нелегко — адже навколишнє вода майже кипить.
Тим не менш такі спроби робляться. Нещодавно вчені вирушили на 50-метровому дослідному судні «Макартур» в район поміченою вулканічної активності й опустили у воду чутливі детектори. З їх допомогою їм вдалося взяти проби извергнутой з расселин рідини, як виявилося, дуже буяє бактеріями і насиченою різноманітними солями.
В університеті штату Вашингтон у Сіетлі вчені намагаються дізнатися якомога більше про екзотичних організмах, прекрасно себе почувають при температурі кипіння. «Це новітній кордон мікробіології», — заявив Джон Бар, біолог, який взявся за вивчення теплостійких мікроорганізмів.

Тріщини між тектонічними плитами на дні океану, особливо розколина Гордо-Річ, стали особливо знамениті в 80-е роки XX століття, коли з'ясувалося, що вони облямовані покладами золота та інших цінних металів. Це відкриття допомогло в ті роки тодішнього президента США Р. Рейгану прискорити прийняття закону про розширення кордонів США до 230-мильної зони в океані.
Але навіть після цього розколини залишалися мало вивченими та їх еволюція була загадкою. Лише в 90-е роки військово-морські гидрофоны дозволяли дослідникам фіксувати подібні виверження досить регулярно. Після підводного землетрусу, що стався 26 лютого 1996 року, група вчених, вперше зібралися на судні «Макартур», виявила тепле протягом шириною в 9 км. «Це справило на нас сильне враження, — розповідає дослідниця Карент Ван Дамм, координуюча подібні вишукування. — Цілком можливо, саме в цих тріщинах і зародилася колись життя на нашій планеті»

Поділитися посиланням: